normal doğurmak istiyorummm!!!

<12345>
12/22/2009 12:59:00

ben, herkesin duyunca niye bu kadar şaşırdığını anlamasam da, kesinlikle normal doğum yapmak istiyorum. Hatta durum ben de biraz daha ileri..sezaryenden ciddi derecede korkuyorum...
Doğum anında karambole getirilmekten, gerçekten zorunlu olmadan sezaryene alınmaktan çok endişe ediyorum.
Daha önce doğum yapmış olanların, normal ya da sezaryen farketmez, ne gibi durumlar karşısında tetikte olmam gerektiği ile ilgili tecrübelerine ihtiyacım var...

Ynt: normal doğurmak istiyorummm!!!

12/22/2009 13:23:00

Simge,

Aklıma gelenler şunlar:

• Bence hamileliğin boyunca en çok tetikte olman gereken şey insanların sana verdiği "normal doğum mu? delirdin herhalde!.." gibi tepkilerin seni etkilemesine izin vermemek.

Az önce Pozitif Doğum Hikayeleri'nde kızını tercihli sezaryenle dünyaya getiren bir annenin sonradan hissettiği pişmanlığı anlatan bir yazıyı yayınladım. Zeynep sezaryeni tercih etmesinin tek sebebinin hamileliği süresince duyduğu korku hikayeleri ve genel olarak normal doğum deyince aklına gelen korku dolu çağrışımlar olduğunu söylüyor: http://pozitifdogumhikayeleri.wordpress.com/2009/12/22/zeynepin-pismanlik-yazisi/
Bunlar aklıma gelenler. Pozitif Doğum Hikayeleri blogunu takip etmeye devam et. Her geçen gün güzel, gerçek hikayeler ekleniyor. Hepsi ayrı bir ilham kaynağı... :)

Sevgiler...

12/22/2009 13:33:00

iste duymak istedigim sozler... benim gibi hisseden biri daha...
ben kesinlikle iğneden cok korkuyorum bir kere ... Bu sebeple ve bebegimin mucizevi dogum anini gorup, yasamak istedigim icin normal dogum yapmayı cok istiyorum...
Doktorum da bu konuda beni cok destekliyor...
Kendimi hep motive etmemi, dogumun ogrenilen degil ic gudusel bir sey oldugunu ve ben istersem yapabilecegimi de soyledi...
Hadi hayirlisi :)

12/22/2009 14:03:00

Sonuçta doğa, beni ve bebeğimi normal doğuma hazırlıyor zaten. Buna gerçekten tüm kalbimle inanıyorum...

Umarım son anda engelleyemeyeceğimiz bir sebeple böyle bir karambol yaşanmasını engelleyebiliriz.

Ve tabii ki umarım sezaryen "gerçekten" zorunlu bir durum olmaz...

12/22/2009 14:36:00

merhaba,
ilk sunu soylesem 10 kere daha dogursam yine de aynı yollardan gecer normal dogururdum !
acıya en dayanıksız insan bile negatif önbildirimleri yoksa, beynini sartlandırmamıssa kesinlikle kolay normal dogum yapabilir. bedenimiz buna gore evrim gecirmis, buna gore sekillenmis. (inanca gore yaratılmıs da denebilir?)
doktorunu bunu gercekten bu sekilde istedigini cok net ifade etmen, kararlılıgın cok onemli. cevremdekilerin hatta doktorumun soyledigi birsey hep aklıma geliyor, yerimde baskası olsa coktan sezeryana alınırmıs.
sartlarım olumsuz ilerlerken ( catı, kordon kısalıgı, kanala girmemesi,41+3 gun...)ben surecte sunu sordum; peki şimdi ne yapıyoruz? cesitli hamleler, yöntemler oldugunu biliyorum ve bunlar sadece siddetli talep edilirse ortaya cıkıyor.

gercekten cok ciddi bir tıbbi gereklilik olmadıgı surece bunu istemedigini doktorun bilmesi, inanması lazım.

ve inan bana bunlar o kadar kolay akıp geciyor ki, hatırladıgın sadece yüzüne dokunan o yumuşacık ten, ömründe duyduğun en yumuşak en güzel varlık hissi oluyor. hemen bebegini emzirmek, sanki hep berabermissiniz gibi uyumlu olmak muhtesem birsey ve herseye deger...

*bu arada hamileliginde (ve umarım öncesinde de ) bol bol çömel. Jale Dural'ı bilirsin...çömelmek doğanın mucizesi diyor.

