Annelik halleri(m)iz

Ynt: Annelik halleri(m)iz

06/09/2010 10:53:00

anneme göre "kendimi Ekin'e adamışım. Çok düşünüyormuşum. İşleri biraz oluruna bırakmalıymışım. Kendimi yıpratmamalıymışım. Ekin'e karşı hep sevgi doluymuşum, hiç sinirlenmiyormuşum, çok ama çok sabırlıymışım."

Annemin böyle düşünmesinde ki sebep, ben işteyken kızımın evde ne yaptığını merak etmem, İclal bunu bana detaylı anlatmıyor diye takmam, nurturia'da takılmam, buradan yeni şeyler öğrenmem, vs. vs.

Bu aralar, ben kendimi kötü hissediyordum çünkü kendimi "hayatını feda eden anne" olarak göremiyordum. 3 aylık doğum iznim bittiğinde, işe koşa koşa döndüm. Kızıma bakarken çok yoruluyordum ve çalışmayı çok özlemiştim. Aklımdan o sıralar hiç, 6 ay ücretsiz izin alayım da kızıma kendim bakayım diye geçmiyordu. Bunun için vicdan azabı çektim mi? Evet, çektim. Ama diğer türlü daha kötü olacaktım: mutsuz anne, mutsuz bebek yaşayacaktık:(

Geçen gece buluştuğumuzda Esra sordu galiba "halen odasına gidip uyurken onu izliyormusunuz" diye. O zaman farkettim, ben Ekin'i uyurken hiç dakikalarca izlemedim. İzledim ama 3-5 dakikayı geçmemiştir. Kendimi kötü hissettim. 

bir de Ekin 10 aylık olduğunda ilk defa kızıma sinirlendim, sonra da kızdım kendime. Sinirlendim dediğim, baktım huysuz, hiç birşeyden anlamıyor "tamam Ekin, annenin sinirleri bozuldu. Al bakalım, yatağında biraz vakit geçir" dedim ve kızımı yatağına bıraktım. Odadan çıktım, 15-20 saniye sonra "ne yaptım ben" diye geri döndüm. "Tamam sana kızmadım"dedim, sarıldım, öptüm. O hiçbirşeyin farkında değil garibim.

Benim annelik hallerim de böyle işte....

06/09/2010 11:15:00

Hilal, 

Bireyler derken o tür durumları kastetmemiştim. Şöyle bişey düşünmüştüm. Tespit: Bizden önceki anane/babane kuşağı bizim kuşağa oranla daha çok torun bakmıştır.  Kimse de "onların da hayatı var, onlar da biraz şöyle yapsın" dememiştir. Görevleri gibi algılanmıştır. Yanlış mı düşünüyorum? Daha sıkı fıkı ilişkiler. Mesela eşimin abisi altı aylıkken gelmiş ananne kendi evine (başka bir şehirde) almış götürmüş. Orda bakmış. Daha sonra da Anneanne ve dede olarak bakmışlar. Benim ananem uzaktaydı ama çok sık gider gelirdik. Dayımın oğluna bakmıştı, her sabah gider gelirdi hasta haliyle. 

Şimdi diyoruz ya onların da hayatı var, evet var cidden. Ela'nın çocuğu olduğunda benim de hayatımın olacağı gibi. Tamamen bakabilir miyim bilmiyorum. Ama ben zaten fedakar ana, çocuğuna adayan anne modeli değilim.

Sanırım "çocuğa adayan anne"nin falso tarafı şu. Ben 6 ay ücretsiz izin alınca çevredeki pek çok insan çok şaşırdı. Çalışmayı, işini, mesleğini çok seven bir insanım çünkü. Üstüne şu anda koşullarımızı zorluyoruz ve ben evden çalışabiliyorum. Gözümün kızımın üstünde olması çok hoşuma gidiyor. Yani şu anki işimin en büyük artılarından biri bu, ama çocuğum olmadan önce söyleseler böyle bir şeyi fazla "verici" bulabilirdim.

