Ağustos ayı kitabı / Rüyanın Öte Yakası - Ursula K. LeGuin

Ynt: Ağustos ayı kitabı / Rüyanın Öte Yakası - Ursula K. LeGuin

09/08/2012 20:02:00

Kitap, LeGuin'in diğer bütün kitapları gibi oldukça akıcı ve sürükleyiciydi, ama bu sefer nedense bitirdiğimde çok büyük zevk almadım kitaptan. Sanki özellikle dünyanın bitmek bilmeyen sorunları üzerine böyle özel sipariş yazılmış gibiydi. (yanlış anlama olmasın, LeGuin çok ama çok severim, ve hemen hemen bütün kitaplarını okudum..bu kitap diğerlerinden sadece "biraz daha az" güzel geldi bana :)) yani, herşeyden bahsetmek ister gibiydi .savaşlar, ırkçılık, ekoloji, çarpık kentleşme, küresel kirlilik, kişissel egolar, bencillik, aşk vs vs...o yüzden, eğer ilk defa bu kitapla Leguin okuyan varsa aramızda, biraz yanlış bir seçim olmuş diye düşündüm...

Kitaba gelirsek, psikiyatrist karakteri aslında muhtemelen iyi niyetli başladığı müdahalelere zamanla ket vuramaz hale geliyor bence. yani en başta kötü biri değil, hatta kötü biri bile değil, "iyi niyetli" dünyayı düzeltmeye çalışan biri...ama işte, bazen iyilikten maraz doğar. "iyi niyet" kendi başına iyi bişey olamayabilir. savaşları durduruyor uzaylıyor geliyor, uzaylıları geçiyor nüfus azalıyor, 6 milyar insan buharlaşıyor felan...yani, şu anki halimize şükretmemiz mi gerekiyor sürekli? yoksa her kötü durumun için aslında güzel şeyler de olabileceğini düşünmemiz mi?
hayal kurmak muhteşem birşeydir...bazı rüyalarımın gerçek olmasını cidden isterdim...hayal kuramayan, geleceğe dair umudu olmayan kişi ruhen ölmüş bile sayılabilir. tabii ki hepimiz savaşların bitmesini, dünyanın heryerinde gerçek barışın gelmesini, çocuklarımızın yemyeşil bir dünyada yaşamasını dileriz. Elimizde böyle bir fırsat olsa, doktorun yerinde olsak, hangimiz denemez ki bunu?? bir hastamız var, rüyaları gerçek oluyor..en azından savaşları durdurmak aklımızdan geçmez mi?? ya da daha rahat bir yaşam dilemek...
kitabın en çok gri ten rengi kısmında eğlendim ama...düşündüm, cidden çok sıkıcı yahu :))
bir de dedektif karakterini sevdim...george'a tüm cesaretini ve yaşama isteğini veren o...ve belki de içlerinde en dürüst olanı. George ise, olması gerekenden fazla pısırık resmedilmiş gibi geldi. müdahale edebilirdi diye düşünüyor insan...kaçabilirdi...kendini kontrol etmeye çalışabilirdi.

09/08/2012 20:37:00

Perilievren, evet, yani Mülksüzler gibi bir kült kitabı bir yana bırakalım, diğer kitaplarını bile düşününce böyle acemi bir bilimkurgu yazarın aman da herşeyden bahsedeyim, hmmm ne olsa işte savaşlar, ekoloji, uzaylılar da sos olur iyi olur diye bir kitap yazması gibi bir his bıraktı bende, ve dilimde böyle tuhaf bir tat :)

Aslında uzaylılar kısmı oldukça enteresandı bir yandan çünkü, tam anlayamadım, ya da yanlış anlamış olabilirim ama George'un rüyaları sonucu geliyorlar evet ama, aslında rüya kontrol etme bilincine sahip yaratıklar ve George'la temasa geçiyorlar gibi geldi bana..yani tesadüfen ortaya çıkmamışlar gibi...
ve evet belki de bize böylesi lazım, tepemizde kılıcı sallayıp akıllanın len, ağzına mıçtınız dünyanın kendinize gelin diyecek bir "üst merci"...olsa olsa uzaylılar olur heralde...kendi içimizden birşey çıkmıyor çünkü...çıkmaya çalışanlar da bastırılıyor gücü ve iktidarı elinde tutanlar tarafından...
çok mu ümitsiz oldu...bilmiyorum, iki biranın üstüne ben genelde depresif moda girerim belki de ondandır :)))

09/08/2012 20:43:00

Ursula'nın ben sadece Mülksüzler kitabını okumuştum.Hayran kalmıştım. Belki ilk olarak bunu okusaydım,daha cok sevebilirdim.

Bazı kısımlarda özellikle Dr. Haber'in rüya ile Artırıcı makinesi yaptığı çalışmaları ayrıntılı açıklamasında çok sıkıldım.

En etkilendiğim bölüm ise sondan önceki seansda  Orr'un Dr.Haber'e dünyayı kontrol etmek isterken öne sürdüğü fikirlere verdiği cevaplardı.

Bir de Aşk ile ekmeğin benzetilmesi.Hep taze yapmak gerekir diyordu Orr. Bana bu kitaptan kalan bu cümle oldu :)

09/08/2012 20:46:00

dr haber georgenin bilincine ulaşıp rüyasını yönlendiriyor ama bilinç dışında kalan kısım var ki george için bile sürprizlerle orası melela sevgilisi hipnotize ettiğinde uzaylılar aydan gittsin diyor bakıyoruz ki uzaylılar dünyaya gelmiş

09/10/2012 05:54:00

Ursula'nin diger kitaplariyla kiyaslayinca ben de zayif buldum ama bu kitabi da begenmedim diyemem. Bazi kisimlar, ozellikle uzaylilarla diyaloglar vb beni de zorladi. Hatta kitabi okumamin ustunden birkac ay gecti, uzaylilarla diyaloga gecildigini sizde okuyunca hatirladim. Uzaylilarin geldigini hatirliyordum da...

Neyse, dogu felsefesi konusunu dusunmemistim, sizin o yorumlariniz hosuma gitti. Psikiyatristin batinin kolayci iyiniyeti (iyi niyetli olan batinin tabi) olusu. Ekleyecek cok seyim yok, ancak buradan yola cikarak sunu da dusundum: psikiyatrist bukadar dunyayi iyilestirme cabasi icindeydi, ruyalari kullanarak yani. Acaba aktivist bir kisi mi? Ki hic sanmam. Yani dunyayi degistirme adina en kucuk bir caba sarfetti mi simdiye kadar yoksa 'aa kolay yol buldum, pirtlativereyim 3-5 guzellik' hali mi? 2. Si gibi gorunuyor. Savaslarin yok olmasi, irkciligin yok olmasi vb hepimizin dilegi, mumkun veya degil her halukarda bu is uyudum uyandim seklinde olmayacak. Emek ister, mucadele ister.

İsler ters gider oldugu halde sacma bir poztiflik ve kendine guven hali de cabasi. Evet psikiyatrist tipik yuzeysel bati iyi niyetiydi.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Film/Kitap Kulübü

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...