Bakıcı mı, kreş mi? avantajlar, dezavantajlar?

<123>
06/10/2010 08:55:00

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Ynt: Bakıcı mı, kreş mi? avantajlar, dezavantajlar?

06/10/2010 09:02:00

kres icin konusayım;

avantajları;

- egitim isine vakıf kisiler ilgileniyor cocuklarla. ayse teyze fatma teyze degil. bilincli bir sekilde vakit geciriyor yavrular.

- sosyallesmek icin iyi bir fırsat kres. zira sınıfta ve okulda diger cocuklarla iletisim halinde oluyor.

- kontrol mekanızması iyi isliyor. tv'den uzak, yedigi yemeklerden, yaptıgı etkinliklerinden haberdar oluyorsunuz...

- dil becerileri icin son derece olumlu etkisi oluyor kresin.

dezavantajları;

- daha pahalı bir bakım sekli.

- hastalanmaya daha acık hale geliyorlar.

kar/zarar oranı yaptıgımda dezavantajlarından daha one cıktı avantajları. kızım icin uygun buldum. oglumu da iki yasında baslatacagım.

karar veririseniz krese secimle ilgili yine konusuruz,
kolaylık dilerim,
ayrıca babacıgınıza da gecmis olsun.

06/10/2010 09:56:00

merhaba,

Daha bebeklikten alan kreşler var mı bilmiyorum, belki araştırılabilir. Ama ben şahsen kreşe başlamak için en erken 2 yaşın daha uygun olduğunu düşünüyorum. Ege bahar 13 aylık olduğuna göre ve ağustosta işe başlayacağınıza göre yaklaşık 1 sene bakacak birisi lazım gibi anladım ben yazdıklarınızdan. Bu durumda heralde bakıcı alternatifi daha ağır basıyor.

Rüyaya 6 ay-12 ay arası bir bakıcı baktı, 1 yaşından beri de 2. bakıcımızla devam ediyoruz. Kendi tecrübemden yola çıkarak bazı şeyler önerebilirim.

yaş aralığı mümkünse 35-50 arası olsun...50 civarındaysa dinç, kendine bakmış birini tercih edin.

çok fazla konuşan, sürekli kendinden, meziyetlerinden, herşeyi ne kadar iyi yaptığından, ne kadar mükemmel olduğundan, şööle eğitimler aldığından felan bahsedenlerden uzak durun...ya da en azından daha tereddütlü yaklaşın..anlattığının yarısı kadar bile olamayabilir...biz önceki bakıcımızı bu yüzden bıraktık. daha doğrusu hem biz onu hem de o bizi bıraktı, eşimle kapıştılar :)))

Çünkü gerçekten becerikli ve ehilse bunu tavırlarıyla belli edecektir, sürekli anlatıp durmasına gerek yok. Bir de daha tatminsiz oluyorlar. yani 3-5 ay sonra "benim gibi dünyanın en iyi bakıcısı bu fiyata çalışmaz ama, neyyseee...." felan demeye başlamıştı bizimki..:))

bir de son olarak naçizane önerim, evet bizim kurallarımız, tv izletmeme vs çok önemli ama, bakıcının uyumlu ve sakin birisi olması ve çocuğu gerçekten seviyor olması da çok önemli. Yani bazı şeyler esnetilebilir ve karşılıklı iyi niyetle halledilebilir. En azından biz şimdiki bakıcımızdan çok çok memnunuz, evin ablası gibi, yemeğimizi de yapıyor, rüyayı da çok seviyor, elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Ama çocukla zeka oyunları oynuyor mu dersen, pek diil maalesef..

Biz de 2,5 yaşta kreş yollarına düşeceğiz mecbur...