Bence insanın çocuğa öncelik vermesinde, onun için yaptıklarında gönüllü olduğu sürece hiç sorun yok. İsteyen istediğini desin. Çocuklarımız için fedakarlık da yapıyoruz ama aslında kendimiz için yapıyoruz bir yerde. Eğer gerçekten gönülden yaparsak kimsenin başına kakmayız sonradan gibi geliyor. Falso dediğim nokta burada. "Ben hayatımı senin için harcadım." Harcamasaydın! Yani anneliği aferin için değil de zevkine yapma noktası gerek bize. Hayatta başarıyı başka bir yerde aramak lazım. Anlatabildim mi bilemedim.

06/09/2010 11:15:00

Birde içimden geçenler var , her anne, anne adayı  başka başka ailelerden, cevresel ortamlardan , kökten , dinden..vs vs'den geliyoruz. Çocuklarımız da bizim ve spermini kullandığımız eşlerimizin genlerinden harmanlaşıp yepyeni bir kişilik halinde dünyaya merhaba diyor.

her yiğidin yogurt yemesi farklı ... her annenin çocugu için doğru bildiği doğru farklı.
tek genel doğru SEVGİ olsa gerek. Sevgi ile harmanlaşmış tüm bakışlar/davranışlar/tutumlar güzel sonuçlarla yüzümüzü güldürecektir.
Annelik hallerinde en en yapmak istemediğim şey özellikle 0-3 yaş arası kızıma bağırmak, hırpalamak, gerginliğimi ona yansıtmak. %100 başaramasam da %90 başarmaya çalışıyorum

koyveriyorum bazı şeyleri de ...takmamaya çalışıyorum... önce sağlık diyorum

mesela Ozgeconumun gönderdiği Babies belgeselini seyrettiğimde de hissettiğim şey ki Başak hala seyretmedim deme :)) ... ne kadar huzurlu anne  o kadar huzurlu çocuk
ne kadar aman her şeyi en dogru yapalım derdinde olmayan anne , o kadar huzurlu çocuk...

06/09/2010 11:22:00

ozguranne'ye bu noktada da katılıyorum
"Bence insanın çocuğa öncelik vermesinde, onun için yaptıklarında gönüllü olduğu sürece hiç sorun yok. "Ben hayatımı senin için harcadım." Harcamasaydın! Yani anneliği aferin için değil de zevkine yapma noktası gerek bize. "

ben hayatımı senin için harcadım cümlesini kurabilecek ANNE olmadan,  gönüllü olarak hayatını harcamış olmak benim için geçerli olacak olan olmalıdır.

06/09/2010 11:39:00

Benim oğluma babaannesi bakıyor ama bakamıycam dese çok da bozulmazdım açıkçası.Onca yıl çalış çabala,emekli ol,3 çocuk büyüt evlendir,kendi kaynananın kayınbabanın sıkıntısını çek ohh tamam özgürüm artık diyecekleri zaman hoop bi torun sorumluluğu.Çok çok zor bir durum,çok zor br karar bence.

benim kayınvalidem ben bakarım dedi daha biz demeden çok da özverili,çok çok sabırlı ve sevgi dolu bi kadın.Ama bakamam dese inanın bozulmazdım ama eşim bozulurdu.:))

Şuna da katılıyorum ''ben hayatımı ssenin için harcadım'' çok incitici bi cümle.Hatta bi çocuğa kurulabilecek en kötü cümlelerden.Harcamak demek ne demek yani.Bu dünyaya bir varlık getiriyorsun.En güzelini yapmak zorundasın zaten.Oğlum bana borçlu olmamalı ben onun için uykusuz kaldım,maddi sıkıntılar çektim diye.Ah yemedim yedirdim,giymedim giydirdim.Bana göre değil bu cümleler.Hatta çok ters.

