Ne kadar permatüre?

Ynt: Ne kadar permatüre?

12/09/2010 22:11:00

Sağolun nihan hanım, evet o testleri biliyorum.Hatta bugün kzımı rop için bir doçente gönderdikleri için refakat ettim. Bir hafta sonra da görmek istedi. Umarım olumsuz bir şey yoktur. Ben bir devlet hastanesinde doğum yaptım. En iyi yenidoğan bakım ünitesi orada olacağı için. Çok da memnunum. İlk zamanlar heralde kontrol amaçlı oraya götüreceğim. Bu konuyla alaklı poliklinik hizmeti verip vermediklerini bilmiyorum ama. Araştırmalıyım.

12/22/2010 19:48:00

merhabalar
benim kzımda 34 haftalık doğdu 1.810 gramdı ve baş çapı 30 cm di şuan 10 aylık sürekli doktorlara gidiyoruz baş çapı çünkü sürekli sınırda olduğu için rutin kontrollerini yapan doktorumuz bir nörologa ve dencer testi yaptırmamızı istedi hepsini yapıyorum bütün tahlilleri temiz çıktı hala doktor kontrolü altındayız fakat nöroloğumuz bize fizik tedavi önerdi çünkü kızım kendi ayındaki çocuklara göre hareketleri daha yavaş yani dönmeleri veya oturması gibi denver testindede ince ve kaba motorunda problem çıktı
fiziğe götürüyorum ama kızım çok ağlıyor ve istemiyor ne yapacağımı bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz lütfenn sizlerde fizik tedaviye götürdünüzmüü ne yapacağımı şaşırdımmm çok zor durumdayımmm
herkese çok tşk.. ederim

12/23/2010 08:55:00

bilge-gul sırf baş çevresi sınırda diye mi denver testi önerdi doktor? Bizim de baş çevremiz sınırda ama böyle birşeyi ilk defa duyuyorum.
http://kucukmucizelerim-nihan.blogspot.com/p/gelisim-tablosu.html
burada baş çevresi ölçümlerimiz var bak karşılaştırabilir misin ? Gerçi seninki kız benimkiler erkek. Kız erkek farkediyordur mutlaka.
Denver testi nazsıl yapılıyor? Biraz bilgi verebilirmisin? Nerde yaptırdın? Fizik tedaviye kime gidiyorsunuz? Ankarada iseniz Mintaze Hanımı duymuştum ben bu konuda.

12/23/2010 17:21:00

yok baş çevresi için sadece değil harketlerini sürekli kontrol ediyordu doktorumuz ve ayına göre hareketlerini yapamıyor (dönme , oturma veya bişileri tutma gibi) bizden denver testi yaptırmamzı istedi
denver testi
nesneleri gösteriyor onları almasını bekliyor veya sesleri takibine bakıyor , nesneleri takibine bakıyor bunları hep oyuncaklar veya objelerle yaptı bizde test sonucuna göre ince ve kaba motorda problem var yavaş dedi buda prematüre doğmasıyla ilgili olabilir dedi
birgül ural bayoğlu diye şeker bir bayan yeride tunalı hilmi cd.
fizik tedaviyede mintaze hanıma gidiyorum
nörolog doktorumuzda dilek yalnızoğlu

peki sizin bebişlerde benim kız gibi bir durum varmıı gerçi sizin bebişler daha küçükler sanırım

12/23/2010 21:35:00

Bizimkiler şu an kronolojik 7 aylık düzeltilmiş 4,5 aylıklar. Doktor kontrollerinde nörolojik gelişimleri ile ilgili değerlendirme yapıyor doktorumuz. 4-5 ay civarı çıktılar en son. Kronolojik yaşa göre geriden gelme var tabi ama normal dedi doktor. Zaten tam anlamıyla en geç 2 yaşında yakalıyorlarmış yaşıtlarını. Bu testten hiç bahsetmedi. Pazartesi kontrolümüz var soracağım. Gelişimleri ile ilgili tavsiyelerde bulunuyor şunu yapın bunu yapın diye.  

12/24/2010 19:58:00

Arkadaşlar, gelişimleri daha yavaş olacak, bu konuda onlara zaman vermemiz lazım. Benim de oğlum için benzer kaygılarım vardı, doktorumuz "iyi olabilir" dediği için fizik tedaviye de gittik ayda bir kez ama genel olarak hep geriden geldik. Kafasını tutamıyor, oturmuyor, dönmüyor, emeklemiyor kaygılarım hep oldu. Halen de geriden geliyoruz (15 aylık yürümüyoruz) ama hepsini yapacağı zaman geldi.

Benim tavsiyem, olabildiğince prematureler ile çalışmış doktorlara gitmeye çalışın, premature uzmanları daha sakin ve sabırlı oluyorlar bebeklerin gelişimleri ile ilgili konularda, belki normal bebek gören doktorda endişe yaratabilir bu gerilikler. Bir de konu doktor olunca ikinci görüş almakta fayda var eğer bir problem söz konusuysa. 

Neyseki işitsel, görsel problemlerimiz yok, bu motor hareketler gelişir zamanla.

01/10/2011 02:28:00

Prematüre anneleri bebeklerinize ne kadar anne sütü verebildiniz?

01/10/2011 08:45:00

merhaba denizse, bence bunu başka bir konu olarak açalım,
bu konunun başlığı altında dikkatten kaçabilir diye düşünüyorum,
Ne dersin?
Sevgiler,
Ergül

01/10/2011 11:05:00

Allah nazarlardan saklasın maşallah diyin arkadaşlar benimkiler şu an kronolojik 7,5 aylık ben hala anne sütü veriyorum. Ek gıdalara da başladık tabii ki. Bir kaç kez keyfi olarak gece kesintisiz uyusunlar habire uyanmasınlar tok tutsun diye gece bir kez mama verdik ama işe  yaramadı bıraktık. Benim tek içimde kalan emmiyorlar. Yani sütümü doğrudan kaynağından değil, sağarak biberonla veriyorum. 1 aylık küvez maceramz boyunca biberona alıştıkları için emmeye alıştıramadım maalesef ve buna çok üzülüyorum.

Premat�re anneleri bebeklerinize ne kadar anne s�t� verebildiniz?

01/10/2011 19:57:00

Bu herhalde premat�re annelerinin ya�ad��� en b�y�k sorundur.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Prematüre anneleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...