Kasım'da doğan bebişler, nasılsınız?

Ynt: Kasım'da doğan bebişler, nasılsınız?

12/26/2010 22:07:00

merhabalar benim kızım Beren Su 2 kasımda dünyaya gözlerini açtı,

3550 gr ağırlığında 50 cm boyunda çok tatlı,bembeyaz bir bebek olarak doğdu :))7 aralıktaki kilomuz 4900grdı,

ilk 2 hafta mama artı anne sütü verdim daha sonra mamayı kendisi bıraktı,artık yemiyor,mama yedirdiğim zamanlar su veriyordum artık vermiyorum,maalesef biberon ve emzik almıyor sadece beni emiyor beni emzik gibi kullanıyor:(((

uykularımız düzene girmeye başlıyor gibi,ama maalesef gaz sancımız devam,zinco veriyorum,elma yağıyla masajlar yapıyorum,ara ara rezene çayı içiriyorum bazen tuttu mu çok fena oluyor kızım:(((

arabada yolculuk yapmayı ve de bebek arabasını çok seviyor kırmızı ışıkta durunca kıpırdanmaya başlıyor yavrum:))) 1-2 saat rahat uyuyor..

banyomuz haftada 1 e düştü,johnsons baby yağla yağlıyoruz ama masaj yapamıyoruz çünkü kıyafet giymeyi sevmiyor çok ağlıyor giydirilirken:((

12/27/2010 05:37:00

Biz de haftada 2 banyo yapıyoruz, kıyafet giyme sıkıntısı bizde de var, banyoda o kadar ağlamıyor, ama giydirirken katılıyor, elim ayağıma dolaşıyor.Alt değiştirirken üstünü de değiştirmek gerekirse yine ağlıyor. Dün ilk alışveriş merkezi gezmemizi yaptık.Dışarıda çok usluydu. 12-16:00 arası gezdik. Eve geldiğimizde uykusu kaçmış vaziyette, cin gibi ve huzursuzdu. Gece 11:00'e kadar ne yaptıysak uyutamadık, sonra yorgun düşüp uyudu. Sanırım o kadar uzun süre dışarıda kalmak dengesini bozdu. Havalar güzel olsa da kısa park-açık hava gezmeleri yapabilsek :(

12/27/2010 07:58:00

ben haftada ıkı sefer slınge baglayıp markete goturuyorum evı ne kadar havalandırsak da dısardan temız hava alması lazım cocugun. kar yagınca goturemem heralde

12/27/2010 08:42:00

Demir, doktorumun şekerini düzenlemezsen erkenden doğacak bu çocuk sözüne inat tam 40. haftasının dolduğu 2 Kasım'da dünyaya geldi. 3 Kasım için hastaneden gün almıştık vakti geçiyor diye, kendisi hastanenin tıklım tıklım olduğu bir gün öncesini tercih etti.  Gaz sancısı sanıp doktorumu aramıştım, doğru hastaneye Perihan sözüyle kaptık çantayı:) Sancıyı çektim, 8 cm açılma oldu, suyum patlatıldı, yine de kafası yerine gelmediği için sezeryana döndük, ameliyathaneye girebilmek için de 1 saat bekledim, daha da açılma olmuştur. Normal doğumdan korkmuyorum artık, dayanabileceğim birşeymiş. 

3390 gram olarak verdiler kuzumu elime, 3080 gramdı hastaneden çıktığında, sarılığı hastanede yatmasını gerektirecek yükseklikte olmadı, evde floresan lamba ve sarı tülbentle atlattık. Gündüzleri de bodysiyle güneşilendirdik. İlk günden beri emzirme problemim var. Sütüm artsın diye nerede ne duyduysam deniyorum fakat oğlum akşamüstü kapatıyor kendini emmeye, artık emmediği için sütümün gelmediğini düşünüyorum. Açlığa hiç tahammülü yok, çığlık çığlığa ağlıyor ve o sinirle memeden süt akıyor olsa bile almıyor ağzına, ille biberon olacak. Biberonun içinde benim sütümün veya mamanın olup olmaması farketmiyor. Her zaman da onu doyuracak kadar sütüm olup sağamıyorum. Ayrıca sol göğsümdeki süt yok denecek kadar az.

