normal doğurmak istiyorummm!!!

Ynt: normal doğurmak istiyorummm!!!

12/30/2009 10:15:00

Mucize- benim anlatmak istediğim tüm korkular bunlar işte, tam olarak senin yaşadıkların... Senin bunları yaşamana çok ama çok üzüldüm! Ancak bu tecrüben ben ve benim gibi normal doğum yapmak isteyen gebeler için çok kıymetli!
Şu an için Bursa'da Acıbadem Hastanesi'nde doğum yapmayı planlıyorum. Doktorum oldukça deneyimli ve normal doğumu desteklediği bilinen bir profesör. Devlet Hastanesine domuz gribi aşısı olmak için gittiğimde öyle şeyler gördüm ki; (iğne atsanız yere düşmeyecek kadar kalabalık ve temiz olmayan bir hastane, bağırış çağırış, kargaşa, sedye ile bekleme salonunun orta yerinden geçirilen baygın bir kadın, vs.) özel hastane tercihim perçinlendi.

Sonuçta doğum şekline doğum anında bebeğin ve benim durumuma göre karar verilecek elbette. Bebeğin ve benim durumumun bana ne kadar doğru aktarılacağı ise burdaki asıl kaygım....

Blogcu anne- grup önerin için teşekkür ederim. Henüz üye değilim ancak en yakın zamanda üye olacağım.

12/30/2009 11:38:00

Mucize marhaba,
Oncelikle sana güzel bir hamilelik diliyorum. Tadını çıkar, çok güzel bir dönem. Ve en önemlisi bu dönemde kendine hiçbirşeyi dert etme, buna doğum da dahil, çünkü en kötüsü bebeği strese sokmak. Ha ben de aynı endişeleri yaşamadım mı? Tabi ki yaşadım. Sonuç sağlıkla bebeği kucağa almak.
Mesela tam bugün, Almanya'da bir arkadaşım doğum yaptı. Normal doğum istiyordu ki Almanyada zaten sezaryen opsiyonel değil. 10 saatlik sancıdan sonra az rastlanan bir durum oldu ve bebek ters döndü acil sezaryene aldılar. Çok şükür şimdi ikisi de sağlıklı.
Benim tavsiyem bilinçli bir şekilde kendini doğumun evreleri ve detayları konusunda eğtmen. Ben Dr. Hakan Çoker'in kursuna gittim ve gerçekten çok faydasını gördüm eşimle beraber. Ancak sonrasında sürekli okuduğum kitaba'bebeğimi beklerken beni neler bekler" baktığımda orda da tüm bunların o kadar açık olmasa da yer aldığını gördüm. Doğum planı yapmak konusunda kitap güzel yönlendiriyor.
En önemli şey ise doktoruna güvenmek. Umarım gerçekten güvenebileceğin bunu gönülden hissedeceğin bir doktorla karşılaşırsın.
Sevgiler,

12/30/2009 11:40:00

pardon isimler karıştı:)
Simge'ye hitaben yazmıştım

12/30/2009 18:09:00

Blogcu anne, linkler için teşekkür ederim. Zeynep'in pişmanlık yazısını okuyalı epey oldu. Çok fazla sezaryenle ilgili arama yaptım google da. Zeynep'in yazısı da sanırım bu aramalardan birinde karşıma çıkıverdi. Okuyunca aynı duyguları paylaştım. Bizlerle paylaştığınız linkler için teşekkür ederim. Daha detaylı incelemeye çalışacağım. Üzülmemeye çalışıyorum. Ama sezaryen yüzünden  bebeğimin ileride astım, şeker ve kanser hastalıklarına daha müsait olma ihtimalini düşündükçe üzülmemeya çalışmanın da çok anlamlı olmadığını düşünüyorum. Olan oldu biten bitti.

