diğer anneler ve yanlışları..

<12>
06/29/2012 17:19:00

....

Ynt: diğer anneler ve yanlışları..

06/29/2012 17:32:00

herkesi bi tarzı vardır kimseye karışmak olmaz derdim hep ama çok genç ve tecrübesiz olmama rağmen banada ters geldi bu yazdıklarınız.

ve geçenlerde dek geldiği bir şeyi hatırladım.kedisi çalıştıgı için 2 yasında bebeğine kv bakan bi komşum var.kv 60 yasında ve ben tuvalet egıtımı fln anlamam anası öğretsin demiş.annede ben çalışıyorum uğraşamam büyüyünce öğrensin kendi dedi.bide siz hiç buu öğrenmeyen birini gördünüzmü dedi :s resme şok oldum.diyecegim oki;başkalarının seçimlerine çok fazla müdahale şansımız olmuyor maalesef.tek yapabildiğimiz doğruyu göstermeyeçalşmak ve izleyip üzülmek..sizde her kouda uyararak üstünüze düşei yapmışsınız.

bu arada benim kızımda 9 ayını bıtırmek uzere biizimde hiç dişimiz yok.emekleme girişimi v.s de yok.bende acaba bendenmı kaynaklamıyor diye düşünmeden edemiyorum.ama her bebekte aynı dönemlerde aynı gelişmeler olmayabilirmiş.sabırla bekliyorum:)

06/29/2012 17:36:00

cevabınız için teşekkürler bende üzülüyorum aslında annelik duygusuyla tüm bebekler mutlu büyüsün istiyorum, emekleme konusunda ise sizinki daha küçükmüş, bu bebeciğimiz 20 gün sonra 1 yaşını doldurucak

06/29/2012 17:52:00

elbette butun bebekler kendi bebegıymış gibi hissediyor insan.çok çok iyi bakıldıgı halde yurumesı 2 yasına uzayan tanıdıgım bı bebıs var.sıkmayın canınızı umarım en kısa zamanda yasıtlarına yetısır gelısımı..

06/29/2012 18:13:00

Bebeğim küçükken başka annelerin "bana göre" yaptıkları yanlışlar çok gözüme batardı. Şimdi büyüdükçe o kadar önemli değilmiş gibi gözüküyor. Bütün doğruları bilemiyoruz. Savunduğumuz şeyler de var mutlaka ama gerçekten ne kadar önemli? Anne sütü alsa en iyisi de mama da zehir değil sonuçta. Bakıcı konusunda, davranışlar konusunda önerilenler var elbette ama hayat insanın umduğu gibi gitmeyebiliyor...

O nedenle, başka anneleri eleştirmek yerine, kendimiz daha doğru bir anne olsak, örnek olmaya çalışsak, daha mı az yıpratıcı olur iki taraf için de? 

06/29/2012 18:28:00

:))) selam. oncelikle sunu belirtmek isterim ki mükemmel annelik, dostluk, arkadaşlık, evlatlık....(hangi rol olursa olsun) diye birşey olmadıgını dusunuyorum. hata yapmamaya calısmak bıle bazen daha buyuk hatalara sebep olabılıyor. o an sıze cok dogru gıbı gorunen kararınız gunler, aylar hatta yıllar sonra eyvah ben ne yapmısıma donusebılıyor. ve hepımız kendı dogrularımızla yasayıp, kararlar verıyoruz. dogru oldugunu dusundugumuz ıcın. emınım o arkadasınız yada baska bır arkadasınız, tanıdıgınız da sızın bazı kararlarınızı yada tarzınızı kendıne gore elestırıyor, ne ilginc diyordur. cunku hayatta tek dogru olmayabılıyor bazen. "diğer" dedıklerımızı de hosgoru ıle karsıladıgımız zaman dunya daha guzel. sevmek zorunda degılız ama saygı duymalıyız herkese ve her duruma.
bır de her ılacın her hastaya ıyı gelmedını unutmamak gerek. her bebek farklıdır, her evlılık, ilişki farklıdır. herkes kendı sartlarına gore yasadıgına gore bence cok takılı kalmayın arkadasınıza da. sevgiler.

