dil gelişimi

<12>

Ynt: dil gelişimi

03/17/2010 15:31:00

valla ben fazla çocuk sarkısı bilmiyorum bildiklerim klasikler işte ali babanın çiftliği mini mini bir kuş falan bu konuda bildik kaynak varmı acaba

04/06/2010 10:56:00

Oğlum 2,5 yaşını 2 ay geçti. Bizim kendi aramızdaki konuşmalarımızdaki şifreli sözleri bile anlıyor, ama tek tek kelimeler söylüyor, 2 sözcüklü cümleler kuruyor. Daha fazlası yok.

Ki ilk aylardan itibaren sürekli masallar anlatıyoruz, kitap okumadığımız bir gün bile geçmiyor. TV ile de ilgisi yok, zaten açmıyoruz. Hiç agu gugu diye konuşmadık, normal cümleler kurduk sürekli.

Bir arkadaşımın bizimkiyle yaşıt oğlu bir yaşından bu yana deyim yerindeyse şakıyor. (Oğlumu başka bebişlerle kıyaslamadım hiç, "kerteriz" alma diye algılayın lütfen.)

Doktorumuza ve psikoloğa sordum.  Bunun biraz de genetik olduğunu, geç konuşmasının onun bilişsel bir sorunu olduğunu göstermediğini söyledi.
Yakında kendiliğinden "dökülür" dedi.
İçim rahatladı.

04/06/2010 14:41:00

Slm, benim çocuklarımda 27.06.2007 doğumlular, ikizler ve ikiside erkek biz de de böyle bir problem var, bende geçen hafta Doktorumuza sordum. Televizyondan uzak durmaları gerektiğini dile getirdi fakat bizim bir tanesi hiç izlemiyor diğeri çok izliyor,  izlemeyen daha net ve daha iyi konuşabiliyor fakat diğeri öyle değil yinede çok geçiktiklerini düşünüyorum,  her ikisi içinde tek kelimeler çok iyi fakat cümleler çok net değil bol bol tekerleme söyletmemizi şarkı dinlemelerini ve tabiki kitap okumamızı istedi bir de söylediğini anlamıyorsanız kesinlikle cümlenin sonunu anne ve babalar değil direkt çocuğa dediklerini anlamadım tekrarlarmısın dememizi istedi bakalım... ve bizde bir de anne anne anne anne anne diye başlıyo 5 kez anneden sonra diğerleri geliyor bunuda sordum acaba kekelemek mi diye dr umuz hayır dedi aaaaa nnneeee diye başlarsa buna kekeleme derler dedi ama takip deyim tabi... sizede banada kolay gelsin ... sağlıklı büyümeleri dileğiyle...

04/20/2010 13:49:00

Benim kız da her şeye (deba)der oldu.bu ne diye soruyorum herşeye deba diyor.bir de herşeyi sorar oldu bu ne,bu ne diye soruyor.hepsini cevaplıyorum hiç bıkmadan cevap veriyorum ama kendi de söylesin istiyorum artık ama hala olmuyor geciktiğini düşünüyorum.Bugüne kadar herşeyi öğrettim herşeyi öğrendi akşamları kitaptaki resimleri ben sordum o gösterdi örn:balon nerde? dedim parmağıyla gösterdi.Artık ben soruyorum bu ne diye (deba) diye bir yanıt alıyorum her soruma ve sinirleniyorum belli etmeden.Arkasına düzeltip doğrusunu söylüyorum.Tabi hiç konuşmuyor değil anne,baba,amca,dede,pilav,tamam,annane,nerde,çiş gibi kelimelerimiz var ama çok değil yani napacağım bilemiyorum çok knuşuyorum arada kitap okumaya çalışıyorum ne kadar dinlerse tabi... böyle işte umarım daha fazla bekletmez bizi birden açılır dili...

04/23/2010 21:00:00

bence sen konuşmaya ve kitap okumaya devam et. aynısını ben kızımdada yaşadım ve bi pazar akşamı babanne diyerek konuştu şimdi gayet iyi ve kelime haznesi çok geniş .konuşmanın ve kitap okumanın yararı burdaymış anladınm.bebeğin şimdi herşeyi kaydediyor

bence ve zamanı gelince göreceksin nasıl konuşacak inşallah.

04/23/2010 21:05:00

bence sen konuşmaya ve kitap okumaya devam et. aynısını ben kızımdada yaşadım ve bi pazar akşamı babanne diyerek konuştu şimdi gayet iyi ve kelime haznesi çok geniş .konuşmanın ve kitap okumanın yararı burdaymış anladım.bebeğin şimdi herşeyi kaydediyor

bence ve zamanı gelince göreceksin nasıl konuşacak inşallah.

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
24-36 ay arası çoçuğu olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...