(Ender Saraç şunları söyledi az evvel süt için: Protein sütün kalitesini artırır, kahvaltıda lop yumurta yiyin. Keçi sütü ve peyniri, tam buğday ekmeği, alkolsüz bira (malt), boza, bolca sıvı, ayva armut kompostosu, 2 şişe maden suyu, uyku, açık hava yürüyüşü, stres yok, rezene, ısırgan tohumu çayı sütü artırır. Hazır dinlerken not ettim.)

En büyük derdim emzirme, ikincisi gaz. Conformil mama ve düzenli gaz ilacı kullanıyoruz, özellikle gece yatmadan önce krizi tutabiliyor, gündüz melek gece chuky olabiliyor.  Sancısı çoksa ekstra rezene kaynatıp suyunu veriyorum birkaç kaşık, hareket ettiriyorum, ya büyüdükçe azalıyor yahut gaz ağlamasına karşı kulaklarımız nasırlaştı. İlk günler elimiz ayağımıza dolaşıyordu, şimdi saç kurutma makinesiyle sakinleştirip aklımıza gelenleri uyguluyoruz. Dün takla attırdım öyle çıktı gazı ve uyudu. Kucağımızda saatlerce evin içinde geziyoruz, sakin sesle konuşup şarkı söylüyoruz, Allahtan her akşam tekrarlanmıyor. Doktoru koliktir deyip geçti, çeken biziz tabi... Kilo alımı normalse mama mı almış, emmiş mi, gazı mı varmış  problem etmiyor, normal normal deyip geçiyor. Sağlık ocağındaki hemşiremiz daha ilgili.

Bir haftadır bilinçli olarak gülüyor oğlum, bizi daha iyi takip ediyor gözüyle, aguluyor, gün geçtikçe daha keyifli hale geliyor. Uyanıkken hep kucak olayından kendi kendini oyalayabileceği hale gelsin diye uğraşıyorum, nasıl oluyor o iş? Dışarıda hemen her bebek gibi uyumlu, arabayı seviyor, pusetinde de, arabada da durursak ııhhh diyor, kendince gaza basıyor:)

Dün iki aydır dokunmadığım Tracy Hogg'un kitabını aldım elime, iki aylık oldu neredeyse, düzen tutturmanın zamanıdır, inşallah becerebilirim.

Kırkına kadar günde on bez değiştiriyordum, en az sekizi sarı renkli kakalıydı, conformil mamaya geçince günde, hatta iki günde bire düştü kakası ve yeşil renk aldı. Anne sütünü daha fazla verebildiğim şanslı bir günde yine sarıya döndü rengi.

12/27/2010 13:38:00

biz doktor dışında dışarı çıkmadık. Hasta olacak diye korkuyorum. bizim kız banyoyu çok seviyor. 2- 3 günde bir banyo yapıyoruz. Zaten gündüz her  altını değiştirirken popuyu lavaboda yıkıyorum . gündüzleri çok fazla gazı oluyor. gece uyması için uyku tulumu giydiriyoruz. mutlaka tavsiye ediyorum. Hem çok sıcak tutuyor, hem de atletin üstüne giyildiği için alt değiştirmesi kolay oluyor.( andywawa nın uyku tulumu )

01/02/2011 23:00:00

hepimiz bir şekilde gaz problemi yaşıyoruz. ben gaz ve uyku için neredeyse her gün banyo yaptırıyorum (gerçi evin sıcaklığını 30 derece yapsamda yine üşütüyorum ayrı mesele) milupanın sitesine gaz için verilen önerilerin bir kısmını denedim. gazı yok etmesede birkaç saatliğinede olsa rahatlatıyor.sizinlede paylaşayım istedim;

Belirtiler: Bebek meme emmek ister ama kısa bir süre sonra ağlamaya başlar. Bebeğiniz özellikle besin aldıktan sonra bu belirtileri veriyor ve sakinleşmiyorsa, bunun gaz sancısı olma ihtimali yüksektir. Ayrıca gazı olan bebeklerin karınları sert ve şiş görünür.

