Kaç anne yıkanabilen bebek bezi kullanıyor?

<12>
12/28/2010 07:49:00

Bebeğim 3 haftalık olduktan sonra yıkanabilir bezleri kullanmaya başladım. Hamileyken kullan-at bezlerin zararlarını ve yarattığı çevre kirliliğini okuduktan sonra bu kararı vermiştim. Bu bezlerin makinada yıkanabilmesi çok büyük bir kolaylık sağlıyor. Devamlı bez satın alma derdiniz yok, diyelim ki 30 kumaş bez iki günde bir yıkıyor olsanız bile yetiyor.

Kullan-at bezleri kullanırken kaka daha çok dışarı taşıyordu ve kıyafet daha çok değiştirmek zorunda kalıyordum. Bu bezleri kullanırken bir kere bile taşma olmadı :). Kumaş bezlerin dışları su geçirmez fakat hava alabilen kumaşlarla kaplı olduğu için sızdırmıyor. Tek dezavatajı bebeğin poposunun bezle daha kocaman durması. Tabii hiçbir bez kağıtttan daha ince olamaz. Bu bezlerin en güzel yanı ise desenleri ve rengarenk olmaları.. Popolar çok şirin duruyor.

Ynt: Kaç anne yıkanabilen bebek bezi kullanıyor?

12/29/2010 06:59:00

Bezlerin kakalı olanlarını hemen akıtıyorum tazyikli suyla. Bezler kapaklı kovada en fazla bir gün bekliyor. Makinada ilk önce soğuk suyla kısa programda yıkıyorum çişden arınsın diye. Daha sonra 60 derecede bebek sabunuyla yıkıyorum, ph derecesini naturalize etmek için de yumuşatıcı gözüne azıcık elma sirkesi koyuyorum. Tertemiz oluyor bezler. Sterilize etmek için 60 derece kafi geliyor. Daha sıcak yıkamak istiyorsanız dışı su geçirmez kumaşlı olan bezleri tercih etmeyin. Çünkü bunlar en fazla 60 derecede yıkanmak için üretilmiş.

03/23/2011 06:47:00

05/15/2011 03:22:00

Hadi Bike Ben de uye oluyorum :) daha hala new York tayim. Pakistanliyim turkcemi cok iyi degil.

Merak ediyordum Istanbul da hangi detergent kullanabilecegim cunku burda sadece kokusuz ve fosfet-siz deterjen kullaniyorum. Turkiye de hang marka kullaniyorsunuz? Bir de, kumas bezi nerden satinaliyorsunuz?

05/15/2011 06:07:00

Merhaba Aysegizem,

Toz sabun kullanıyorum bütün çamaşırlarımı yıkarken.. Ürünün adı Roxymatik, fakat az da olsa parfüm içermekte. Ama diğer deterjanlardan çok çok hafif bir kokusu var.. 

Bezlerimi çoğunlukla ebay'den satın aldım. Aslında yıkanabilir bezlerin çoğu Çin'de üretildiği için direkt Çin'den sipariş veriyorum. Tanesi 6 dolardan :) Aldığım iki adres var,

www.sunbabydiapers.com bu bez biraz küçük onun için newbornlar için ideal

www.alvababy.com bu adreste için çok farklı desen ve çeşitler mevcut :)

05/15/2011 13:21:00

Evet bu alvababy burda da gordum :) Benim sevdigim ama "prefolds" ve "wool covers" tir. Yun culotleri bir kac kendim yaptim elimden. Bum genius kullaniyorum ve Goodmamas geceleri icin.

Detejant kullanirken hic problem cikti mi suana kadar? Bazen fazla detergent bezin icine kaliyor ve popusu kirmizilasabilir duydum.

05/15/2011 15:24:00

Şu ana kadar hiç pişik (rash) olmadı oğlum.

07/25/2011 18:22:00

Yahu bu Türk çamaşir makinaları hiç anlamadım....

Birisi paylaşabilir mi burda bezleri nasil yıkıyosunuz?

07/26/2011 05:35:00

aysegizem ben önce kısa programda sabun eklemeden çiş kaka gitsin diye yıkıyorum, sonra deterjan gözüne sabun tozu koyuyorum 60Cde yoğun programda yıkanıyor. temiz oluyor.

07/26/2011 07:10:00

Dun 90 derece de yikadim :( canim sikildi! Bitmiyordu! Ciktiginda Umit ettigimden daha cok yumusak hissettim....roxymatik icinde yumusaklik yapan madde vardir, onlardan mi acaba? Bakalim nasil olmuslar, hala balkon da kuruyorlar.

07/26/2011 12:16:00

sadece prefold kullanıyorsan 90da da yıkayabilirsin tabii.. ben pocket kullanıyorum onun için 60da yıkıyorum. uzun sürüyor evet 2 saat kadar ne yazık ki.

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Yıkanabilen Bebek Bezi Kullanan Anneler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...