Çıta anneden formda kalma tavsiyeleri

<12>
04/12/2010 19:30:00

Hep sorarlar nasıl bu kiloda kalıyorsun diye, yine sordular. Yazıyorum ve kaçıyorum :)

* Öyle yavaş yiyin ki, hayatınız boyunca sofra toplama işi hep size kalsın. Doğumdan sonra çocuğu uyuttuktan sonra tuvalete girip, yemeği ısıtıp, yiyene kadar çocuğunuz tekrar uyansın, aç kalın. İşe başlayınca iş arkadaşlarınız sizinle yemeğe gitmek istemesin. Soğuyup tadı kaçtığı için hiçbir kebabı bitiremeyin. Öğünü doyarak değil, sıkılarak bitirin.
* Bütün gün çöplenin. Ağzınız hiç boş durmasın. Ne ikram edilirse kabul edin. Vücudunuz nasıl olsa gelir diye midenize gireni anında yaksın. Son lokmadan en geç iki saat sonra kan şekeriniz düşsün, mideniz kazınsın. Asla aç yatmayın. Ara sıra gecenin yarısı turşu falan yiyin.
* Bir oturuşta çok yemeyin ama. Tatlı tatlı diye inleyin, iki baklava yiyin tıkanın.
* Hiç yemek seçmeyin. Sokakta gördüğünüz her türlü pisliği tadın. Her nevi meyveyi, sebzeyi, otu, çöpü, çayı, baharatı, sosu sevin. Yemeğin içinden hiçbir şey seçmeyin ama asla tabağınıza konanı bitirmeyin. Çocuğunuzdan kalan yemekleri yemeyin, atın ya da kocanıza verin.
* Bütün gün susuzluktan içiniz yansın. İçin suyu, gidin tuvalete.
* Hiçbir zaman zorlayıcı bir diyet yapmamış olarak, vücudunuza boş yere "savaş mı var ne, bak bir şey yemiyor, yavaşlatalım mı  metabolizmayı, bak kıtlık mıtlık olur, ölmeyelim" türü sinyaller vermemiş olun. Hayatta kalma genleriniz kendilerini güvende hissetsin, strese girmesinler.
* Hayatı boyunca kendisinin zayıf olmasının söylenip durmasından bezmiş olan anneniz, asla tabağındaki yemeği bitirmeniz ya da daha fazla yemeniz için asla ısrar etmemiş olsun. Konu komşudan kim ağzını açıp zayıf mı demeye kalksa hepinizden sağlıklı diye lafı anında ağzına tıkmış olsun.
* Ortaokulda karşı sınıftan bir çeçeron gelip," Damla sen çok güzel bir kızsın ama bacakların çok ince, biz bizim sınıftaki kızlarla karar verdik, senin biraz kilo alman lazım" desin. Hayatınız böyle anekdotlarla dolu olsun. İlk kez üniversitede parasızlıktan önünüze konanı bitireceğim diye kasarken kilo almaya başlayınca "kilo alabilmek" hoşunuza gitsin ve bir anda 7 kilo alın. Kilolar sadece üst kol, göbek, yanak, kalça, üst bacak bölgesine gitsin, dağılmasın, incecik bilekler ve bacaklarla köfteye iki çöp takmışa dönün. Adetleriniz alt-üst olsun polikistik over sendromu olun o kadarcık kiloyla. Yine de ne güzel oldum diye gezin, ana-baba evine varınca herkes şoka girsin. Anneniz hemen çaktırmadan tabağınıza birer kaşık eksik yemek koymak suretiyle kiloların 4'ünü verdirsin. Bir daha da böyle bir lavukluğa yeltenmeyin.
* Zayıf olduğunuz için iki lokma yeseniz herkese batsın. 3 ayda bir cips alın, hergün yiyormuş muamelesi görün, sıtkınız sıyrılsın.
* Gebelikte gebelik diyabeti olun (Allah korusun), doğurana kadar tatlı yemeyin, egzersiz yapın.

Ynt: Çıta anneden formda kalma tavsiyeleri

04/13/2010 11:04:00

Damla harikasın :) Teşekkürler.

Benim görümcem 41 yaşında 2 tane üniversiteye giden oğlu var. Ama görümcemi gören mümkün değil, ne yaşına ne o çocuklara inanır :)

Yazdıkların kendisine çok uyuyor. En çok da her dakika çöplenmesi :)

Ama hep dikkat eder. Mesela salata da asla yağ kullanmaz. Yemekleri az tuzlu yapar. 1 kilo alsın hemen dikkat etmeye başlar.

Ki kendisi, zeytinyağ, her türlü meze ve kebap cenneti bir
memlekette yaşar ve sıksık dışarda yemek yer. Düşünün artık :) Ama çok fazla taze acı biber tüketir. Bir de ortaokul ve lise de lisanslı koşu da birincilikleri varmış. Bu da önemli bir etken bence.

04/13/2010 11:08:00

Yavaş yeme kısmına odaklanmaya çalışacağım. du bakalım. 

04/13/2010 11:18:00

uh! Diğer çıta anneleri de bekliyoruz bu başlık altına o halde:P :)

04/13/2010 11:22:00

04/13/2010 12:38:00

Evet ozgecon, ne yiyorsan yarisini yemek de ise yarayan bir cozum sanirim. Ben bir donem -yuruyus destegi ile, ne yiyorsam yarisini yiyerek -sifir cips ve kola tabi- 10 kilo vermistim.