06/10/2010 10:02:00

diger baslikta yazmistim turkuaz zaten okumussun ama buraya daha uygunmus, daha sonra okuyacaklar icin dursun, kopyaliyorum:

ben kendi adima bebekken krese gondermemin nedenlerini ve gozlemledigim faydalarini yazayim.

buyuk kizimi 8.5 aylikken, kucuk kizimi 6 aylikken krese verdim.

anne-kayinvalide farkli sehirdeler. ikisi de bakmak icin gonullulerdi, hatta kendi aralarinda "bir ay sen bir ay ben bakalim" diye ittifak bile kurmuslardi. annem emekli ilkokul ogretmeni, cocuk egitiminden de anlar yani, onlarla cok iyi anlasir. kayinvalidem pamuk gibi, yakin zamanda 2 torun buyutmus bir kadin. ikisinin de iletisimi kuvvetlidir, cocuklar konusunda alinganlik yapmazlar, onlarin iyiligini gururlarindan onde tutarlar, yani mesela simdi arada sirada bakmaya geldiklerinde cok guzel bakiyorlar, gerilim de yasamiyoruz. bazi puruzlerde onlar geri adim atiyor, bazilarinda ben.. neyse.. ama ben onlarin duzenlerini bozmak istemedim. bilmedikleri bir sehirde bir eve tikilip kalacaklar, tanidik yer ve kisi olmayacakti.

bakici bizim icin hic alternatif olmadi, aklimdan bile gecmedi. sebepler: 1) tv 2) cok uyutma 3) kisilik bozukluklarini kizlarima yansitma.

kreste neler yasiyoruz?
1) tv izlettirirler mi dusuncesi hic yok, cunku tv yok.
2) fazlaca oyuncak var ve evde bulunamayacak oyuncaklar da var (buyuk sisme top havuzu, oda kaydiragi gibi). bebeklerin sIkILmasI mumkun degil. zaten ogrtemenler de bunu bir meslek olarak gorduklerinden isten kaytarma gibi birsye soz konusu degil. surekli de gozetim altindalar. diger ogretmenler gozluyor, kresin sahibi gozluyor, arada emzirmeye gelen anneler var. bu kontrol altinda "ay su bebekleri bir uyutayim da keyfime bakayim" dusuncesi olmuyor haliyle (nasil ki ilkokul ogretmenleri de devlet memuru olarak bu isi yapiyorlar ve cocuklari birakip diger odaya kahve icmeye gidemiyorlarsa).
3) ogretmenler disipline edilmis, senelerdir cocuk buyuttuklerinden ve kres-veliler tarafindan dogrusuna yonlendirildiklerinden artik kisilikleriyle ilgili sorunlari disarda birakarak bebeklerin yanina girmeyi ogrenmisler. bebege bagirma, bebege asiri baglanma, bebegi agzindan opme, bebege hic sarilmama gibi tamamen kendi ic dunyasinda yasadiklarini bebek uzerinde uygulama gibi durumlara girmiyorlar.
4) hijyen ust noktada (kontrol, kontrol, yine kontrol). (dyson marka supurge kullaniyorlar - secmemde cok buyuk etken olmustu, hehe).
5) cingiragindan kaydiragina kresteki her cop chicco marka.

bu liste daha uzar ama aklimda onde duranlar bunlar.

ve kresin etkileri:
1) bebeklerim mutluydu. bakimlari iyiydi. karinlari doyuyordu.
2) sevgiyle kucaklaniyorlardi. ogretmenlerin arkami dondukten sonra ters birsey yapmadiklarini biliyordum (yine sonsuz kontrol noktalari).
3) konusmalari, dis dunyayla tepkilesmeleri, insanlarla iletisimleri erken oldu.
4) bebek olsalar da bazi faaliyetlerde bulunuyorlar, evde aklima gelmeyecek seylerle ilgileniyorlar. kreste bu ise profesyonelce yaklastiklarindan bebek gelisimiyle ilgili benim arastirmaya ayirdigim vakitten daha cok vakitleri oluyor ve benden hep bir adim onde gidiyorlar.
5) gelisimlerini takip eden gozler bana yine profesyonelce onlar hakkinda gozlemlerini aktariyorlar. bu ise 3 yasindan sonra degil daha bebekken basladigimiz icin onlarin gelisiminde dogru yonlere kanalize olmakta erken yol aldik.

