ÇAĞRI! Emzirme Dönemindeki Annelerimize Destek Olalım

08/08/2011 20:09:00

Bu akşamüstü Mavişehir Carrefoursa alışveriş merkezinde 22 günlük bir bebek gördüm. Anne ve baba Fransa'da yaşıyormuş. Bebek doğduğundan itibaren mama almış, anne sütü hiç verilmemiş. Anne bundan asla rahatsızlık duymuyordu. İçim cız etti.

Bildiğim kadarıyla bir çok Avrupa ülkesinde anneler doğal doğum ve anne sütüne teşvik  ediliyor.Fransa'da bunun olmaması bana garip geldi ama düşününce ülkemizde de durumun farklı olmadığı aşikar.

Anneler ve anne adaylarına desteğin şart olduğunu düşünüyorum. Her türlü zorluğa rağmen her iki çocuğuma da anne sütü verdim. Çalışan bir anne olmama, İzmir'de bana destek olacak yakınlarım olmamasına rağmen bunu başardıysam isteyen her annenin de yapabileceğine inanıyorum.Yeter ki inansın ve zor zamanlarda birilerinden destek alabilsin.

Bu konuda anne ve anne adaylarına desteğe gönülden hazırım. Benim gibi tecrübeli annelerin de deneyimlerini paylaşması yeni annelerimize güç verecektir. Gerekirse buna yönelik buluşmalar ayarlayabiliriz. Bana telefonla da ulaşmak isteyen olursa özelden de mesaj yazabilir.

Her bebek anne sütü gibi eşsiz bir besini almak hakkına sahiptir.
Ne dersiniz?

Ynt: ÇAĞRI! Emzirme Dönemindeki Annelerimize Destek Olalım

08/08/2011 20:45:00

Merhaba yazınızı okudum...yazınızdan vardığım kanı,emzirmeyen anneler sanki tembelliklerinden emzirmiyorlar mama kolay geldiği için mamaya yöneliyorlar gibi bir sonuç çıkardım ?? Peki Soruyorum size sütü az gelen ve ne yaptıysa sütü çoğalmayan bir anne çocuğu doymayan bir anne bebeğini açmı yatırmalı....
malt-ceviz-pekmez vb....ne yersem ne içersem içeyim sütüm çoğalmıyor hatta bazen YOK...
sİzce ne yapmalı-yım ....Size Maşallah lakin her kadın sizin bünyenize sahip değil.Sizin yazdıklarınız bizim gibi bayanları sadece üzer ama sizler umursarmı bunu bilemiyorum...

08/08/2011 21:14:00

Merhaba İpek Hanım,

Yazımda emzirme sürecinde yaşadığım zorluklarda - ki buna sütümün tamamen gitmesi de dahil- bahsetmedim. Emziremeyen anneleri rencide edecek asla bir kelime kullanmadım. Bu intiba oluştuysa sizden özür dilerim.

Emzirme süreci zorlu bir yol yaşadığım için desteğin ne kadar önemli olduğunu biliyorum.
Amacım bu süreçte zorluklar yaşayan annelerimize yalnız olmadıklarını hissettirmektir. Çünkü  sütün kalitesini ve sürekliliğini sağlayan tek faktör stresten uzak olmaktır. Stres sütü azaltır, sütün azalması stres yaratır ve bu kısır döngü anneleri bitirir.

Yeni doğum yapmış, hormonları altüst olmuş bir annenin çaresizliğini son 6 yıl içinde 2 kez yaşadım. Her iki çocuğumda da bir göğsüm yarıldı. Acımdan gecelerce ne yapacağımı bilmediğimi bilirim.Başta bunları yazsam ilk mesaj için uygun olur muydu?

Talep ederseniz size telefonla da destek veririm. Bana özelden size ulaşabileceğim bir numarayı yazmanız yeterlidir.

Bir bebek bir gün daha anne sütü alsın yeter, çabam bunun için.

Sevgiler...

teşekkürler

08/11/2011 13:41:00

özlem hanım ilginiz bilginiz ve duyarlılığınız için tesekkür ederiz..

08/11/2011 14:02:00

merhaba ipek hanım,

hassas olduğunuz bir konu olduğu için kırılmışsınız sanırım ancak bende özlem hanımın yazısında sizin gibi çabalayan anneler için kırıcı olacak bir yan göremedim.

