Tabletteki Montessori Uygulamaları Yararlı mı Zararlı mı?

12/18/2012 07:47:00

Merhaba Nurturia'lılar,

Biz de bugün Montessori eğitim metoduna göre geliştirildiği söylenen telefon ve tabletlerdeki Montessori uygulamalarının yararlı mı yoksa zararlı mı olduğunu sormak istedik. 
Felsefenin temelinde çocukların duyularıyla çevrelerini tanımalarını sağlamaya çalışan yaklaşım, bu uygulamalarla ne kadar hayata geçiyor sizce?
Sizce Dr. Montessori bugün yaşasaydı günümüz teknolojilerini bir şekilde bu metodun içine dahil edermiydi?

Ynt: Tabletteki Montessori Uygulamaları Yararlı mı Zararlı mı?

12/18/2012 08:09:00

Melike Hanim,
Sorunuzu yanitlamadan once; yazinizdak bir hatayi duzeltmek isterim.

"Bu metodun temelinde, 6 yaşına kadar çocukların çevrelerini ve dünyayı, gerçek ve özel olarak onlara uygun tasarlanmış objeleri birebir tutarak, dokunarak, koklayarak algılamalarına imkan verme felsefesi yatıyor. Yani tüm duyularını kullanarak."

Montessori felsefesinin temeli materyaller degil; cocugun bir birey oldugu gercegidir. Materyaller vasitasiyla cocuga kendi basina yapabilmek ogretilir.

Sorunuza gelince; yaklasikolarak sizinle ayni fikirdeyim. Tabletteki uygulamalarin bir zarari olmayacagi gibi; bir yarari da olmayacagini dusunuyorum.

12/18/2012 12:16:00

Yeni gördük kusura bakmayın. Tabii haklısınız ama yazının amacı, metoda ilişkin değil, metot içerisinde kullanılan materyallerin teknolojik materyallerle karşılaştırması olduğu için, bu noktayı daha çok vurgulamak istemiştik. Düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkürler :-)

12/18/2012 13:51:00

Ben kişisel olarak çocukların gerçek materyallere dokunarak, hissederek oynaması seçeneği bulunurken ekran karşısında sabitlenmesini çok da doğru bulmuyorum.Gerçek küplerle oynarken karşısındaki ile iletişimi kopmuyor. Ama ekranın başına geçince en azından benin oğlum hipnotize olmuş gibi dış dünyayla ilgisini koparıyor. Ama illa ekranda bir şeyle oynayacaksa tabii bununla oynamasını tercih ederim

12/20/2012 22:57:00

Ne yararlı, ne de zararlı ama kesinlikle gereksiz bence...

12/20/2012 23:36:00

Aslında gereksiz deyip kestirip atmamak lazım belki de. Montessori olsun olmasın gerçeği olan bir oyunun birebir tablete taşınmış versiyonlarının gerçeğinin yerini “şu an” ve belki de çok uzun süre tutamayacağı çok açık. Ama tablet de çocuğun oynadığı eğitici oyuncaklardan biriyse, belli sınırlar dahilinde oynanıyorsa, farklı amaçlar doğrultusunda çok yararlı olabilir. Mesela ingilizce öğretmek gibi bir kaygı varsa tablette Montessori dil gelişimi oyunları gerçekten başarılı.(http://www.onlineanne.com/2012/12/20/tablet-icin-en-iyi-montessori-uygulamalari/).

Sanalı gerçeğinin yerini alsın/almasın tartışmasından çok gerçeğine erişimin kısıtlı olduğu durumlarda başka bir seçenek olarak görülmesi daha verimli sonuçlar doğurabilir.

12/20/2012 23:53:00

Ben tableti çocuğun oynadığı eğitici oyunlardan biri olarak göremiyorum :) yine de tabii her ebeveynin kendi tasarrufunda olan bir konu. Benim anlatmak istediğim 'montessori' açısından olsa da bir, olmasa da şeklindeydi. Birçok montessori uygulamasını indirip inceledim, açıkçası benim rastladıklarım cidden boş şeylerdi.

12/21/2012 00:25:00

Evet haklısınız, pek çok uygulama Montessori ismini bir pazarlama aracı olarak kullanıyor. (Hatta pek cok okul bile) Gerçekten doğru düzgün olanını bulmak zor  ve gereksiz bulmaktan öte insan sinir bile oluyor. Tabletin eğitici bir oyuncak kapsamında olup olmaması da ayrı bir tartışma konusu. Bizim de çekincelerimiz var:-)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
montessori eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...