Ne kadar permatüre?

Ynt: Ne kadar permatüre?

12/08/2010 18:03:00

Sağolun Gülüsoy, aynen kzıım eve geldiğinde yapmak istediklerimi yapmışsınız. Bu beni doğrulama gibi oldu. Bende sürekli süt sağıp depoluyorum. Oğlunuz eve geldiğinde besin miktarını ayarladığınızı söylemişsiniz.yani hep sağıp biberonla mı verdiniz bunu kontrol altında tutmak için. Birde ben kzıımın beşiğini yatak odamıza koymayı planlıyorum. Sürekli kontrol altında olması için. o odadan da odanın havalandırılması  dışında çıkartmayı düşünmüyorum. Sizde böyle mi yaptınız ayrı oda mı hazırladınız?

Bu aşı hakkında bilgi alacağım doktorumdan.

12/08/2010 20:51:00

Tekrar merhaba,

Oğlum hastanede önce hortumla sonra da biberonla beslendi, eve geldiğinde emme refleksi iyi gelişmemişti, ben de 2 aydır sağdığım sütü hastaneye taşıdığım için sağıp vermeye alışmıştım. Biraz da emerken ne kadar süt alacak emin olamadığım için hep sağıp verdim. İçim daha rahat ediyordu. Ama şimdiki aklım olsa emzirmeyi seçerdim, sonuçta 2-3 günde bir tartıp kilosunu kontrol edebilirsiniz, 3-4 ay biberondan sonra emmeye teşvik etmek çok zor. Ben 13,5 ay sürekli sağdım ama hem yoruldum, hem de oğlumla geçireceğim vakitten çaldım. Sonunda pes ettim. Emseydi 2 yaşına dek devam ederdim. Kısacası benim gibi pimpirikli olmadan emzirin lütfen..

Oda konusuna gelince, evet yanımızda park yatakta yattı hep, şu an rütbesi yükseldi bizimle yatıyor :) (15 aylık) 

Ben sürekli sağmaya kalktığım için kontrol ettim uykudayken, babası da. Evde salonda kanapeye yatak hazırlıyorduk gündüzleri, gece de park yatakta. Eve geldiği ilk 1 ay fazla yanından ayrılmamaya gayret etmiştim, doktorumuzda öyle tavsiye etmişti.

Siz, eşiniz, varsa yardımcınız dışarıdan virüs getirmemeye dikkat edin, ama evin içinde farklı odalarda dolaşmasının bir sakıncası olacağını düşünmüyorum. Grip v.s. olursanız da yaklaşmamanızda fayda var.

Bu arada evdeki 3 ay geçtikten sonra doktorumuz hergün temiz hava alması için mutlaka dışarı çıkarmamızı istemişti, soğuk olsa bile.. İşte o zaman özgürlüğünüz başlıyor :)

12/08/2010 21:07:00

Benim de dogum sancilarim 28. Hafta baslamisti. 34. Haftaya kadar evde yatip ilac kullandim sonra sancilarin cogalmasiyla hastaneye terfi ettim 1 hafta hastanede yattim ve kizim 36 haftanin dolmasini bekleyemeden 35+5 te aniden bir gece cikageldi :) 2360 gr 44 cm'di dogdugunda ama kuveze hic girmedi cok sukur. Simdi kocaman kiz oldu, ya da bana oyle geliyor :)) Denizse en kisa zamanda kizina kavusmani diliyorum. İlk gunler zor olsa da zaman cok cabuk geciyor bir bakacaksin koca kiz olmus gulucukler saciyor etrafa ;)

12/08/2010 22:07:00

Rüya'ya maşallah. Teşekkür ederim rüyanın annesi, çabucak geçsin bu ayrılık günleri.