12/29/2009 13:13:00

simge merhaba,

4 ay önce doğrum yaptım, daha doğrusu doğum değil, bebeğimi sezaryenle aldılar. Normal doğum yapmayı çok istiyordum, bu uğurda son ayımda 5-6 doktor değişmek zorunda kaldım, ve karambole getirebilecekleri itimalini bilmeme karşın, kendimi de onların söyleyebileceği tüm "normal doğumun risklerine" karşın hazırlamama ve sezaryen istemiyorum, her türlü sorumluluğu da üstüme alıyorum dememe karşın, ağlaya ağlaya sezaryene aldılar beni. Psikolojisini hala üzerimden tam olarak atabilmiş değilim. Sezaryen benim için tam bir ŞOK oldu.

O muhteşem son derece gelişmiş aletlerle bebeğimin kilosunu ölçtüler, o da ne 4.800 hatta belki de 5 kilo gözüktü makinalarda bebeğin kilosu. Oysa bebeğim doğduğunda sadece 3.800 kg idi. Yani o muhteşem ileri düzeydeki makineler yanılmıştı... !!!

Çok dikkat anne rahmindekinin ne olduğunu hiçbir makine bilemiyor. Tabi hak hukuk vebal ilişkisini burada yazmayacağım. O bu dünyanın işi değil.

20 saate yakın sancı çektim, çok direndim. Doktorlar açıklığa bakıyorlar ve 3 cm-4.cm diyorlar. Nerden biliyoruz doğru söylediklerini. İşin ehli doktor bulmak oldukça güç.

Özel hastaneler sezaryenci mantıkta olduğu için devlet hastanesini tercih ettim. Ama Zeynep Kamil hastanesinde çalışan bir hemşire arkadaşımın uyarısıyla Zeynep Kamil'e gitmedim. Çünkü çok hasta olduğu için bir yatağı bazen 2-3 kadın paylaşıyormuş ve normal doğumu beklemek zaman aldığı için "kes - at" diye tabir ettikleri sezaryeni uyguluyormuş doktorlar. Tabi anne nasıl ikna ediliyor dersiniz, bebeğin kalp atışı yavaşladı, acil sezaryene almamız lazım vs.. gibi panikletici sözlerle... Bunlar hamşire arkadaşımın anlattıkları.

Tabi bence en önemlisi gerçekten güvenilir bir doktor bulmanız ve baştan çok açık konuşmanız. Güvenilir bir doktor bulmak kolay değil söyleyeyim. Emin olamıyorsunuz, son anda manipüle edebiliyorlar en güvendikleriniz bile.. Para her şeye galip gelmişi durumda maalesef.

Çok açık yazdım daha da yazacak çok şey var ama maalesef fazla vaktim olmadığından ancak bu kadar bilgi verebildim. Umarım normal doğum yapabilirsiniz. Belki ülkemizin ücra bir köy ya da kasabasına giderseniz normal doğum yapma şansınız artabilir. Ya da sezaryen oranı çok düşük olan bir yabancı ülkeye de gidebilirseniz gidin bence. Eğer imkanınız varsa, size tavsiyem budur. İstanbulun suyu çıkmış.

Bize bebeğinizin omzu takılabilir, kırmak zorunda kalırız sakat kalabilir diyen çok oldu. Bilimsel makaleleri hatta yabancı literatürü bile taradım ve bu ihtimalin aslında ne kadar az olduğunu öğrendim. Siz de her denene inanmayın. Çoğu doktor zalim. Zulüm ediyor. Maalesef bunlar yaşanmış gerçekler.

Yazdıklarıma itirazı olabilecekler vardır muhakkak. Ama ne inanın yazdıklarımda abartı asla yok. Hatta normal doğum - sezaryen konusu ve bu konudaki farklı görüşler dini ve politik meselelerin hassasiyeti kadar hassas olmuş. Sezaryenle doğum yapanlardan sezaryene laf söyletmeyen hatta çok övenler mevcut. Durum hiç de öyle değil tabi. Sezaryeni yaşamamanız dileğiyle...

Umarım normal doğum yapabilirsiniz,

Sevgiler...

12/29/2009 13:26:00

Ben de özellikle kalabalık bir hastanede doğum olacaksa, özellikle sezaryene eğilim bu kadar fazla iken, yanınızda refakat eden yakınlarınızı dikkatli seçmenizi  öneririm.

Yakınlarınız dooğum uzadığında doktora çok fazla soru sorarsa, gidip gelip ne oldu, bir sorun mu var, ne zaman doğacak gibi yorumlarda bulunursa, bu da sezaryene yönelten bir faktör olacaktır. Normal doğumu destekleyen ve işini bilen bir doktoru bunlar etkilememeli, bunalttılar ondan sezaryene aldım gibi bir bahanesi olmamalı elbette ama özellikle trafiğin fazla, doktorun üzerindeki baskının yoğun olduğu ortamlarda bence hastaneye sınırlı bir kadro ile gitmek şansınızı arttırabilir.

