Bakıcı mı, kreş mi? avantajlar, dezavantajlar?

<123>

Ynt: Bakıcı mı, kreş mi? avantajlar, dezavantajlar?

06/10/2010 18:22:00

Butun yazdiklarinizi detayli okuyamadim ama gozume birkac sey ilisti, yazmadan gecemeyecegim:

Pamukelma, dyson yorumuna koptum. Ben de temizlik manyagi olmamakla beraber, elektrikli supurge konusunda biraz takigim. Annemin evinde Rainbow vardi. Evlenip Amerika'ya yerlestim, 3 yil ucuz uyduruk supurgelerle idare ettikten sonra, dedim olmuyor, her eve Rainbow lazim. Ama bir baktim ki burda Turkiye'den pahali, almam mumkun degil.

Bir iki arkadasi benle ortak girsinler diye zorladim, o da olmadi :)

Sonra Dyson'da karar kildim, daha uygun fiyati ama gonlum hala Rainbow'da :)

Didoba, senin bakicin hakkinda yazdiklarin icimi sizlatti. Bizim de 1 yildir bakicimiz var, cok da memnunuz ama dun evde TV acikken yakaladik. Sinirlerim cok bozuldu. Dunden beri soyle cocuk gelisimi kitabi okuyan, ben yeni seyler okudugumda emaille atsam da okusa tipi bir bakici hayal ediyorum.

Esim, oyle birsey yok, bosuna heveslenme dedi ama seni okuyunca anliyorum ki mumkun, sadece bulmak lazim.

Ben de 2.5 yasindan once tam zamanli krestense bakici taraftariyim. 2 yasindan sonra yari zamanli kres, ustune bakici olmasini en ideal goruyorum. Ama bakalim biz napicaz son TV krizimizden sonra....

06/11/2010 09:24:00

seda :) "Rainbow'u olusturmak!" da guzel fikirmis :P

dyson dc23 allergy kullaniyoruz biz. "hantal" dersin "cok ses cikartiyor" dersin "bu mu son teknoloji" dersin ama hakkaten adamlar yapmis kardesim, isin makyajina degil toza odaklanmislar.

06/11/2010 09:59:00

Ben, eğer anneninizin yaşı ve durumu uygunsa, yarım gün kreş+anneanne öneririm.
Ben kızımı 2 yaşında başlattım, yarım gün, saat 12.30'da bakıcısı (kuzenim) onu alıyor, yemeğini yemiş oluyor, birlikte civardaki parkları dolaşıyorlar, markete gidiyorlar, kedi köpek kovalıyorlar, sonra gelip uyuyor. Birkaç kere kreşte tam gün kaldı, bir sorun çıkmadı ancak benim kızım yatar yatmaz uyuyan bir çocuk değil, öyle olunca geç uyuyor ve uykusunu almadan uyanıyor, sonra tüm gün leyla gibi dolaşıyor.
Bir de bizim kreşimizde dersler aktiviteler genelde sabah oluyor, bildiğim kadarıyla hemen hemen tüm kreşlerde de böyle, öğleden sonra serbest etkinlikler oluyor, dolayısıyla öğleden sonra orada olmasa da pek birşey kaçırmıyor.
Bir de hep kreşte öğlen yemeği yiyor, hem de evde uykudan kalkınca yemek yiyor, kilosu yüzde 3 persentilin altında bir çocuğun annesi olarak, açıkçası bu durum da beni memnun ediyor:)
Benim tavsiyem, eğer becerebiliyorsanız, yarım gün kreş ve sonrasında anneanneyle olması yönünde olur, çünkü yaşı da küçükmüş daha, kendi evinde yatağında uyusun birazcık daha...

06/16/2010 22:02:00

Biz Derini 14 aylik verdik krese, basta zor geldi tabii, agladi falan...ama sonra oyle bir alistiki, cok seviyor:) basladiktan 3 hafta kadar sonra duzeninin nasil degistigini ve daha iyiye gittigini  gordum, yemesi duzeldi:) kati seyleri yiyemezdi kibar beyimiz, bir sure sonra onlari hapir hupur yemeye basladi:) sosyallesmesine yardimci oldu, arkadaslari oldu:) ogretmenlerini ck seviyor, orda mutlu oluyor, bunu gorebiliyoruz ve biz de cok mutlu oluyoruz...simdi almaya gittgimde bir turlu ayrilamiyor ordan, bana oyuncaklari, kitaplari gosteriyor:) bir de ingilizce ogrendi...kisacasi bence avantajlari daha fazla...ama icinzi rahat etmiyorsa bakici da deneybilrisiniz tabii. Bana bakici bulmak secmek daha bir zor gelmisti o zaman, kres sanki daha guvenli, ne biliyim, bir suru ogretmen var cocuklar var....bakiciyla teke tek birakmak (tanidgim ya da tavsiye uzerine sectigim biri olmadikca) bana uymamisti.

