Hazır bez yerine kumaş bez

06/18/2010 09:14:00

Herkese merhaba...
"Cevreci anneler" başlığı altında böyle bir alt başlık da olmalı diye düşündüm... Çünkü sadece bu gruba üye olan bizler bile hergün yüzlerce kullanılmıs hazır bezi çöpe atıyoruz ve çöp dağlarını geri dönülmez bir şekilde büyütüyoruz. Ambalaj atıkları, harcadığımız para ve bu sıcaklarda pişik derdi de cabası... En azından başka bir şansımız daha olduğunu hatırlatmak istedim...
Biz aşagıda linkini gönderdigim üründen kullanıyoruz, cok da memnunuz ama Türkiyede bulunmuyor bu ürün.. gerçi yazının altındaki yorumlarda istendiği taktirde Mothercarein getirtebileceği belirtilmiş..
Kumaş bez kullananınız var mı? Başka ne gibi alternatifimiz olabilir?
Herkese kolaylıklar diliyorum...

http://evinkedisi.blogspot.com/2009/08/mother-care-smart-nappy-system-akll.html

Ynt: Hazır bez yerine kumaş bez

06/18/2010 16:40:00

biz de hazir bez kullandik, peyibal, aynen soyledigin nedenlerden oturu.zaten zor yetisiyorum herseye, ustune bir de bez yika, dezenfekte et, kurula, utule vs. imkansiz geldi.

ama zamanla okudukca ogrendikce sadece cop miktarini azaltmak icin degil, bebeklerin hassas ciltlerini korumak adina ve de tuvalet egitimini cabuk kazandirmak adina ne kadar faydali oldugunu gordum.

cok yakin bir zamanda tuvalet egitimini tamamladik, bez derdimiz bitti. ancak tuvalet egitimimiz uzasaydi, kumas beze gecmeyi dusunuyordum.

eger bir cocugum daha olursa mutlaka kumas bez kullanmaya calisacagim diye dusunuyorum, bakalim.

burada-amerika- kumas bez kullanmayi kolaylastiran bir servis var: kirli bezleri ozel bir torbada biriktiriyorsunuz. haftada bir gelip o torbayi alip, size yikanmis, dezenfekte edilmis, utulenmis bezler birakiyorlar. bu sayede bez yikama derdi yok.

cok ozenle dezenfekte edildigini iddia ediyorlar. eger gercekten oyleyse, denenebilir diye dusunuyorum.

belki Turkiye'de de zamanla boyle bir hizmet baslar...

06/18/2010 19:40:00

Peyibal, belki evde oldugunuz zamanlarda alıştırma külodu ve belki de külodun icine koyacagın fazladan bir parca havlu ile olaya yavas yavas baslayabilirsiniz... Hem ıslaklıgı hissetmeye baslaması tuvalet egitimi icin de iyi bir baslangıç.. Bizde smart nappynin 2 külodu ve 10 tane de ara bezi var. Bazen külotlar kirlendiginde normal bir pamuklu külot ve icine ara bezden koyuyorum, bir süre idare ediyoruz böyle. Bence de isin en zor kısmı kaka akıtma kısmı.. ama hazır bez kullanmama ugruna ona da katlanıyoruz artık. Akıttıktan sonra icine 4-5 damla teatree oil de denilen hintdefnesi yağından damlattığım bir kova su icinde ıslatıyorum bezleri...
Bu arada biz geceleri yine de hazır bez kullanıyoruz ama tüketimimiz o kadar azaldı ki...
Temizleme servisini ben de duymustum sedavesila ama İngilterede olanini.. birgün burda da baslaması hakkaten cok güzel olurdu...

06/18/2010 21:26:00

seralp avrupa'da da vardir kesin tabii, mantikli...

tea tree oil'i kullanma amacin ne. benim evde tee kac zamandir bir kucuk sise va. birseyler okuyup, gazlanip almistim. sonra usengeclik yaptim, simdi ne ise yarar unuttum.

dezenfekte mi ediyor bu oil? baska nerde kullanabilirim? (korsan post oldu yine :)

bir de oyle kolaymis gibi anlatmissin ki, yikama servisi olmadan da yaparmisim gibi geldi bir an :)

06/20/2010 14:45:00

:D Alışınca kolay gelmeye basladı hakkaten de... Özellikle son 4 aydır düzenli olarak kullanıyoruz bu bezleri ve son 4 ayda cok hareketlendi bizim minik.. Önce emekleme sonra sıralama... sırada yürüme var bakalım napiciz? Neyse sonucta alıştık kakalı çişli bezleri akıtmaya, makinede yıkadıktan sonra güneşte kurutmaya... pırıl pırıl oluyorlar güneşi görünce, leke filan da kalmıyor. Sonra ütü derdi de yok..
Bu arada evet sedavesıla, dezenfekte etmek için kullanıyorum teatree oil"i... hem de hoş bir koku veriyor bezlere.. Korsana cevap: Bir de ayak-tırnak mantarlarına filan iyi geliyormuş, öyle dedi satıcı...

06/21/2010 06:55:00

Biz gündüzleri sadece alıştırma kilotu kullanıyoruz bir süredir. Şöyle bir şey söylemek istedim. Şu bezsiz bebek yaklaşımı var ya, 12. aydan sonra yolda olduğumuz 2 sefer ve uykuda olan 1 sefer dışında kaka kazamız olmadı gibi bişey. Kaka yapacağı çok belli oluyor. Çiş dersen o daha zor, ama yine de çok sık değil. Eğer kumaş bez kullanılacaksa bezsiz bebekle desteklenirse 11 aydan sonra kaka akıtma derdi biter diye düşünüyorum. Bizler hem 12 aylıkken bırakmışız bezi ve o zamanlar tabi kumaş bez kullanılıyor.

sevgiler. 

06/22/2010 06:38:00

Bezsiz bebek'e inaniyorum ben, cok iyi yapmissiniz ozguranne. Biz istedigim kadar erken bezden kurtulamadik ama o bizden kaynakliydi..

seralp, tea tree oil bilgileri icin tesekkurler, ben de nihayet baktim kullanim alanlari nelermis (Ingilizce):

Tea tree oil has been proven to be a powerful yet natural antiviral, antibacterial, antifungal medicine (essential oil).

It is being used as a very effective first aid remedy and against countless skin ailments, infections, cuts, scrapes, burns, insect bites and skin spots etc.

Tea tree oil is effective against nail fungus, ringworm, athlete's foot, dandruff, acne, blackheads and many types of infestations including lice, mites, scabies and mosquitoes etc... (For humans and animals alike)

Tea tree oil is not just soothing and disinfecting, it is capable of penetrating into the lower skin layers with its anti-inflammatory, disinfectant, analgesic (pain-killing) and cicatrizant (wound-healing) qualities.

It has a diaphoretic effect - It promotes sweating - which enhances the body's own natural preventative response when threatened by infection.

Tea tree oil exhibits expectorant and balsamic characteristics, which are especially beneficial in the case of throat or chest infections, having a generally soothing and clearing (mucus-expelling) effect on the entire respiratory tract. It is also effective against head colds."

Ve hatirladim neden aldigimi. Bir arkadasim ciltteki yara izlerini gideriyor demisti :)

06/23/2010 08:51:00

Aaaa bak sen şu tea tree"ye... Tesekkürler sedavesila...
Özellikle yara izine bir deniycem, sonuçtan haberdar ederim...

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Cevreci anneler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...