Ağustos ayı kitabı / Rüyanın Öte Yakası - Ursula K. LeGuin

Ynt: Ağustos ayı kitabı / Rüyanın Öte Yakası - Ursula K. LeGuin

09/06/2012 17:36:00

online es zamanli tartisma zor, yorumlamaya baslayalim bence de

09/06/2012 19:36:00

Kitap insanoğlunun ütopyalarının bir kritiği gibi okunabilir aslında. Artan nüfus popülasyonuna çözüm, ırkçılığın sonu, kanserin ortadan kaldırılması vs vs..Bunların hepsi günümüzün arzuladığı toplum için özlem duyduğu hayaller, ursula ablamız bunları evirmiş çevirmiş ve bir distopya haline getirmiş..yani haftanın filmi olan gattaca'daki genetik müdahale ile hastalıkların yok edilmesi ütopyasının distopyaya dönüşmesi gibi..

09/06/2012 19:42:00

Aslında brave new world de böyledir insanoğlunun arzularının sonunda onları garip bir şekilde esir etmesi orada da tema..aslında iyi niyetli ama kötü sonuçlar doğuran müdahaleleri olan psikiyatrist karakteri çok hoşuma gitti..aslında anti-psikiyatri akımının bir uzantısı gibi okudum karakteri, yani niyetleri iyi ama yaptıkları çok da şahane değil der gibiydi ursula abla. 

09/07/2012 05:41:00

Gerçekliğin ruhumuz bile duymadan belki de sürekli değiştiriliyor, yenileniyor olduğunu ama bizim bunu bilmediğimizi, bu bilgiye yalnızca rüyayı görenin ve bu rüyadan haberdar olanların vakıf olduğunu düşündünüz mü hiç?

09/07/2012 06:33:00

düşündüm ve bu fikir çok ürküttü beni.. kitaba başlar başlamaz benim de rüyamda gördüğüm şeyin gerçekten de varolması karşısında da şaşkına döndüm ve sonrasında çok güldüm (olay komikti çünkü).

George ve sevgilisinin bir şekilde yeniden yeniden karşılaşmaları hoşuma gitti. Demek ki asıl olan kalptekiymiş, ne olursa olsun..

09/07/2012 09:37:00

bu hayatın bir rüya olduğu benzetmesi tasavvufta ve mistik öğretilerde mevcut bir anlayış..belki biraz da ona gönderme yapıyor kitap..

09/07/2012 12:33:00

perilievren bence de görenin haberi olması yoksa hayat kabusa dönebilir

09/07/2012 18:56:00

ruyalarimizdan hayatimizin degisecegi inancini hic kaybetmedim. iste bu yuzden hayal kurmayi seviyorum. hayal kurarken birgun gercek olacaklari inancini hic yitirmeden kuruyorum.

evet eminim, birgun restoranim olacak, birgun savaslar bitecek, birgun kadinlar haklarina sahip olacak, bir gun aya gidecegim, birgun dunyanin hicbiryerinde cocuklar olmeyecek, birgun tum dunyayi gezmis gormus olacagim, birgun lolonun bebegini kucagima alip kizimin elini tutacagim...

hayaller ve ruyalar boyle seyler...

09/07/2012 21:59:00

Benim kitapta en çok dikkatimi çeken her karakterin oldukça abartılı resmedilmesi. Zaten üç kişi etrafında dönüyor ama bu üç kişi de abartılı tipler. Biri fazlaca içine kapanık, biri fazla hırslı, biri tuhaf. Sanki herkesin bazı yanları sivriltilmiş gibi.
Bir de mesela doktor aslında iyi biri olarak anlatılmış ama kendine göre sorun gördüğü şeyleri düzeltmek isterken kaosa sürüklüyor dünyayı. Bir yandan  da kendi ile ilgili şeyleri hiç sorun yaşamadan çok güzel bir hale getirebiliyor, yani kendi çıkarına uygun düzeltmeleri yaparken, kendini ünlü, zengin, yetkili, başarılı, söz sahibi biri yaparken hiç sorun yaşamıyor. Ama ne zaman dünyada bişeyleri düzeltmeye kalksa, başka birileri için felakete yol açabiliyor. Acaba birileri için iyi olan başka birileri için felaket yaratabilir mesajı mı verilmek isteniyor diye de düşündüm. Garip bir kitaptı.
Dünyayı düzeltmek adına nüfusun azaltıldığı bölümde herşeyin denetleniyor olması konusunda aklıma yıllar önce izlediğim bir film geldi. Orda da insanlar dünyada kaynaklar tükendiği için belli bir bölgede kapalı bir sistemde yaşıyorlardı. Nüfusu kontrol altında tutmak için 40 yaşına gelenler bir törenle öldürülüyorlardı. Birileri bu kapalı alandan kaçıyordu, daha önce kaçan ve yaşlanan insanları buluyorlardı, ilk kez yaşlı birini görüyorlardı falan. Çok etkilendiğim bir filmdi. O bölüm bunu çağrştırdı.
Ne diyelim, hayat bayram olsa, rüyalar gerçek olsa. Ben de fattololo gibi hayal kuruyorum ve de inanıyorum, hayallerin bir gün gerçek olabileceğine...   

09/08/2012 08:04:00

Kitabı okuduktan sonra rüyalarımı sabah kalkar kalkmaz hatırlamak için daha çok hafızamı yoklamaya çalıştım, hep nedense güzel rüyalar görmüşüm de sannki güzelliklerle karşılaşacakmışım gibi geldi, yada öyle hayal ediyorum, o nedenle kitap beni heyecanlandırdı, analizleri çok akıcı idi, kitabın sürükleyiciliği çok güzeldi, aralarda ben kendimi kitaba dahil edip acaba ben olsam napardım sorularını kendime sormama neden oldu, mesela dr 'a da George'da kızamadım,
sonuçta rüya ve hayaller hakkında bu kadar uzun süreli düşünmeme neden olduğu için kitabı sevdim,

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Film/Kitap Kulübü

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...