Bebek Poğaçası-Anneler de yiyebilir:)-

<12>
03/02/2012 11:06:00

2 su bardağı ılık süt
1 paket instant maya(yaşmaya ile de yapılabilir tabiki)
istenilen miktarda küp küp doğranmış kuru kayısı ve kuru üzüm
3 çorba kaşığı pekmez
yarım çaybardağı kadar zeytinyağı
bir çimdik tuz
aldığı kadar çavdar unu, tam buğday unu, normal un (1 kg a yakın unu kaldırıyor ama siz yine de azar azar ekleyin sert olmasın)

Öncelikle sıvı malzemeli karıştırıyorum ve göz kararı olmak üzere üç çeşit undan da eşit miktarlarda döküyorum ve unun üzerinde de mayayı koyup yoğuruyorum...Ve ele yapışmayacak ama oldukça yumuşak bir hamur elde edene kadar yoğuruyorum .Üzerini kapatıp sıcak bir ortamda 45 dk mayalanmaya bırakıyorum. Sonra Pufurdamış hamurumuzu alıp kuru meyveleri ekliyip karışana kadar tekrar yoğuruyoruz ve yuvarlak bezeler yapıp tepsiye diziyoruz. Tekrar biraz mayalanmaları için yarım saat kadar bekliyoruz.Ve üzerlerine yumurta sarısı sürüp önceden ısıtılmış 200 C fırında 20 dk pişiriyoruz. Çok pişerse sertleşiyor o yüzden kontrol etmekte fayda var.
Ayrıca içine çok küçük ceviz parçaları ya da un haline getirilmiş ceviz koyulabilir, evde yoktu koyamadım ama yerken çook yakışacağını düşündüm...

Afiyit olsun bebeler ve analar...

Ynt: Bebek Poğaçası-Anneler de yiyebilir:)-

03/02/2012 12:52:00

Tesekkurler hemen simdi yapmaya basliyorum vallahi uzun zamandir dusunuyordum ama bi turlu vaktim olupta arayamamistim tam anlamiyla eline saglik ;)))

03/13/2012 15:54:00

afiyet olsun, şekil önemli değil mühim olan işlevi :)

03/13/2012 18:33:00

ben attım, oldu..ama yeni pişince henüz yumuşak ve tazeyken atarsanız çıkardığınızda da yumuşak olurlar..

03/13/2012 20:47:00

mısır unu bence denenebilir..O da bir un sonuçta..Hatta bir yerden ruşeymili un buldum, bir dahakine onu da ekliycem..

03/13/2012 21:19:00

Ben denedim eloskocum senin tarifine mısır unuda katarak yaptım ve birazda bir tatlı kasıgı kadar ruseym attım 10 numara oldu vallahi iyiki yazmışsın su tarifi sayende kuzucuğum bayıla bayıla yedi çok sevdi tekrar tesekkürler :)) bu arada halkekmek subelerinden ruseym bulabilirsin kutuda satıyorlar ben tüm unlu gıdalarıma katıyorum faydalı olduğuna inanıyorum....

03/13/2012 21:27:00

oh mis..benimkiler de bitti, yarın yaparken ruşeym de katayım...Afiyet olsun şişko yanaklıya. Ben ruşeymin buğdayın en yararlı kısmı olduğunu ve E vitamini deposu olduğunu okumuştum bir zamanlar _yanlış hatırlamıyorsam-. Buğdaydan ayırmalarının sebebi, unlu mamüllerin kabarmasını engellermiş aynı kepek gibi. Hatta bebenin yoğurduna falan da katılabilirmiş ama bir çay kaşığını geçmemek kaydıyla..

03/13/2012 21:34:00

Bir cay kasıgı bir kase yoğurt için bizimkilere fazla gelebilir yarım daha iyi olur sanırım aynen öyle bende yarın yapıcam bitti çünkü bu arada ruseym için söylediklerin doğru fazlası bile var unlu gıdaların anında rengini değiştiriyor en çokta bu nedenle çıkarıyorlar birde en çok yarış atlarının beslenme listesinde olduğunu biliyorum gelişimleri ve enerjilerine katkıda bulunmak için :))) trilyonluk atlarda kullanırlarda değerli olmazmı ama biz ne yazıkki yıllarca bilmedik bunları sunun surasında mazisi 4-5 senedir faydalarının ortaya çıktıgı.???.

03/13/2012 21:36:00

ehehehee, at mı? Ela bütün gün evin altını üstüne getiriyo enerji yerinde, en iyisi ben katmiyim:D Aslında dediğin gibi unlu gıdanın içinde tüketmek en iyisi sanırım...

03/13/2012 21:40:00

Puhahahaaa butipler bu versiyonları aynı demekki yahu burcundan mı ayından mı bilmem ama çok hasere oyle böyle değil millet inanmıyor baen normal olanı abartıyorum sanıyorlar baen ama ben diyorum kurtlunun cadının yaramazın önde gideni tam cimcime sonsuz bir keşif peşinde :)))) ne bulucaksa kim bşlir :))) demek seninkide aynı var bunlarda bişey ama ne hihihiiii

03/20/2012 16:10:00

vildancım tarifini deniycem ama anlamadığım birşey var.üç çeşit un değil de tek çeşit un koysak mesela sadece tam buğday unu,istenilen sonucu vermez mi.yani başarılı olmaz mı.tabiki üç çeşit unla daha besleyici olur ama şuan evde tam bugday unum mevcut

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
 BICIRIKLARA YEMEK TARİFLERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...