12/29/2009 15:07:00

Ben son anda başka doktora gitmediğime çok pişmanım. gerekirse başkalarının fikrini al ve son anda gelecek sezaryen teklifini ona göre değerlendirin derim. bir de illaki sezaryenlik bir durum varsa da bırakın doğum esnasında buna karar verilsin.

12/29/2009 18:32:00

Sevgili Mucize - hayal kırıklığını anladığımı sanıyorum, gerçekten zor bir tecrübe olmuş seninki...

Maalesef doktorlar genelde normal doğumun risklerinden bahsederlerken sezaryenin risklerine değinmiyorlar hiç. Ve o kadar güvendikleri bu son derece gelişmiş aletler böylesine yanılıyor işte...

Hande'nin dediği çok doğru. Sezaryen olacaksa bile bebeğin geliş zamanını kendi belirlemesi çok önemli. "Bebeğe saygılı sezaryen" diyorlar sanırım -- sancılar başladıktan sonra sezaryen yapılmalı. Dr. Hakan Çoker bunu "doğal doğumun taklit edilmesi" olarak ifade ediyor ve bebek için çok daha az travmatik olduğunu söylüyor.

Simge - sen doğal doğum yahoo grubunun üyesi miydin, şimdi tam hatırlamıyorum. Değilsen mutlaka katıl: http://health.groups.yahoo.com/group/dogaldogum2008/ ; Çok destek bulacaksın.

12/29/2009 21:47:00

Teşekkür ederim blogcu anne. Ameliyathanede anestezistin gelmesini beklerken bile doğum sancılarım gelip gidiyordu. O sancılar o kadar kıymetli ki, bebeğin anne karnındaki sulu ortamdan oksijenli ortama geçişinde, bebeği bu geçişe hazırlamak için özel olarak yaratılmış sancılardı bunlar. Ama sezaryen olmasaydı belki bir 5-6 saat daha sancı çekecektim ve belki bebeğimin bu sancılara da ihtiyacı vardı. İnanın hala ve hala çok üzgünüm. Lohusa psikolojisi veya doğum sonrası depresyon değil bu yaşadıklarım. Ciddi bir travma maalesef. Ve bebeğin doğal yoldan çıkarken ciğerlerinde yaşayacağı sıkışma ciğerlerindeki suyun atılmasına ve sağlıkla yaşama başlamasına yarıyor. Ne komşu teyzelerimiz var ebeler ile evde doğum yapmışlar. Ve ekliyorlar 5, hatta 6 kilo bile doğurduğunu söyleyen var. Teyzeler de öyle iri yarı değil, Türk standardında hatta minyon teyzeler. Tarlada da çalışmamışlar. Hani derler ya köydeki kadınlar tarlada çalışıyor bedenleri her türlü doğuma müsait diye. Hayatını ev hanımı olarak şehirde geçirmiş pek çok komşu teyze var hepsi de normal doğurmuş...

Ebelik müessesesini de kaldırmışlar Türkiye'de. Eve gelen ebe bulamadım maalesef. Oysa sıcak suyun konacağı leğene kadar her şeyi hazırlamıştım evde. Belki bir ebe bulabilirim ümidiyle... Ben benim elimden gereksiz yere normal doğurma hakkımı alan arkadaşlara soruyorum, vicdanları rahat mı? Tabi doktorlardan sesimi duyan, duysa da umursayan olmayacak muhtemelen... Neyse.

12/30/2009 07:31:00

Mucize - belki sezaryen olmuş bir annenin bu paylaşımları bu konuda yalnız olmadığını hissettirecektir sana: http://pozitifdogumhikayeleri.wordpress.com/2009/12/22/zeynepin-pismanlik-yazisi/

Lütfen artık bu travmayı geride bırakmaya çalış. Yalnız değilsin, ve düşüncelerini, tecrübelerini paylaşarak başkalarına örnek olmaya çalışıyorsun. Ama üzüntüyü geride bırak, olur mu? Bir faydası yok ki bu noktadan sonra...

Ebelik konusunda da maalesef haklısın. Türkiye'de ebelik kurumu çökmüş durumda. Ben de araştırdım, ancak ebeyle doğurmak mümkün değil, doktorun doğurtması gerekiyor illaki. Evde doğum yapacak olsan bile bu sefer sigorta karşılamıyor, vs. vs. 

Bütün bu girişimler, doğal doğum bilincinin yayılması adına yazılan yazılar, kurulan gruplar bir nebze de olsa katkıda bulunuyor artık diye düşünüyorum. En azından insanların sesleri çıkıyor, sessiz kalınmıyor artık eskisi gibi..

Bu arada buradaki kaynaklar da ilgini çekebilir: http://pozitifdogumhikayeleri.wordpress.com/ilgili-yazilar/

Sevgiler...

<12345>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Pozitif Doğum Hikâyeleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...