Gaz Sancısını Engellemenin Yolları

• Bebeğinizi mümkün olduğunca anne sütü ile besleyin. Çünkü anne sütü bebeklerin sindirebilmesine en uygun, doğal besindir.
  • Emzirme aralığınızı en az 2 saat olarak ayarlayın, aksi takdirde saat başı emen bebeklerde sindirilen ve sindirilmemiş süt karışarak gaz yapabilir.
  • Sakin olun, bebeğe şefkatle ve güvenle yaklaşın.
  • Bebeği aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda bulundurmamaya özen gösterin.
  • Bebeğinizi dar kıyafetlerle, üst üste giydirmeyin.
  • Mama hazırlarken hijyen (temizlik) kurallarına uyun.
  • Bebeği yan olarak veya karın üstü yatırın ve karın üstü yatırılırken sürekli gözetleyin.
  • Karnına ve ayaklarına ılık bezler koyun.
  • Her beslenmeden sonra gazını çıkartın.
  • Sakin olduğu bir zamanda bebeğin karnına masaj yapabilirsiniz.
  • Bebeğe rezene çayı ve anason çayı verilebilirsiniz.
  • Gazlı bebeğinize özel olarak üretilmiş http://www.milupa.com.tr/Inside.aspx?Page=UrunlerDetay&UrunKategori=1&Urun=73" style="zoom:1"> Aptamil Conformil ve Rezene Çayı bebeğinizin gaz sancısını gidermeye yardımcı olacaktır.

Emziren Annenin Kaçınması Gereken Gıdalar

Annenin emziklik dönemindeki beslenmesi, bebeğin özellikle ilk 6 ay, temel besin kaynağı olan anne sütüne etki ettiği için çok önemlidir. Gaz yapıcı özelliği olduğu bilinen, lahana, karnabahar, Brüksel lahanası, brokoli, kuru baklagiller, inek sütü ve süt ürünleri, pişmemiş soğan ve sarımsak, baharatlı gıdalar, kahve, çay, çikolata, portakal gibi besinlerin annenin diyetinden çıkartılması, bebeğin rahatlamasına olanak verebilir.

Ağlayan Kolik Bebeğin Rahatlatılması

Bebeğinizi rahatlatmak için öncelikle sizin rahat, olumlu ve anlayışlı olmanız gerekmektedir. Her bebeğin ağlamasını farklı yöntemlerle durdurabilirsiniz. Fakat tüm bebekler için geçerli olan, kendisini güvende hissetmesidir. Aşağıda sıraladığımız ipuçları, Kolik bebeğinizin ağlamasını dindirebilir.

• Kucakta veya bebek arabasında gezdirmek
    • Sarılma ve rahatlatıcı nini/şarkılar söylemek
    • Hafif/alçak sesli müzik dinletme
    • Kucakta veya beşikte sallama
    • Karnına ılık yağ ile masaj yapma
    • Karnına ılık havlu koyma
    • Ilık bir banyo yaptırma
    • Kendi arabanıza bindirip gezdirme
    • Emzik verme
    • Gazlı bebeğinize özel olarak üretilmiş http://www.milupa.com.tr/Inside.aspx?Page=UrunlerDetay&UrunKategori=1&Urun=73" style="zoom:1"> Aptamil Conformil ve Rezene Çayı bebeğinizin gaz sancısını gidermeye yardımcı olacaktır.

herkese bebişleriyle gazsız mutlu huzurlu günler diliyorum:)))

01/04/2011 04:32:00

Annem gitti ve  dün Defnemle başbaşa kaldık. Sürekli ayaklarımda sallayarak ya da evin içinde dolaştırarak akşamı ettik, toplasan 1 saat uyumuştur. Babası geldiğinde saat 19:00 gibi perişan vaziyette görevi devrettim. Bu arada ağladıkça meme verdiğim için saatler falan hepten karıştı, bu da gaz sancısı olarak geri döndü, babasından 11:00'de aldığımda hala cin gibiydi. Saat 01:00'de sallana sallana nihayet uyudu. Ben de 2.5 saatlik gece uykuma kavuştum. Ananesi varken hayat ne kolaydı, ilk günden pes etmiş gibi oldum, yalnız bakmak zorundayım, bundan sonra ne yardımcı ne de akraba ihtimallim yok. 40'ımız Salı yani bugün doluyor, umarım sonrası daha kolay olur :(