06/18/2010 22:38:00

biz de kizimizi 10 aylik haftada 2 tam gun gidecek sekilde krese baslattik, diger gunler ben bakiyorum. Bakici olayi bana zor geldigi ve cocugu bakiciyla yalniz birebir evde birakmak pek cazip gelmedigi icin kresi tercih ettim.Ayrica yurt disinda oldugumuz icin yabanci dil ogrenimi de hemen baslasin istedim.
Kresin avantajlari:
- sosyallesmek,
- daha fazla arkadas, oyuncak , aktivite
- paylasmayi ogrenmek, kurallari ogrenmek,
-diger cocuklari gorerek bazi seyleri sen ogretmek zorunda kalmadan ogreniyor(kasik, catal tutmak ornegin)

dezavantajlari
-hastaliklar, hastaliklar, bitmeyen virusler!! (doktorumuz seneye bu kadar hastalanmayacagini soyledi)
su an 1.5 yasinda ve su cicegi cikariyor yaz ortasinda :-)
-arada elinde dis izleriyle eve gelmesi (oyuncak paylasamama)
-yeterince yemek yemiyor, bizlerin yemesini gerekli gordugumuz miktarla, krestekilerin dusuncesi ayni degil, ama bu bizim krese ozel olabilir..

06/19/2010 00:52:00

Şu hastalıklardan çok korkuyorum ya:( Umarım bu başlığı tecrübeli anneler daha çook görür de daha çok yazarlar. Güzel bir konu başlatmışsın Turkuaz'ım:)

06/19/2010 03:03:00

Hastaliklar olacak malesef:( kacari yok, ama bagisiklik sistemi gucleniyor oyle dusunmek lazim...Derin de kresteki 2 .senesinde dogru durust hasta olmadi:)

06/21/2010 06:55:00

tabii ki cocuktan cocuga kresten krese degisir ama biz de ozge gibiyiz. ilk sene yogun yasadik, ama sonraki seneler masallah diyeyim birsey olmadi. dedigim gibi, simdi degilse ilkokula baslarken olacak.  

07/04/2010 09:51:00

arkadaşlar benim oğlum 2 yaşına yeni girdi.1 hafta önce başladık kreşe.hiç beklemediğimkadar çabuk alıştı.kapıdan girergirmez öğretmeninin kucağına atlayıp gitti.ilk 3gün öğleye kadar gittik ve bende orda bekledim.yemek probleminden bahsetmiş bir arkadaşımız ama bizimiçin tam tersi oldu.çınara 12. ayından beri süt içiremiyorum kreşe gittiği günden beri hergün 2 bardak süt içiyor  ama kreşte:)iştahlı bir çocuk değildi zaten amahiç yemediği kdr yemeğe başladı.ben evde 2çeşit yemeği zor yediriyorumkreşte salatasına kdr yiyor.öğretmenini çok sevdi inanılmaz tatlı bir hanım.sahibinden müdürüne herkes çocuklarala ilişki halinde.ilişki halinde derken çocuklarla konuşuyorlar,çocuklar sahibinide,müdürünüde ahçısınıda tanıyor ve seviyorlar.acayip sakin bikere kargaşa yok bol eğlence.çınar öyle mutluki.zaten içeriye girince anlıyorsunuz nasıl bir hava oldugunu.çocukların geneli mutlu zaten.ankarada kreş arayan varsa tavsiyeedebilirim.bikere temiz gerçekten çocukları seven insanlar birarada,öyle ahımşahımsüslü lüx içinde bir yer değil2 katlı dublex bahçeli bir bina.üstkatta daha büyük çocuklar var.bizimkiler hergün dans etmek istiyor mesela:)ilgi,sevgi,hijyen varsa fazlalüx aramayın bence.
amaaaaaa tekkötü yanı hastalıklar.çınar düngece ateşlendi ve ilk kez boğazları şişti.sabaha kdr uyuyamadı kuzum geniz akıntısından.ilk hastalığımızı geçiriyoruz kreş kaynaklı.ama olacak bağışıklık sistemlerini evde tutarak geliştirebileceğimize inanmıyorum.temkinli davranmak gerrek tabii hastalıgı en hafifşekilde atlatmasını sağlamaya çalışıyorum.ama orada öyle mutlukikreşten almak istemiyorum

07/04/2010 13:32:00

snmylc; nerde bu kreş, adı ne? Bizim için daha erken ama, çok merak ettim:)

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...