6.ay günlük yeme programı

<123>
07/19/2011 09:06:00

Öncelikle Kıbrıs Girne den merhabalar,
6 aylık bebişi olan birsürü anne ile bilgi alışverişi yapabilmek çok keyifli. Benim yaşadığım yerde 6 aylık bebeği olan çok fazla kişi olmadığı için fikir alışverişi yapamıyoruz. Tahmin edersiniz ki bir kaç hafta bile şu aylarda önemli işte o yüzden tam altıncı ayında olan annelerin fikri çok önemli benim için...
İpek Masal bebek katı gıdaya 5. ayında geçti burda yani Kıbrısda genel olarak 4. ay başlangıç sayılıyor. Anne sütü malesefki yoğun çabalara rağmen 5. ayın sonunda kesildi. Artık Aptamille destek veriyorum. Bu ayın 8 i itibariyle de kahvaltı başladı.
sabah:
tuzsuz peynir,nir çay kaşığı pekmez,120cc hazır süt
ara:
meyve püresi
öğle:
pirinç,havuç,papates,maydanoz,az et,kabak ile oluşmuş süper çorba
ara:
yoğurt
daha sonrası hazır süt ve Holle marka muhallebi
ve  İyi uykulaaaar :)))

asıl soru daha iki gün öncesine kadar 23:30 da devam sütü ve daha sonra gece yarısı 03:30 da tekrar bir devam sütü veriyordum ama iki gündür gece öğününü teke indirdik

sizler nasıl yapıyorsunuz gece uyku sonrası süt vereniniz var mı?
uyuyan bebişi süt için uyandıranınız var mı?

fikirlerinizi,önerilerinizi bekliyorum...
bebişlerinizle sevgi,sağlık dolu günler dilerim

Ynt: 6.ay günlük yeme programı

07/19/2011 09:49:00

Merhaba:))Bende Italya'da yasiyorum.Benim kizim yarin 7 aylik olacak 1 ay oldu ek besinlere baslayali burda da doktorlar bebegin kilo alisi iyise ilk 6 ay sade anne sutu diyor.Dun kontorole goturdum 9 kilo olmus tabi ek besinleri yemiyor sade ben doktor sutune devam dedi ek besinde azar azar ogret dedi.Senin sorun ise,bence acikmadigi icin gece sutunu 1 kereye indirmis zaten ihtiyac duysa ister diyorum benim kizimda ihtiyac duydugunda ariyor.Ben tokluguna yorumluyorum.Sevgilerimle:)))

07/19/2011 13:03:00

merhaba ipek karnı doyduğu için uyuyordur benim bızdık gece 2 yada 3 kere uyanır emmek için ama arkadasımın kızı 3 ayından itibaren aksam 22. de yatar sabaha kadar hiç uyanmaz halada öyle şimdi 7 aylık oldu.

07/19/2011 13:09:00

Merhaba .. Biz de günlük beslenmemizi akşam 20 de sonlandırıp uykuya başlıyoruz.. Bazen gece 1 civarı uyanıp kendi mama istiyor, bazen uyanmayıp 02-03 e kadar uyuyor.. o zaman uyanıp beslenmek istiyor... Ben ise akşam 20 de yediği muhallebisinin miktarına bağlı olarak o uyanmasa bile gece 24 gibi besleyebiliyorum uyku arasında.. böyle yaptığım zaman 05 e kadar uyuyor ve o zaman uyanıp mama istiyor.. Yani aslına bakarsan bebekler kendi vücut gereksinmelerine göre uyanıp yada uyanmıyorlar.. Doğru olan aslında onların uyanmalarını beklemek.. :))

07/19/2011 22:03:00

6.ay ek besinler için benim örnek menüm :))

Sabah:

1 tam yumurta sarısı (azar azar başladım)                       

1 çay kaşığı labne peynir veya yarım ince dilim tuzsuz beyaz peynir                       

2-3 tane bebe bisküvisi veya 1 ince dilim ekmek içi                       

1 tatlı kaşığı pekmez                       

30 ml. Anne sütü veya biberon maması veya taze sıkılmış meyve suyu veya                       

Bitki çayı ile                        Ara öğün:

100-150 ml. Meyve püresi (elma, armut, kivi (çekirdeksiz), kayısı, şeftali, kiraz karadut erik portakal v.b)                       

Öğlen:

1 kase sebze çorbası yada eytinyağlı sebe püresi                       

1 ince dilim ekmek içi                       

Sebze çorbası: kabak, patates, havuç, brokoli, pırasa, karnabahar, taze fasülye gibi mevsim sebzelerinin haşlanması ile hazırlanır. İçine 1 tatlı kaşığı pirinç veya irmik ilave ediniz. 8. aydan itibaren kırmızı mercimek de ilave edebilirsiniz. 7. aydan itibarende 1 ceviz büyüklüğünde, dana etinden çift çekilmiş kıyma ilave ediniz. Bununla birlikte sebze çorbası piştikten sonra, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave ediniz.

Ara öğün: 100-150 ml yoğurt

Akşam: Anne sütü veya biberon maması

Gece: anne sütü veya biberon maması

07/20/2011 04:01:00

hanımlar,

labne yerine keçi peynirine ne dersiniz?

şunu bir okuyun:

ben peynire daha başlatmadım...

07/21/2011 20:15:00

hanımlar ne güzel bilgiler veriyorsunuz. Link için çok teşekkürler pinar. süper bir yazı bence ve tamamen katılıyorum kesinlikle labne peynir kullanmıyorum.
nildem menümüz aşşağı yura

07/21/2011 21:58:00

bu doktorumuzun önerdiği menü bende bazen lor kullanıyorum labne yerine :)

07/22/2011 04:16:00

Ben avokado oneririm. Yurt disinda bebeklere verilen ilk gidalar arasinda cok tercih ediliyor. Son derece besleyici, hem omega 3 hem E vitamini iceriyor. Basta catalla ezip icine biraz anne sutu veya formul ekleyerek kivamini ayarlayabilirsiniz.

07/22/2011 09:40:00

nildem senin benü bende bi hayli şaşkınlık yarattı maşallah senin bebiş bütün bunları yiyebiliyormu?sen resmen kahvaltı olayına başlamışsın ..kahvaltıya 8.ayda başlanıyor diye biliyorum ben.....41 kere maşallah

07/22/2011 10:38:00

bu ek gıda mevzusu bende panik yaratıyor haftaya hem aşımız var hemde doktor kontrolümüz bakalım bize nasıl bir liste verilecek. ayrıca ben daha tattırma dışında hiç bir şey vermiyorum.umarım kızım bu sürece çabuk uyum sağlar..

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Ocak2011 Anneleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...