6.ay günlük yeme programı

<123>

Ynt: 6.ay günlük yeme programı

07/22/2011 10:39:00

dkalafat avokado önermişsin ama ben burda başka bir öneride 1 yaşından önce yasaklı olan besinlerde tropik meyveler olduğunu görmüştüm.hangi öneriyi dikkate alalım şimdi:)

07/22/2011 11:24:00

Evet ayşenur.. ben yazmıştım tropik meyvelerin yasak olduğu öneriyi başka bir başlıkta... Bizim bebek diyetisyenimizin önerisi idi bu... Bir işte bu kadar çok doğru veya bu kadar çok yanlış nasıl çakışıyor anlayabilmiş değilim ayrıca... Bebek bisküvilerini vermeyin diye basın cayır cayır yazdı bir dönem, ama bazı dr lar hala bebe bisküvisi ekliyor beslenmelere... Yazık biz anneler çok zorlanıyoruz nerde durup, nerde devam edeceğimiz konusunda:(

07/22/2011 11:31:00

biz kahvaltıya 6. aya girdiğimzde başladık... Ve kahvaltımızda yine diyetisyenimizin önerisi olan Labne var.. ben sordum bu konuyu... sağlıklı üretimi olduğunu, ve Labnenin bebeklerin ihtiyacı kadar protein ve yağ içerdiğini söyledi.. ayrıca üretim aşamasında peynir ve yoğurt kültürü beraber kullanıldığı için sindiriminin bebekler için daha kolay olduğunu vurguladı... Diğer peynirlerde ya yağ oranı çok, ya da iyice azaltılmış olabiliyor.. seçeceğiniz bir peynirde bunu analiz etmeniz her seferinde güç olabiir demişti...  Ve prebiyotik açısından da faydalı olduğunu ekledi..

Yani kısacası bir besinin eleştirisini, doğrusunu yanlışını bir çok noktadan ele almak gerektiğini anladım ben burada labne için yazılanları okuduktan ve diyetisyenimizin söylediklerin bununla  birleştirdikten sonra... Diyetisyenler olaya daha farklı yaklaşıyorlar dr ve gıda mühendislerine göre.. mesela baby mix yoğurtların da prebiyotik oranı bizim evde mayaladıklarımızdan daha yüksekmiş... Haftada bir iki gün baby mix, diğer günler evde mayalanmış günlük yoğurt ver demişti başlarken.

07/22/2011 18:38:00

quality labne ile ilgili olarak farklı yorumlardan sonra ben ek gıdaya ilk başladığım günlerde labne ile başlayıp daha sonra keçi peyniri ile devam etmeyi düşünüyorum çünkü labnenin sindirimi kolay ise yavruya bir anda yüklenmemiş olurum..tabi buda benim nacizene fikrim:) 

07/22/2011 19:02:00

Sadece labne veya keçi peyniri ya da sadece baby mix veya evde mayalanmış yoğurt vermemek daha mantıklı gibi geldi bana yazılanları okuyunca..Neden bu kadar farklı tavsiyelerde bulunuyor uzmanlar anlamıyorum, kafam karıştı :(

Ben de yazayım yediklerimizi.. 6 ay 22 günlük bebeğim anne sütü almıyor, inek sütü alerjisi var.

Sabah 120cc Aptamil HA
Ara 50cc Meyve suyu
Öğle 120cc Aptamil HA
Ara 20 kaşık meyve püresi+90cc Aptamil HA
Akşam 120cc Aptamil HA
Gece 90cc Aptamil HA

07/23/2011 12:59:00

Biz 7. ayımızı doldurduk.. Beslenme programımız da neredeyse bir yetişkin gibi:)) Ama tabii bebek diyeti sınırları içerisinde:)) ben de kısaca özetleyeyim:

sabah 8-9 arası kahvaltı (20 gr labne, yarım yumurta sarısı, yarım çay bardağı ıhlamur, papatya çayı, rezene veya meyve suyu, 1/4 dilim ekmek içi

Saat 11 bir çay bardağı ayran

Saat 13-14 arası kıyma ilave edilmiş sebze püresi veya haftada max 3 kez tarhana çorbası

saat 16 bir çay bardağı meyve püresi

saat 18 bir çay bardağı yoğurt

saat 20 7 tahıllı veya yulaf veya pirinç unu muhallebisi (120cc mama ile hazırlanarak)

saat 24 120 cc mama

gece uyandığında 90 cc mama

her istedikçe anne sütü:)) ( gerçi anne sütümüz çok az.. ama bir damla da olsa sonuna kadar emzireceğim:))

07/23/2011 13:05:00

Ayşenur; ben de senin gibi düşünüyorum, ancak diyetisyenimizin tavsiyelerine de mümkün olduğunca uymaya çalışıyorum.. o hangi besine başla derse ancak o zaman başlıyorum... Böylece hata yapma oranımı azaltmış olurum kanısındayım.. her ay gidip yeni başlayacağımız besinleri öğreniyoruz ve yemeye başlıyoruz.. yemek saatlerimizn düzenlenmesinde, uyku saatlerimizde çok olumlu düzelmeler oldu programlı beslendiğimizde.. sadece besin olarak bakmamak lazım olaya.. doğru beslenme alışkanlığı da en az beslenmesi kadar önemli..

Haa benim bebeğim yukarıda yazdıklarımın hepsini yiyor mu???? HAYIIIR:))))) ama en azından saati geldiğinde o besini teklif ediyorum, ve yediği kadarını yediriyorum.. mesela biz genelde 100 cc leri bulmuyoruz öğünlerde.. 70-80 lerde hatta bazen 30 cc lerde kalıyoruz.. ama bebeğim o saatte beslenme saati olduğunu biliyor artık... ihtiyacı kadarını alıyor...

07/23/2011 13:09:00

Bu aradaaa söylemeden geçemeyeceğim, şimdi aklıma geldii... Ben evdeki keçi inek karışık peynirden bebeğime çimdikle yedirdim birkaç kez.. (beslenme saati haricinde çöpçülük yaptı yani)) ve o çimdik peynirler kakadan aynen çıktı:)))) sanırım sindirime en güzel örnek de bu oldu benim için:))

07/28/2011 12:37:00

merhaba

kızım bu ay 2 dişini birden çıkarma derdinde malum kilo alamamış yani 15 günde 100 gram almış ek gıdayı bir şekilde alıyor artı anne sütü de tabi ancak dr muz bize bir liste verdi listenin başlığı 7 ay ek gıdaya geçiş ve o listede akşamları kıymalı sebze yemeği falan vardı bende yaptım yedirdim daha doğrusu yedirme savaşı verdim sonuç mu kustu ve deli gibi ağladı şimdi çözmeye çalıştığım şey acaba bu akşam öğünü için erken mi en son 15.30 gibi yoğurt+meyve yiyiyor yatana kadarda alabildiğine süt birde akşam yerse hiç süt içmeyecek, az süt içerse kabız oluyor, bir yandan dr lar anne sütüyle kilo alır diğer gıdalar ekstradır diyor bir yandan da sebze yemeği yedir diyorlar ne yapmalı?

07/28/2011 13:16:00

merhaba :)) bende dr umuzun tavsiyesi ne varsa yapıyorum bizim beslenme programımızda aşağıdaki gibi (efe 5 ay 3 haftalık):

07.00: 180cc aptamil
09:30: meyve püresi (elma, armut suyu, havuç vs.)
12:00: 150cc aptamil
14:00: çorba
15:30: yoğurt
18:00: 150cc aptamil
20:30: 180cc mama

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Ocak2011 Anneleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...