Uyku ile buldugumuz kısa cozumleri paylasalim mi?

04/12/2010 08:44:00

Bizim oglan da geceleri surekli uyanıp zor uyuyanlardan.. Eger siz de yarayan kucuk minik seyler varsa paylasir misiniz. Belki birimizin aklina gelmeyen ve ise yarayan sey oburune faydalı olur.
Mesela ben alnından kaslarına kadar yavas yavas ovuyorum. Gozlerini kapatmasina yardımcı oluyor. Bazen sırtını kasıyorum hafif hafif.. Sizin var mı minik numaralar?

Ynt: Uyku ile buldugumuz kısa cozumleri paylasalim mi?

05/07/2010 12:54:00

omernihan,
oğlum 9-10 aylıkken yaptıklarımızı anlatayım: (ki, pek çok nokta aynı şu anda da. Sadece emme yok, bir de kitap okuyoruz tabii artık)

*her akşam aynı saatte (uykusu olsun, olmasın fark etmez) odasına gidiyoruz.
ışık önce hafif loş oluyor, sonra iyice kısıyoruz
*Tomy'nin müzik kutusunu açıyoruz, şu tavana ışıklı şekiller yansıtıp, ninni tadında hafif sesli müzik aleti...
*Emmeye başlıyor ve genellikle memede uyuyor
*Memeden kesince de aynı şeyleri yapmaya devam ettik. Bu, sonrası için de iyi oldu. Zira uykuya geçişi öğretmemize gerek kalmadı. Mesela oğlum müzik kutusunu uyku ile özdeşleştirmişti. (tabii, 2 yaş civarı müzik kutusunu eline almaya, incelemeye başlayınca, aleti bebeği olan bir arkadaşıma vermek durumunda kalmıştım :))
*Dediğin gibi kaşlarından yukarı masaj işe yarıyor.
*Yanına yatıp hafif masajlar yapılabilir kollarına bacaklarına, karnına.

Bir de,
*Pek çok kiş karşı çıkabilir ama aylarca (2 yıl kadar!) bebekle ilgili en büyük problemi uyku olan, aylarca zombi gibi dolaşan ve işe döndüğünde bu yorgunlukları katlanan bin anne olarak başka çarem kalmadığından dolayı (amma uzun açıkladım, kendimi mazur göstermeye çalışıyonum sanki :))
oğlumla birlikte uyuduk.
Bu, hem sallanmadan, kucakta dolaştırılmadan uykuya geçişini sağladı. Hem de emerken gece uyanmalarında bana kolaylık olduğu gibi memeden kesince de gece uyandığında ellerini yanaklarıma götürüp öylece kendi kendine geri uyumayı öğrenmesini...
Ben de zombi gibi dolanmaktan kurtuldum.

05/08/2010 20:21:00

http://inciboncukus.blogspot.com/2009/02/gece-boyunca-uyumak.html

şimdilerde 26 aylık olan oğlum gece banyosunu yapıp sütünü içip yer yatağına yatıyor ben de yanına yatıyorum kafadan uydurma bir hikaye anlatıyorum uyuyup gidiyor,uyuyunca(eğer ben de uyuyakalmadıysam) yatağına alıyorum çok nadir gece bazen uyanıp mızırdanıyor bazen sebepsiz ağlıyor böyle durumlarda yanına gidip ben burdayım yanındayım diyorum bazen su içiyor bazen inatla süt istiyor, sonra yine uyuyor

05/18/2010 07:58:00

bebegim bu cuma 7 aylık olacak.

İlk günler yatagında yatıyordu.
gece uyanmaları beni yorunca koynuma ladım.
Hala beraber uyuyoruz.
Hiç uyanmıyor.
Gece 9- sabah 7 arası..
Gece boyu2 en çok 3 defa uykusu arasında uzanıp mememi buluyor ve birazcık emip horul horul uyumaya devam ediyor...
Harika bir şey.
Tavsiye ederim...

05/19/2010 09:59:00

Masallah guzel uyuyan tum bebeklere!!!
Ne guzel, ben ne yapsam olmuyor.. Yanımıza aldik yaklasik 2 aydir, rutin desen evet her gun aynı duzen, banyo, kitap, ninni, ikimiz de yanına uzanip cok huzurlu bi sekilde uyutmaya calisiyoruz. Genelde mikirdaniyor uyurken, soyle hah evet uyku saati geldi gozlerim kapanıyor gibi bi durum hic olmadi desem yeridir. sonra basliyor uyanmalara. Hele 12 den sonra sabaha kadar surekli.. O yana cevir, op, kokla, oksa, kasi, salla, sut ver, sallanan sandalyeye koy, anlik cozumler oluyor sonra gene uyanıyor..  acaba en basinda,  tracy hogga kizmayip, 1 hafta kadar dayandigim, ama cildiridigim, kendi kendine uyumasini ogrenmesi icin olan yatır kaldır metodunu devam mi ettrirseydim demedigim de olmuyor degil. ufff demek istiyorum.. :(

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Uyku Sorunları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...