Üniversitedeyken tek tük sigara içmeye başlamıştım.Bir gün annem yakaladı beni kızdı,bir sürü bişi söyledi.Nasihat etti en son da sütümü helal etmem dedi.Tabi ben de şarteller trinkk!! attı.Ya bu dünyaya gelmemi siz istediniz,getirdiniz sağolun varolun da dedim.O süt de senden ben doğduğum için benim için geldi,şu şu hormonlar salındı ve sütün geldi sen de beni emzirdin.Bi sürü bıdı bıdı bişiler söyledim.Annem çok şaşkın bi şekilde dinledi beni.Sustu içmeyeceksin o kadar söylüyorum dedi.Bu konuda bu tepkim ona çok acayip gelmişti.Bi yorum yapamadı yani.Bilmiyorum belki o zaman için gereksiz bi çıkıştı ama hala da böyle düşünüyorum.Bilmem olur mu katılan?

06/09/2010 11:43:00

batuhaninannesi , tıp ta okuyan cocugum olsun istemedim şimdi iyi mi :)))))))))))

06/09/2010 11:46:00

Hay allah öyle mi oldu lugesya:))Çok mu acımasız olmuş.Vicdan azabı duydum şimdi bak:)

Ama tıpta okumamla alakası yok bu düşüncenin :)))

06/09/2010 11:49:00

yasemin canım ya, kötü hissetme kendini, ben de saatlerce izlemiyorum, kendimi arada onu izlerken buluyorum ama ayakta boynum ağrıyor böyle çaktırmadan bakacam diye, uyandırmamak için 3-5 dakika sonra tüyüyorum zaten :) Benim o akşam söylemek istediğim, böyle bazen içimden bi sevgi şelalesi akıyor ve bakmaya doyamıyorum olayıydı.

Benim annelik hallerim bazen çok karmaşık. Ben iş yerinde mutsuz olduğum için Ada ile evde olduğum zamanlarda çok mutluydum, ancak ücretsiz izin durumlarını hiç düşünemedim. Çalışmaktan başka bir şey bilmiyordum çünkü ve maddi imkanlarımız da zaten buna o dönem elvermiyordu. Çalışıyor olmayı da seviyorum aslen.

Bir de bu "hayatını feda eden anne" sendromu bende şöyle yer etmiş durumda.. Benim annem çok fedakar bir kadınmış. Hala öyle. Sadece çocuklarına karşı değil, annesine, kardeşlerine, dostlarına. Beceriklidir, korkusuzdur, enerjiktir, sevgi doludur. Ama çok duygusaldır. En ufak bir imada dahi alınabilir. Çok zorlar seni... Bazen sabit fikirlidir, bir şeyi öyle anlamışsa, o öyledir, nuh der peygamber demez. Biraz kincidir. Kendisi de derdi hep deve kini var bende diye biz küçükken :) Hayatta bir tek çocuklarına karşı affedicidir. (Kendimden biliyorum) Zor kadındır, ama öte yandan bazen o kadar kolaydır ki. Onu mutlu etmek için kocaman bir öpücükle sımsıkı sarılmak yeter. Yıllarca önce kendi ailesine (6 kardeşin ilk çalışanı), sonra evine çocuklarına bakmış. Şimdi de Ada'ya bakıyor. Bunu o istemişti, açıkcası tüm zorluğuna, yaşadığımız tüm çatışmalara rağmen ben bir tek Ada'nın değil benim de yanımda olduğu için minnettarım.

Ve biliyorum ki ben onun gibi olamam, olmak istemedim de geçmişte. Ama şimdi bazen öyle olsam daha mutlu olur muydum diye sorgulamıyorum da değil. Belki o zaman sorgulamazdım da ne bileyim :)

06/09/2010 11:52:00

:))) ne bileyim yani diyelim ki çocuguma abartıyım maruhana çekme diye nasihat ettim ve içersen de cok derinden sarsayım diye de sütümü helal etmiyorum dedim..Eh şimdi tıpta okusa diyecek ki maruhana da bir ottur , ottur da sudur da budur da ..bizim icin yaratılmıstır da vıdı vıdı da ..yani ben ANNELIK HAKKI olduguna inanıyorum açıkçası . evet ben istedim seni dunyaya getirmeyi ama haklarım da var.. Hakkımın olması bu hakaları  başına kakmam anlamına gelmez amma gerektiginde sonuna kadar hakkımı kullanmaya calısabılırım.

06/09/2010 11:55:00

Ben sütümü de helal edemeyeceğim, ne yapıcaz :)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...