Ağlayan Bebeği Sakinleştirmek

01/21/2011 13:26:00

Kundak yapmak: Ancak siz Türklerin eskiden yaptığı şekilde, kollarını bacaklarını sıkı sıkı saracak şekilde değil. Bebeğinizi önce büyükçe ve tülbente benzeyen yumuşak dokulu, bebeği sıkıntıya sokmayacak bir kundağa sarın. Kolları vücudunun iki yanında sabitlenmeli. Ancak ayaklar gevşek sarılacak. 5 aylık olana kadar bu şekilde uyutun. Ayrıca mutlaka uyuduğu odada 'beyaz gürültü' dediğimiz ses olsun.

Bebeği yana çevirmek: Bebeğinizi kucağınızda sağa doğru yatırarak yüzü aşağıya bakacak şekilde tutun.  

‘Şşşşşşşşşşt’ demek: Kulağına yüksek sesle ‘şşşşşşşşşşt’ deyin. Bu ses, ona anne karnındaki gürültülü ortamını hatırlatır.

Hafifçe sallamak: Başını jöle gibi elinizin altında hafifçe, çok sarsmadan sallayın. Bu eylem ona anne karnındaki hareketli ortamı hatırlatır.

Emmesini sağlamak: Emzik kullanın.

Bunları sırayla yaptığınız halde susmadı ise araba ile gezdirin ağlamayı şak diye keser :)

Acıkmış olmadığından eminseniz ve hâlâ ağlıyor ise MUTLAKA doktora gidin çünkü ciddi bir sorunu olabilir bebeğinizin.

Ynt: Ağlayan Bebeği Sakinleştirmek

01/21/2011 14:46:00

Harvey Karp'in bu yontemi gercekten cok ise yariyor. Bizim oglumuzu en guzel sekilde paketleyip kundaklayan ve sakinlestirebilen tek kisi babasi oldu. Aglamakta olan bebegi babaya emanet edip sonuc alindigini gormek inanin yeni anneyi buyuk bir yukten kurtariyor.

Kundaklanmis bebegi sakinlestirmede 'beyaz gurultu' cok ise yariyor. Biz su adresteki 1 numarali gurultuyu kullandik: http://cantonbecker.com/music/white-noise-sleep-sounds/mp3s.php 

01/21/2011 15:48:00

paket yöntemi Rüya'da da çok işe yarardı. sımsıkı değil ama, kollarını sabitleyecek kadar...çok sakin uyurdu böylece..ve evet, uyuturken şşşşşşşşşşşttt sesi...ben hala uyuturken kullanıyorum...

01/24/2011 08:16:00

biz 15 günlük oğlumuzda, iki-üç kez  fön makinasını kullandık, hepsinde de gayet etkili oldu,
alternatif olabilecek başka bir yöntem var mı acaba?
fön makinasu kullanmayı içselleştiremedim,

01/24/2011 08:21:00

Paket işi bizdede ilk yöntemdi.. Sadece kollarını (bacaklarını değil)battaniye ile sarıp hafif sallamak işe yarıyordu veyaaa nasıl anlatsam kucağıma alıp yan yatırıp başını kolumla destekliyordum kendi karnı benim karnıma değecek şekilde biraz turluyorduk evde.Hafiften de poposunu pışpışlıyordum kolum ağrısada susuyordu minik:)

01/24/2011 13:53:00

Cem Murat: 

Sac kurutma makinasi, camasir makinasi, supurge, arabaya bindirmek vb. taktiklerin temelinde bebege anne karnindaki gurultu ortamini yaratip onun sakinlesmesini saglamak yatiyor. Yukarida bir baglanti vermistim, orada degisik "beyaz gurultu" cesitleri var  http://cantonbecker.com/music/white-noise-sleep-sounds/mp3s.php . Biz 1 numarali olani 4 ay kadar kullandik. Bunu baslarda sacma bulan annem bile zaman icinde "cocugun gurultusunu actim, sakinlesip uyuyuverdi" demeye baslamisti :)

Su adreslerde de aglayan bebegi sakinlestirme, uyutma yontemlerini anlatan videolar var:

01/24/2011 14:49:00

teşekkürler,

01/24/2011 15:00:00

Cemmurat, eşin henüz kullanıyor mu bilmiyorum ama süt sağma makinesinin çıkardığı ses bizim Arda'yı sakinleştirirdi. Gözlerini diker, sesin ne olduğunu anlamaya çalışırdı :)

01/25/2011 07:34:00

ben özellikle dikkat ettim, onun çok etkisi olmadı, yine de teşekkürler :)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
çOCUK bÜYÜTEN bABALAR

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...