Ayça Evrim :)) isimler karışsa da mühim değil. Önemli olan doğum anında sunni bir biçimde akıllar karışmasın :)

simge, işte bizlerden duyuyorsun, görüyorsun yaşananları. AyçaEvrim'in anlattığı Almanya'da geçen olay gerçekten sezaryeni gerektiren bir durum olabilir. Ama eskiden ebelerin dönmeyen çocukları bile elleriyle baş aşağı gelecek şekilde döndürebildiklerini biliyorum. Belki o anda bunu yapacak ehil kişi bulşamadılar vs. Zaten sorun ehil kişilerin yokluğu ve para düşkünlüğü. Gerçekten ama gerçekten sezaryen olunması gereken durumlar belki %1-2 lerle ifade edilebilir. Ama Türkiye'de o %1-2 o kadar genişlemiş durumda ki... Matematik kuralları bile allak bullak!

Çok can sıkıcı bir üye olmak istemiyorum. Ama bu konuda gerçekten hassasım ve bir kişiye zerre faydam dokunur mu diye düşünüyorum ve paylaşımlarımı bu yönde yapmaya çalışıyorum. Sürç-ü lisan ettimse affoluna . simge, normal ve sağlıklı doğum haberini almayı çok isitiyorum. O zaman gelince bizlerle paylaşırsın inşallah. Huzurlu ve sağlıklı bir hamilelik dönemi dilerim sana.

Selam ve sevgilerimle...

01/04/2010 09:29:00

Bugün doktor randevumuz var ve ben normal doğum konusunu açmak istiyorum. Ancak biraz çekiniyorum. Sanki doktora işini öğretiyormuş gibi bir hava oluşmasından çekiniyorum. Öte yandan da doktorun mutlaka bu tercihimi bilmesini arzu ediyorum.

Henüz bu konuyu konuşmak için çok mu erken sizce?

01/04/2010 09:48:00

kesinlikle erken degil...ben ilk kontrole gittigimde normal istedigimi teyid etmistim. evlenmeden once bile aynı doktora gidiyorum o zamandan beri konusuruz, ilk kontrolde de ne dusunuyorsun dedi, biliyorsunuz....dedim.

her kontrolde , okuduklarımdan cıkarttıgım sorularla karsınıa gecer, cevaplarını not alırdım.

doktorlardan talepkar olmak yanlıs degil bence, evet onun profesyonel alanı ama beden senin bedenin....

01/04/2010 22:04:00

Simge - bu mesajını yeni gördüm. Umarım konuyu doktoruna açmışsındır. İnan hiç ama hiç erken değil, çünkü eğer beklentileriniz örtüşmüyorsa ve yeni doktor arayışına girmek isteyecek olursan çok gecikmemen lazım.

Bu hamileliğimin ilk randevusunda doktoruma doğal doğuma olan yaklaşımını sorduğumda "37. haftadan sonra akciğerleri olgunlaşır, o noktada nasıl doğduğu önemli değildir" cevabı beni anında yeni bir doktor arayışına itmişti. Burada paylaşmıştım: http://blogcuanne.com/2009/10/15/hamilelikte-doktor-secimi-benim-tecrubem/

Merak ediyorum ne yaptığını... Haberdar et, olur mu?

01/05/2010 07:46:00

Günaydın Elif; konuyu doktoruma açtım, ancak oldukça orta karar bir cevap aldım;

"Bebeğin doğum yoluna girmesinde herhengi bir problem olmazsa şu an için normal doğumla ilgili bir problem görünmüyor ama bebek doğum yoluna ters ya da yan girerse bu durumda mecburen sezeryan yapmak durumunda kalırız" dedi.

Doktorumu değiştirme konusu çok endişe ettiğim bir konu. Çünkü doktorumu hem çok seviyorum hem de çok güveniyorum. Umarım ilerleyen aylarda bu konuda bir fikir ayrılığı yaşamayız.

01/05/2010 07:50:00

Simge,
doktorunu seviyor ve guveniyorsan boyle dedigi zaman, " peki yan girdigi zaman yapilacak manevralar yok mu? " deme rahatligina sahipsindir?
onu sıkıstırmakta zarar yok bence ;)
bu taleplerden senin ne kadar istekli ve kararlı oldugunu anlar bence....yoksa genelde normal dogum isteyen anne adayları, yolun yarısında szeryana donmek isteybilir endisesi tasiyor sanirim doktorlar.

01/05/2010 09:06:00

Yavaş yavaş başlıyım dedim...:)
Bir sonraki vizitte de bunu demeyi planlıyorum...:)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Pozitif Doğum Hikâyeleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...