ikizler ve paylaşmak

04/19/2010 13:37:00

arkadaşlar benimkiler şimdiden kavga etmeye başladılar..
mesela oğlumn elinde herhangi birşey varsa kızım hemen koşarak gelir alır.oğlum çığlık atar...alamazsa kızım çığlık atar..biliyorum şimdi herşey dikkatlerini çekiyor..dokunmak istiyorlar ama ileride bu paylaşma konusunu nasıl halletmeliyim şimdiden konuşuyorum anlatıyorum ama tınlayan yok:)

Ynt: ikizler ve paylaşmak

07/29/2010 20:25:00

Evet zamanla azalıyor :) Ama geçmiyor söyleyeyim, en azından 29 aya kadar :))) Biz nasıl yaptık bilmiyorum ama birisinin elinden birşey alırken "alabilir miyim" diye sormayı öğrettik :)) Elinde oyuncak olan bazen veriyor, bazen "hayiy, ayamazsin" diyor. Evet deyip paylaşırsa, kardeşiyle oyuncağını paylaşmasını övüyoruz. Ortamda büyüklerden birisi olursa "Aaa babası, Hilal-veya Aysara- veya Kayra kardeşiyle oyuncağını paylaşıyor diye bir daha övüyoruz. Hayır derse, öbürüne "kardeşin oyuncağını almanı istemiyor, biraz oynasın, tekrar sorarız" diyorum. Genelde paylaşıyorlar. Ama paylaşmazlarsa, bir de iki taraf tutturursa çok fena oluyor. O zaman son ana kadar çok müdahale etmemeye çalışıyorum.
Bizde genelde tüm oyuncaklar birer tane. Ama aynı oyuncaktan iki tane alan ikiz annesi arkadaşlar, durumun hiç farklı olmadığını söylüyor.

Ynt: ikizler ve paylaşmak

07/30/2010 06:02:00

Bir de daha bu sabah yaptığımız için aklıma geldi. Yaklaşık 17-18 aylıktan beri hatta daha ufaklıktan beri, sıra beklemeyi ve paylaşmayı öğrettik. Mesela taneli birşey varsa, hepsine sırasıyla birer tane. Kumbaraları var, sabah veya akşam ellerine bozuk para veriyoruz. Ama sırasıyla veriyoruz. 3 tane bile olsa hepsine birer tane. Bu büyüdükçe, en azından biz birşey verdiğimizde hepsini birden sahiplenmelerini engelledi. Hatta mesela mutfakta birine birşey versek hemen kardeşime? diye sorarlar :)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
İkiz anne ve babaları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...