06/10/2010 10:15:00

Oğluma 18 aylık olana kadar babane baktı. Sonra bir gecede bize kızdı ve terkedip gitti. biz de ertesi gün çok iyi olduğunu duyduğumuz bir kreşe götürdük Ege'yi yarım gün. 1 hafta bu şekilde başladı. ertesi hafta tam güne geçti. 1 aydan biraz fazla deva ettik kreşe. sonra baktık çocuk eve aç geliyo. eve gelince paçama yapışıyo resmen "mama mama" diye. 1 ayda kilo kaybetti. bir de yedikleri şeyler hiç de hoşumuza gitmedi. kahvaltıda Ege onların verdiğinin 3 katını yiyordu. keza biz hiç çikolatalı ekmek, meyve suyu falan vermemiştik Ege'ye. kahvaltıya bakıyorum. ıhlamur, çikolatalı ekmek. bir de kreşte yemezse yemesin mantığı var. yani oturup birebir "aman yemeğini yemedi aç kalacak bu çocuk" diye uğraşmıyorlar.
3 yaş öncesi çocuklarda eğitimden çok bakımın önemli olduğunu düşündüm hep. çocuğum güzel ve sağlıklı bakılsın istedim. ama kreşte bunu sağlayamayacaklarını gördüm. tam kendini de ifade edemediği bir dönem olduğu için çok verimli olmadı, en azından bizim için. Yani çocuk doymadığını ifade edemiyor aç kalıyordu. ya da uyku düzenini tam oturmuyordu vs.
sonra bakıcı bulduk. Çok şükür çok memnunuz kendisinden. Egenin ve bizim şansımız çocuk gelişimi ile çok ilgili bu konuda kitaplar okuyan, internette araştırma yapan genç birini bulduk. tek işi çocukla ilgilenmek. aynı kreşteki gibi faaliyet yapıyorlar. ben etkinlik kitapları falan aldım. onları uyguluyor evde. ve bence en önemlisi çok iyi bakıyor egeye. ben neredeyse 1 senedir çocuğumun tırnaklarını bile kesmedim.
bence 3 yaşa kadar çocuk bireysel olmayı seviyor. sosyalleşme isteği 3-4 yaş civarı başlıyor. şimdilik erteledik kreşi. zaten kardeş de olacak. benim izin sürem sonunda ege 3 yaşını bitirecek. bakıcımız birkaç ay ikisini idare edebilirse, yaza doğru ege kreşe başlayacak artık. artık zamanı gelmiş olacak
nacizane tavsiyem en azından 1 yıl evinizde birebir ilgi görüp bakılsın.

06/10/2010 10:27:00

didoba, size kotu bir kres denk gelmis sanirim. yemek konusunu onlarla konusmus muydunuz, ne demislerdi? ben her kafama takilani, aklima yatmayani kres yonetimine ya da ogretmenlerine iletiyorum ve duzeltilmesi gereken birsey varsa mutlaka duzeltiyorlar. hele ki yemek konusu, en cok dikkat edip veli isteklerine uyduklari konu bu.

06/10/2010 10:57:00

Yemek konusnu konuştuğumuzda o yaş için uygun kaloride diyetisyen eşliğinde hazırlandığını söylediler yemeklerin. Bilmiyorum belki ısrarcı davransaydık ege de bu ortama alışacaktı ama biz ailece sindiremedik içimize. Ege maşallah diyeyim çok iştahlı bi çocuk. bazen benden bile çok yiyor. sevdiği birşey olursa 2. 3. tabağı bile ister. ama kreşte yapamadılar bunu. çocuk alışma döneminde etrafı sevyrediyor ya da huysuz. yemedi diye kaldırıyorlar tabağı. onların da kendine göre düzeni var kabul ediyorum ama biz anlattık onlara durumu. bugüne kadar babane baktı. elini ağzından çekmedi bu çocuğun. 2 saatte bir yemek yer. tek başına uykuya geçemez vs vs. bunları geçiş dönemi diye dikkate almaları ve egeyi diğer çocuklardan bir süre ayrı değerlendirmeleri lazımdı.

belki bizim şanssızlığımız oldu bilemiyorum. daha iyi şartlar sağlayan da vardır. gözünüzü korkutmak istemem. hepimiz anneyiz ve yavrularımızın iyiliğini istiyoruz. ben sadece en azından 2,5-3 yaşına kadar evde birebir ilgiyle (tabi iyi bir bakıcı eşliğinde) daha iyi bakılabileceğini ifade etmek istedim.

