11 mayıs 2010

Ynt: 11 mayıs 2010

05/11/2011 10:06:00

kahvaltı:
şeftali suyu ile ıslatılmış ev yapımı bisküvi
yumurta sarısı
ev yapımı peynir (lacivert0'ın yaptığı gibi)
azıcık ceviz ve 1 tatlı kaşığı dut pekmezi

öğlen:
patates, havuç, pirinç üçlüsüne ilaveten
kıyma
soğan
mantar
dere otu

05/11/2011 10:14:00

Sabah taze kaşar, yumurta sarısı ,ekmek. anne sütü, biraz bebe bisküvisi ve kuru üzüm verdim.öğlen ekşili köfte ama vericem.karnıbaharı bizm doktor vermeyin gaz yapar demişti.

05/11/2011 10:22:00

mantar 1 yaşa kadar verilmiyor bildiğim kadarıyla:s

05/11/2011 10:24:00

http://hemannehemdoktor.blogspot.com/2011/05/ek-gdaya-yeni-baslayanlar-icin.html#comments buradada benim lor tarifi var,loru çok süzgeçte tutarsanız kuru oluyor bebeğin yemesi zor oluyor..yapmasıda basit yalnız çabuk tadı değişiyor...4-5 günde tekrar yapmak gerekkiyor
bizde bu sabah yumurta sarısı,anne sütü ile ıslatılmış bebe bisküvisi,bir tatlı kaşığı kadar lor yedik..
öğlen kıymalı patates,havuç,şehriyeli biraz baharatlı çorba yiyecekti..
Bu arada çökelek yoğurt kaynatılıp süzülüyor muydu??tarifi alabilirmiyim lacivertO
yarasın bu arada bebeklerin yedikleri hersey..

05/11/2011 11:03:00

lacivert ve ediluj işte sizin bu yaptıklarınız lor peyniri değil.çökelek ya da süt kesiği deniyor ona. lor peyniri peynir altı suyu(whey)ndan yapılıyor. peynir altı suyuna tuz ilave edilerek  elde ediliyor.

05/11/2011 11:04:00

pardon lacivert sen zaten yazmışsın tekrar:)

05/11/2011 11:17:00

neyse öğrendiğim iyi oldu şimdi deneyip yaptığınız yeni tarifler bekliyorum sizden:))

05/11/2011 11:17:00

neyse öğrendiğim iyi oldu şimdi deneyip yaptığınız yeni tarifler bekliyorum sizden:))

05/11/2011 11:20:00

ediluj yanlış anlaşılmak istemem. ama evde peynir yapmak istiyorsan rennet enzimi kullanarak da çok kolay bir şekilde yapabilirsin. ben sadece bildiğim bir şeyi belirtmek istedim. çünki öğrenciyken süt tek. hocamız çökelekle lorun çok fazla karıştırıldığını, aslında faydalı olanın lor peyniri olduğunu söylemişti. kendisi de mutlaka çocuklarına haftada en az 3 kez yedirirmiş. b vitaminleri yönünden çok faydalıymış ve sütün suda çözünen vitaminleri içerisinde bol miktarda bulunurmuş.

05/11/2011 11:32:00

çökelek yoğurttan yapıyorum yoğurdu tencereye alıyorum blendrla iyice çırpıyorum ocağa bırakıp kesilinceye kadar ısıtıyorum ama kaynatmıyorum kaynatınca bulgur bulgur kuru bişey oluyor.

sonra tülbent tarzı bi süt süzgecim var tülbent süzgeci plastik süzgecin içine oturtuyorum ve bu süzgeçten süzüyorum bir süre böyle bekletiyorum ki iyice süzülsün.

lor peyniri çok faydalı ama hazır satılan bi çok lor açık sütle ve bu süt sadece ısıtılarak yani kaynatılmadan yapılıyor o yüzden hazır lor yerine çökelek tercihim.

bide tereyağının yapımını bilir misiniz. yoğurt yayık makinesinde çalkalanır o kadar çok çalkalanır ki bütün yağ üstte toplanır bu yağ alınıp yıkanır ve tereyğı olur geriye yağsız bir ayran kalır vee bu ayran ocakta kestirilerek çökelek elde edilir bu çökelek yağsız olur ama ben yağlı yoğurttan yapıyorum fark burda.

en kısa zaman da süt kesiğini sonra da loru deneyeceğim.

bwn şimdi tuzu alınmış inek peyniri ve ara sıra çökelek veriyorum

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
BUGÜN BEBEĞİME NE PİŞİRDİM?

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...