04/19/2010 11:50:00

bütün gün çöplenme işini ciddiye alıyorum bugünden sonra.
örneğin ara öğündeki meyvemi birer lokmalık dilimlere bölüp mutfağa koyucam. evde bişeyler yaparken arada gidip bi tane atıcam ağzıma.
su işini zaten ben aşmış durumdayım. kocam korusu'ya ortak olmayı planlıyor :D

diğer önerilere de ciddiyetle kulak vermiş durumdayım. elden geleni yapiiciim.

05/28/2011 08:13:00

Ben şimdi ne yazsam, biliyorum kimse inanmayacak. Yine de hayatım boyunca(evlenene kadar tabi) nasıl 48 kilo olduğumu kısaca yazayım.
Çok yemek yerim ama az az. Az dediysem yarım tabak civarı:)
Heryere yürüyerek giderim. Öyle uzak mesafelere yürürüm ki çocukluğumdan beri, inanamazsınız.
Aylarca meyve yemediğim, günlerce su içmediğim olur.
15 yıldır her gece ama her gece yarım ekmeğin içine zeytin doldurup yerim:)
Talıya bayılırdım ama şu sıralar midemi bulandırdığından yemiyorum.
Yani anladığınız üzere, hem sağlıklı hem sağlıksız besleniyorum. Belirli bir programım, sıırım yok. Bu kilo olayı biraz da metabolizmayla ilgili. Ama herşeyden önemlisi HAREKET. Çok hareketliyimdir.  Sürekli yürürüm, hiç yerimde durmam, uzun süre aynı yerde oturmam.
Benden bu kadar işte:)

05/28/2011 08:15:00

İnanmazsınız kısmını, çok yemek yediğime inanmayan arkadaşlar için yazdım (onlar kendilerini biliyorlaaarrr:)))
Gerçekten de çok yemek yiyorum. Hatta eşim benim bu çok yemek yememi ilk zamanlar diline bile dolamıştı:) Napiym, az az yediğim için  çok acıkıyorum, toplamda da çok yemiş oluyorum:)

06/02/2011 11:18:00

kendi adıma nasıl zayıf kaldıgımı yazıyorum , hayat boyu 50 nin üstüne çıkamamış şuan 46-47 arası olan bir insan olarak hamileligimde 27 kilo alarak rekor kırdıgımıda belirtmek isterim:)

önce dikkat ettigim noktaları yazayım ;

-sabah uyanır uyanmaz aç karna 1 bardak su içerim kendimi bildim bileli
-kahvaltıda  börek çörek hamur işi yemem(normaldede yemem) peynir zeytin tarzı yerim az ekmek ile
-ekmek nerdeyse hiç yemem , kahvaltıda az yerim öglen bazen 1 dilim akşam hiç yemem
-günde 3-4 lt su içerim (30 dk bi wc koşarım tabi)
-abur cubur yemem ,cips yemem,kola içmem,asitli içecekler içmem
-akşam yemeginde yemegin yanında pilav yada makarna varsa ,2-3 kaşıgı geçirmeden yerim,sadece makarna yiyiceksem 1 tabak yerim
-tatlı 2-3 ayda bir yerim,dondurma yemem sevmem yazın belki bi kaç kez yerim
-salam sucuk gibi şarküteri ürünlerini sevmem ,ayda yılda bi yerim
-bol peynir yerim ama mesela akşam yeemginde peynirli salata olsun bana yeter
-salatalık çok yerim yazın hatta ara ögün hep salatalık yerim

aslında benimki alışkanlık,istesemde başka türlü yapamıyorum,akşam yemeginde ekmek yersem mesela yemek yiyemiyorum hemen doyuyorum o yüzden yemegi tercih ediyorum

birde herşeyi kalori olarak görüyorum,akşam 8 den sonra meyve harici bişi yersem vicdan azabı duyuyorum ,yediysem hemen yetmıyorum hareket ediyorum.

gelelim dogumdaki 27 kilo sonrasına ;

-dogumdan sonra aras uyudukça plates yaptım(topsuz) ebru şallıyı takip ettm ondan çok şey ögrendim
-yediklerime hep dikkat ettim,çok su içtim , sıvı tükettim , akşamları peynirli-tavuklu salata yedim
-açıktıkça salatalık yedim
-tabi arasın uykusuz kolik bir bebek olması ve kahvaltımı akşam 4 lerde yapmamın etkisi büyük oldu
-ama en önemli faktör gece yarıları yaptıgım sporlardı göbek eritme hareketleri
-her akşam 100 mekik çektim
-çok hırs yaptım kendimi o halde aynada görmeye dayanamıyordum ya verecektim ya verecektim başka yolu yoktu!

ve sonuç olarak 6 ayda bütün kiloları verdim.

bu bir ibret öyküsüdür:) ben verdiysem sizlerde verebilirsiniz

06/02/2011 16:39:00

Sen zaten diyet yaşıyomuşsun Handan ne güzel. Bende eylüle kadar eski halime döncem inşallah

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Doğum Sonrası Kilo Verme

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...