Doğum Korkularınız

12/28/2012 15:08:00

Gözlerinizi kapatın ve doğum yapacağınız günü düşünün.

Neredesiniz, yanınızda kim yada kimler var, nasıl bir ortamdasınız, doğuran sizi nasıl hayal ediyorsunuz ? 

Çoğumuzun başkalarına bile anlatamadığımız yada farkında olmadığımız, üzerini örttüğümüz, görmezden geldiğimiz korkularımız var. Doğum yapmakta hamile bir kadın için, özellikle de ilk hamileliğiyse bilinmezlerle dolu bir bir labirent. Bir girişi var, bir çıkışı yanlızca bunu bilebiliyoruz, gerisi her anne için farklı işliyor.

Karşılaştığım, bir vesileyle konuşma imkanı bulduğum yada doula olarak çalıştığım ve annelerin çoğunda bu korkuları görüyorum. Bazıları farkında, bazıları üzerini örtmüş.

Normal doğum yapmak istiyorsanız öncelikle biraz endişeli olmanız gayet normal, bunu unutmayın. Ben endişelenmiyorum, aman nolucak diyen annelerde derin korkular olabilir.

Doğumda korkunun temel kaynağı bilinçaltı, onu nasıl beslerseniz size öyle geri dönecek. İzlediğiniz filmlerdeki korkunç, kanlı doğum sahneleri (epizyo yapılmadıysa yada yırtık yoksa normal doğum kanlı bir süreç değildir), daha önceden doğum yapmış kadınların abartılı doğum hikayeleri bu güne kadar bilinçaltınızı bir güzel doldurdu. 

Doğurmak hakkındaki inançlarınızı fazla düşünmeden ve bir kağıda sıralayın.

Doğum acılıdır.

Doğum mucizedir.

Doğurmak zordur.

gibi.Bedenim nasıl doğuracağını biliyor 

İşte bu düşünmeden sıraladığınız cümleler bilinçaltınızdan gelen fısıltılar... 

Negatif olanları pozitife çevirmek için yapabileceğiniz şeyler olması harika değil mi.

Doğum hakkında yeterli bilgi sahibi olmak, sürecin bedeninizde nasıl işlediğini öğrenmek, doğum dalgalarıyla nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek, nefesinizin farkına varmak, eşinizle bir takım olmak, bir doula ile doğuma katılmak, onun desteğini almak, doğuma hazırlık kurslarına katılmak, hamilelik sürecinizde hareketli olmak, yürüyüş, yoga, pilates yapmak, doğumunuz için doğru doktoru seçmek, doktorunuzla tüm seçimlerinizi, isteklerinizi, korkularınızı açık açık konuşmak, bebeğinizle bağ kurmak, onunla konuşmak, doğumda beraber çalışacağınızı hatırlamak, ona, Allah'a, bedeninize sonuna kadar güvenmek, doğru kitapları, pozitif doğum hikayelerini okumak, derin korkularınız varsa psikolojik destek almak, doğumunuza dört hafta kala nefes çalışmalarını arttırmak, her gün tekrarlamak ( abartılacak şeyler değil, rahat oturun yada yan yatın nasıl rahatsanız, ellerinizi karnınızın üzerine koyun ve karnınıza, bebeğinize doğru, karnınızı şişirerek sanki karnınızın içindeki bir balonu şişirir gibi tertemiz oksijeni karnınıza doldurun ve nefes verirken karnınızın aşağıya indiğini hissedin. Nefesi burnunuzdan alın ağzınızdan verin, burun tıkalıysa ağızdan da alabilirsiniz.Düşünmeyin sadece yavaş 10 nefes alın yeter ). Bu nefesi istediğiniz her an yapabilirsiniz, sizi oldukça rahatlatır uykuya geçmenizi kolaylaştırır.Eşinizle doğum hakkında konuşun, ondan neler beklediğinizi anlatın ve onunda kendi doğum korkuları olduğunu, verdiği kararları onlara göre verdiğini aklınızdan çıkartmayın. Evde görebileceğiniz yerlere bir kağıda yazdığınız doğum olumlamalarını yapıştırın. Mesela "su gibi doğuracağım, bedenim nasıl doğuracağını biliyor, kendime ve bebeğime güveniyorum gibi...

Sizi doğum hakkında negatif dolduran herşeyden, herkesten uzak durun, anlattıkları korku dolu hikayeleri kibarca yarıda kesin, onlara ihtiyacınız yok. 

Yani anlayacağınız yapabileceğiniz çooooooook şeyiniz var. 

Bu satırları okuyarak birşeyler yapmaya başladınız bile :)))

Sevgiler

Özge

Ynt: Doğum Korkularınız

12/28/2012 17:51:00

Çabanız için teşekkür ederiz Özge hanım. FB dan sonra bu platformda da sizi görmek çok güzel :) Hoşgeldiniz. Grubun ve mesajlarınızın yayılmasını temenni ediyorum :)

Ynt: Doğum Korkularınız

12/29/2012 10:33:00

Teşekkür ederim, hoş bulduk :)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Normal Doğum Yapmak İsteyen Anneler Buraya :)

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...