01/04/2011 06:30:00

Bizim de her aksam 5 ten sonra kolik ağrılarımız başlıyor. Uyuyor olsa da mutlaka o saatler uyAniyor ve kesintisiz ağlama. Aspiratorde ve sac kurutma mak de susuyor o sekilde oyalıyorum. Ama en güzel çözüm banyo. Artık her gun 7 gibi yıkanıyor ve sonrasında 5 dk icinde misil misil uyuyor. Üstelik çok huzurlu hiç bölünmeden en az 3 saat. Aksam huzursuzlukları için tavsiye ederim. Ama gece uykularimizda çok huzursuz gaz oluyor ve uykusunda sürekli ikiniyor . Çıkardığı garip seslerden tedirgin olup sicrayarak uyanıyorum nefesi kesildi sanıyorum vs. Onun 2 saatlik uykusunda ben 20 defa uyanıyorum :( çözümü kayınvalidede buldum gece 2 3 ten sonra ona postaliyorum böylece 9 a 10 a kadar uyuyorum

01/12/2011 15:25:00

emir 11 kasımda sezeryanla dünyaya geldi..3300 gr.ve 50 cm.idi...ilk 3 gün doğru düzgün sütüm gelemdi ve malesef oğlum sarılık oldu 2 gün hastanede yattık ilk bi hafta sarılığında etkisiyle çok uyudu oğlum ama ne zaman tam iyileşti kendine geldi uykuyu o kadar da çok sevmediğini anladık..gaz sorunumuzda var ilk önce om-x kullandık ama bi faydasını görmedik bi ara hiç bişey kullanmadım ama baktım ki duurm kötüye gidiyor çok huzursuz şimdi yine nurse harveys diye bi ilaç kullanmaya başladık biraz da olsa faydası oluyor...sütüm ilk 3 gün gelemdi ama geldikten sonra gayet iyiydi fakat bi ara stresli günler geçirdim ve sütüm bazriz azaldı şimdi mama takviyesi yapıyoruz malesef yavrum demek ki açmış mamayı alınca daha uzun süre uyumaya başladı ..memeyi bırakacak diye ödüm kopuyor ama alalhtan oğlum emmeyi seviyor bütün gün meme ağzında dursun istiyor aslında bu yüzdende göğsüm hiç dolmuyor yani sürekli emdiği için doyduğunuda anlamıyor ...ne yaptıysam emziğa alışmadı emerek uyuyor...eldiveni elinden çıkarınca çok rahatsız oluyor ve çok sıçrıyor uykusunda asla kundak tarzı ellerini battaniyesinin içine sokamıyorum..emirle sürekli evde yalnızız çalışmaya alışığım için bazen çok bunalıyorum ve bana yardımcı olcaka kimse olmadığı için de acayip yorgunum bazen nefes almak istiyorum ama emir gülmeye falan başladı artık onu öyle görünce dünyalar benim oluyor hamileyken çok korktum oğlumu kaybedecem diye çok stresli bi hamilelik yaşadım plesanta aşağıdaydı oğluma yansımış biraz o stres pek bi asabiyiz sabırsısız...

01/12/2011 21:13:00

65 ile hamile kaldım...şuan 71 kiloyum....doğumdan sonra 14 kilo verdim...ama 60 kiloya inmem için daha çok var....2 gündür oğlumla dışarı çıkıyorum yalnız başıma...kanguru aldık..bende attım kendimi sokağa....yürüyüş oluyor temiz hava alıyoruz...umarım kilolarım içinde faydalı olur bu yürüyüş....çünkü kanter içinde geliyorum eve...:)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 Kasım Anneleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...