06/29/2012 18:33:00

Canim her annenin annelik anlayisi o kdr farkliki. Sen tum samimiyetinle soylemis olsanda bence cok buyutulecek hatta dert edilecek bi durum diil.

Bahcedeki kedileri zarar verir diye gondermis olmasi, cok problem diil bende oyle yapardim. Onun disinda meme- biberon kavrami da cok buyutulecek bi durum diil. O eminimki etrafindan "bu cocuk cok zayif" lakirdalarina kulak tikamak icinde yapmis olabilir. Hem mama o kdrda kotu bisey diilki canim.

Yurutec konusunda bende kizimi yurutece koydum ama simdi 2-3 adim atiyo daha 11 aylik yani buda pek yurutece- bagli bi durum diil surunmesi emeklemesi bebegin kendi zamani gelince yapacagi seyler.

Bakici konusunda bisiy diyemicem ama alismaya mecbursa, izin alamicak bi is yerinde calisiyosa yani mecbursa degistirebilir.

Yani guzel arkadasim sen bunlari dusunup dert etme sen diceni demissin yapcani yapmissin senden buraya kadar. Gerisi onun sorunu.

Operim:)

Saygilar:)

06/29/2012 19:00:00

Sevcanvet, yazdiklarinizi iyi niyetle yaptiginizi, soylediginizi dusunuyorum.

Ancak benim sık sık soyledigim ve inandigim bir soz var. "Her annenin kendi dogrulari vardir. Kimse bunlari ne degistirmeye calismali ne de karismali :)"

Kendiniz yazmissiniz: sadece minibus arkadasinizmis. Kardesiniz degil akrabaniz bile degil.

Varsin kendi dogrulari yanlislari ile buyutsun kendi cocugunu. Sen hic canini sıkma derim ;)

06/29/2012 19:31:00

Anne mutlu mu?

Bebek mutlu mu?

Gerisi hic onemli degil...

06/29/2012 19:34:00

Merhabalar,
Çoğu arkadaş "Boşver, herkesin kendi doğrusu var, hem yaptıkları o kadar da fena değil" anlamına gelen sözler yazmış. Bu yorumlara katılamayacağım maalesef.

Elbette çocuk yetiştirmenin tek bir yolu yok. Ve her anne kendi içinden gelen sesi dinler. Ancak bazı konular vardır, doktorlar ve uzmanlar çocuğun gelişimi ve psikolojisi açısından neyin iyi olduğu konusunda fikir birliğine varmışlardır. Bir anne bunları göz önüne almaya çalışır (çalışmalıdır). Elinde olmayan sebeplerden yerine getiremezse kimse onu suçlayamaz, ama hiç olmazsa çalışması gerekir.

Sevcanvet'in verdiği örnekler bu açıdan çok can sıkıcı. Bahsettiği çocuğun annesi son derece önemli konularda, kendisine doğru bilgiyi sunan kişiler olmasına rağmen ve doğruyu yapmasına engel olacak bir durum bulunmamasına rağmen pek çaba göstermemiş gibi görünüyor. Sevcanvet'in canının sıkılmasını çok iyi anlıyorum. Ben olsam, benim de canım sıkılırdı.

Emzirmek için her türlü çabayı gösteren ama çok istediği halde emziremeyen bir anneye kimsenin söyleyecek sözü olamaz. Elbette o mama verdiği zaman "Mamalar da zehir değil" deriz. Ama ya çaba göstermeyen, umursamayan, doğrusu kendisine gösterildiği halde yanlışta ısrar eden ve bu yüzden bebeği anne sütünden mahrum kalan biri yakınınızda ise, sizin de canınız sıkılmaz mı ?

Yine çeşitli yanlışlar yüzünden tanıdığım bir bebeğin psikolojisi olumsuz etkileniyorsa benim yine canım sıkılır.

Ama yapacak bir şey yok ne yazık ki... Sevcanvet, siz elinizden geleni yapmışsınız. Umut edelim de bebecik bu durumdan minimum düzeyde etkilensin.

06/29/2012 19:43:00

Cicianne sana katili

yorum geri bos:-)

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...