06/10/2010 11:11:00

3 yaş öncesinde tam gün kreşe gidecekse, o yaş grubuna uygun donanımı ve personeli olan ve o yaşta çocukları halihazırda kabul eden bir yer olması çok önemli. Ben 2,5 yaşında verdim, normalde 3 yaş alan bir yuvaya, çok avantajları oldu ama dezavantajları da olmadı değil. Üstelik Ilgaz yuva ortamına alışıktı ve çok iyi konuşuyordu. Ama eminim 0-3 ya da hiç değilse 2-3 kabul eden bir yuva olsaydı bana dezavantaj görünen şeyler açısından daha yumuşak bir geçiş olacaktı.

Bir de o yaşta yakın olması, çok yol gitmemesi önemli, bence hızlıca evin çevresinde böyle bir okul var mı bunu araştır, yoksa hemen bakıcı arayışına yönel. Çalışan anne için küçük çocukla kreşin bir dezavantajı aynı anda evden çıkıp aynı anda eve girmek. Çocuk kendi bakımını yapabilir hale geldikçe bu dezavaantaj ortadan kalkıyor. Bir de bebek küçükken anneye ihtiyacı çokken evdeki bakıcının gündüz bebek uyurken yaptığı bir kap yemek akşam çok kurtarıyor. Eğer maddi imkanınız varsa haftada 2-3 gün oyun grubu, sonra 2 yaş civarında yarım güne doğru yavaş yavaş arttırma çok tavsiye ederim kış için.

06/10/2010 12:13:00

Pamukelma;
Sizin okulunuz nerede? Adı ne?
Ben çalışmıyorum. 2 yaşında kızımı oyun grubuna verdim. Haftanın 5 günü 10-12 arası götürüp bırakıyorum, alıyorum. Bizim bulunduğumuz yerin köklü okullarından.
Okula başladığında öğretmeni ile bir birlerini çok sevdiler. Öğretmeni yıl içerisinde evlilik ve eşinin tayini nedeni ile ayrıldı. Ada'da arada domuz gribi tehlikesi nedeni ile ara verdi. Sonra başladığımızda. Yeni öğretmen almamışlar. Yeni öğretmeni aceleye getirmek istememişler falan falan. Bir büyük sınıfın büyüklerini üste küçüklerini Adalar ile bırakmışlar o öğretmen bakıyormuş.
Okulun aylık ders programlarını hep vermeyi unutuyorlar ben istiyorum. Ders programında aile katılımında mesela meyve salatası oluyor. Ne zaman ne meyve göndereyim diyorum. (çoğu zaman pedagogları müdür olduğu için çocuğu o alıp veriyor) yok meyve salatası için henüz küçüklermiş (nasıl yani?) muz falan yaptırabilirmiş öğretmenleri ama o da öğleden sonra olurmuş. Ada o saatte olmazmış. 
 Ada yemeğe kalmıyor. Ama 5 dak. geç kalınca arkadaşlarıyla mutfağa gidebiliyor. Çorba yedi diyorlar ekmeksiz. e ben geldiğim için aşağı indiriyorlar hemen o yüzden eve gelincede başka bir şey yemiyor. Bazen Ada ekmek istedi diyorlar çocuğun elinde bir ekmek parçası. Bir daha yemek yer mi o çocuk?  bla bla blaaa
Soruyorum. Binbir türlü laf dolanbacı...

Neyse yaazmayacağım. Zaten değiştireceğim.  Montessori okulu açılıyor. Onu çok istiyorum ama ücret ve yol konusu beni düşündürüyor.
Ama benim acilen içime sinen bir okul bulmam şart çünkü kızımı okula alıştırıp çalışma hayatına dönmeliyim artık.

Bu konu benim yaklaşık 6 aydan beri canımı çok sıkan ve çözüm aradığım bir konu. İyi ki bu konuyu açmışsınız.  :D

06/10/2010 12:50:00

siz de ankarada misiniz?

06/10/2010 13:03:00

:D Yaa ben bugün galiba bayağı uçmuş olmalıyım.
Ben İstanbuldayım.  Pamukelma senide istanbulda sandım. Okul buldum diye sevindim :D

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...