12/08/2010 22:11:00

Gülüsoy, çok sağol. Hakikaten bunlar çok merak ettiğim şeylerdi. Yalnız bende soru çok. Umarımbunlatmam seni bugünkü son sorum şu olsun. Eve geldikten ne kadar sonra banyo yaptırdınız bu konuda dikkat ettiğiniz şeyler neler ve kullandığınız ürünler neler?

bir çok soru oldu:))

12/08/2010 23:40:00

Merhaba, ben de yardımcı olmaya çalışayım. Çünkü gerçekten damdan düşenin halinden damdan düşen anlıyor. Ben soracak, tecrübesi olan birilerini çok aramıştım etrafımda.bizimkiler 30+0' da dünyaya geldiler. Hikayemizi bloğumuzda anlattım.
http://kucukmucizelerim-nihan.blogspot.com/search/label/RSV
buradan RSV aşısı ile ilgili bilgi alabilirsin.
Bizimkiler 1 ay küvezde kaldılar. Orada her gün yıkıyorlardı. Evde de her gün yıkayın çok iyi gelir dediler. Çıkardıktan sonra da her gün yıkadık biz. Şimdi kış olduğu için gün aşırı yıkıyoruz. Ben bübchen'in ürünlerini kullandım. İçerisinde katkı maddesi, kimyasal yok. Her banyodan sonra losyon ile masaj yaptım.Havlularının içine mermerşahi seriyordum hassas ciltleri zarar görmesin diye. Yiğit' i satürasyon cihazı ile eve çıkarmıştık. Onun banyosunu daha seri yaptırıyorduk giydirip hemen tekrar cihazı takıyorduk. başlarından suyu dökerken arkadan kulaklarını kapatarak döküyorduk. Bir de her banyoda göbek deliklerine, kasıklarına ve ayak tabanlarına elma yağı ile masaj yaptık gaz için çok faydasını gördük.

12/09/2010 07:16:00

tekrar selam, benim oğlum da hastanede hergün yıkanıyordu ama evde biz 2 yada 3 günde bir yıkamıştık hava şartlarından ötürü. hastanedeyken nivea baby kullanıyorlardı banyo için, doktorumuz madem bu ürüne alerjisi yok değiştirmeyin demişti, ben de aldığım organik ürünler yerine nivea baby ile devam ettim :) masaj içinse saf zeytinyağı ile tüm vücut yağlansın direktifi almıştık. banyo yaptıracağımız gün banyodan birkaç saat önce tüm vücudunu (saçları dahil) iyice zeytinyağlayıp giydiriyorduk. Banyoya kadar bir güzel emiyordu cildi.. Bu zeytinyağı konusu da 6 ay devam etti..

her konuda soru sorabilirsiniz, çekinmeyin lütfen

12/09/2010 07:18:00

bu arada kendi odasında, küçük küvette yaptırdık banyosunu, odaya ekstra ısıtıcı almıştık banyodan önce ve sonra 10 dak bu aletle odayı biraz daha ısıtıyorduk

12/09/2010 20:23:00

teşekkür ederim nihanbil ve gülüsoy. bugünkü sorumda şu, hastaneden çıktıktan sonra takibini nasıl yaptırdınız. Ne aralıklarla götürdünüz. Takibi için herhangi bir çocuk doktoruna mı götürdünüz yenidoğan uzmanına mı?

12/09/2010 21:53:00

Doğum yaptığımız ve 1 ay küvezde kaldıkları hastaneye götürdük.  1 ay boyunca herşeyi onlar yaptığı için. İlgilenen doktor zaten hastanenin yenidoğan yoğun bakım şefiydi. Ankara Mesa' da doğum yaptım ben. Doktorumuz Yelda Mumcu' ydu. Hastaneden çıktıktan sonra da haftada bir çağırdılar bizi. Bu arada Hacettepeden de Şule YİĞİT' e gittik aynı anda. O da yeni doğan uzmanı. Bence prematürelikten kaynaklanan her türlü incelemeyi yeni doğan uzmanına yaptırmakta fayda var.  
Sonrasında sıkıntılı dönemleri atlatınca, bir problemimiz kalmayınca ( çok şükür ) kendisi de bir ikiz annesi olan Alev Oğuz Kutlu' ya götürmeye başladım. Halen onun takibindeyiz.
Bu arada prematürelikte özellikle yapılan çok önemli bazı muayeneler var. Göz, işitme, nöroloji, fizik tedavi gibi. Göz için ( ROP deniliyor ) Başkent' den İmran Hanım' a gittik. İşitme Mesada yapıldı. Nöroloji için Hacettepeden bir pediatrik nöroloğa gittik. 

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Prematüre anneleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...