özlem hanım şunu da düşünmek gerek sütü gelmeyen bir anne her zaman gözümüzün önünde ağlamak zorunda değil, belki içi içini yiyordur, rahat görünmek onun savunma mekanizmasındandır, bilemeyiz.

ben Allah'a şükür kızımı hala anne sütüyle besliyorum, ancak sütü gelmeyen nice arkadaşımın üzüntüsünü okudum bu forumlarda. emzirmek istemeyen annelerin varlığına inanmak hiç ama hiç içimden gelmiyor. Ama varolduklarını da biliyorum. Benim merak ettiğim bu konuda ne yapacağınız, nasıl destek olacağınız?

08/25/2011 13:42:00

Emzirme döneminde yaşanan sıkıntıları burada yazıp çözüm önerilerimizi de paylaşabiliriz.

Ben isteyenlere telefonla da elimden geldiğince yardımcı olmaya hazırım.

Mesela pompa ihtiyacı olan varsa AVENT marka pompamı ödünç verebilirim.

https://www.facebook.com/#!/groups/emzirenanneler/ da çok güzel bilgi alışverişinin olduğu bir grup, tavsiye ederim.

Sevgiler...

08/27/2011 11:07:00

ANNE SÜTÜNÜN ARTMASI İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Taze soğan, ısırgan çayı,marul, roka, balığın her türlüsü,kuru börülce, bulgur pilavı, rezene, anason çayları, milupa-huma  still tea, tahin helvası, boza, ceviz, ayva, incir, gün kurusu kayısı, kuzu eti, ciğer, ısırganotu, tarçınlı sütlü tatlı tüketimi anne sütünün hem kalitesini hem de sürekliliğini olumlu etkiler.

Nane, maydanoz, kekik tüketimi sütü azaltır. Sütün lezzeti de annenin yediklerinden doğrudan etkilenir.Özellikle katkı maddeli, baharatlı gıdalardan uzak durulmalıdır.

Annenin dinlenmesi, yoğun spor vb. etkinlik yapmaması,stresten uzak durması, sütünün bebeğine yeteceğine inanması ve güvenmesi,bol sıvı tüketmesi de önemlidir. Sütü arttıran temel faktörlerden biri de özellikle ilk aylarda bebeğin sık sık emzirilmesidir.

Eğer bebek az emiyorsa ya da güçsüzse pompa ile sütün sağılması ve bebeğe verilmesi de sütün artışının desteklemesi için faydalıdır.

09/18/2011 19:23:00

3.5 ay önce doğum yaptığımda iyi beslenmeme ve iyi dinlenmeme rağmen sütüm çok değildi.Bir de üstüne Metehan sarılık oldu ve devamlı emzirmem gerekti. Pompa kullanmaya başladım ve büyük bebek mağazalarında MİLKPLUS diye bir içecek satılıyor,elma ve üzüm suyuna karıştırılmış bitkisel bir soğuk içecek.Bana inanılmaz yaradı. Ondan önce kullandığım bitki çayları,humana ya da diğer süt içecekleri bu kadar farketmemişti.Önce günde iki kez içerek başladım,hala haftada bir iki kez içiyorum.Hem tadı çok iyi hem de sonuç çok başarılı.Fiyatı 5-TL.Kimi görsem öneriyorum,deneyenler de memnun.

03/28/2012 18:34:00

Arkadaşlar,
ben de emzirenannler google groups üyesiyim ve geç üye olmuşum diye hayıflanıyorum. www.ezirme.com'daki dersleri çalışıp, sınavları verip, çevremdeki annelere destek olup, canperi anne oldum, bu konuda çok okuyup emzirme danışmanlarıyla özel görüşmelerle bayağı bilgi sahibi oldum ve gönüllü olarak çevremdeki yeni doğumyapmış annelere yardım etmeye çalışıyorum.
başınız sıkışırsa ne olursa sormakta çekinmeyin.
emzirmek bir süreç, çaba ve moral işi diye düşünüyorum, ama işin çok basit teme fizyolojik bilgileri de var. Bunları öğrendikçe hayat kolaylaşıyor aslında.
önemli olan çekinmeden, alınmadan paylaşmak.

sevgiler.

09/22/2012 07:59:00

Merhaba Arkadaşlar,

3,5 aylık kızım var. İlk 1 ay mama takviyesi yapmak zorunda kalmamın dışında çocuğuma emzirerek anne sütü veriyorum. Fakat bu aralarda az emmeye başladı. Emerken dikkati çok çabuk dağılıyor ve memeyi bırakıyor. Bazende emme sürecimiz sıkıntılı geçiyor memeyi bir alıyor bir bırakıyor. Acaba sütüm mü azaldı çocuk zorlanıyor mı diye düşünüyorum. Böyle bir sorunla karşılaşan var mı?

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
İzmir Nurturia Anneleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...