6 aylık bebek için sebze çorbaları

<12>
12/30/2010 00:09:00

merhaba deneyımlı anneler bebişleriniz için yaptığınız çorba tariflerini paylaşırmısınız çok ihtiyacım var:))

Ynt: 6 aylık bebek için sebze çorbaları

01/07/2011 10:49:00

Merhaba Duruu...
Temmuz anneleri grubuna da katıl bebeğim temmuz da doğduysa :)
Şimdi bizim çorbamız :
Kucuk boy patates (rendelenecek herşey)
Sogan 4e bölüp 1 parçası
2 dal ıspanak
2 dal maydonoz
Kabak 3de 1i
Havuç 3de 1i
1 dal brokoli
1 çorba kaşığı ya kırmızı mercımek ya da pirinç
1,5 bardak su

Çok yavaşta kaynat...
Kaynayınca.. yan tarafta 1 tatlı kaşığı  tarhanayı yarım cay bardagı sıcak su da ısla...
Corba fokurdayınca tarhana bardağını ekle...
5-10dk daha pişir...
SOğumadan blenderden geçir...
Küçük kavanozlara koy (2 mınık bebelak kavanoz cıkıyor) 2 gunluk corba
Donuyor boylece...tok tutuyor
Sabahtan yapıyorum,,15 gibi yıyor ...

01/11/2011 10:52:00

tarif güzele benziyor ama çok fazla çeşit yok mu?8 çeşit bence fazla, kabak mevsiminde değiliz mesela o olmayabilir, bir de öncelile patates soğan havuç üçlüsüyle başlansa yavaş yavaş diğerleriyle eşleşme yapılsa benden de bir öneri gerçi henüz biz yalnızca anne sütü alıyoruz ama hazırlık yapıyorum şimdiden:)
Patatesli ve Elmalı Tavuk Püresi

Malzemeler:

½ çorba kaşığı zeytinyağı
½ küçük soğan, soyulmuş ve doğranmış
100g tavuk göğsü, parçalar halinde kesilmiş
1 tatlı patates yaklaşık 300g, soyulmuş ve doğranmış
200ml tuzsuz tavuk suyu veya su
1 küçük elma, özlü, soyulmuş ve doğranmış

Hazırlanışı:

zeytinyağını bir tencerede ısıtın ve soğanları ekleyip yumuşatana kadar kavurun.tavukları ekleyip beyazlayana dek pişirin.tatlı patates, elma ve tavuk suyunu ekleyin.kaynatın ve kaynamaya yaklaşık 15 dakika boyunca devam edin. blenderla püre elde edin ve bebeğinize afiyetle yedirin...www.bebekyemeklerim.com

01/11/2011 22:48:00

muge1976 çok tşk ederim tarifin için kızıma ne denedıysem yedıremedım kahvaltı ve meyve purelerı harıç sebze yediremıyorum yemiyor,verdiğin tarifi denıycem inşallah yer..tşklerr..

01/11/2011 22:53:00

defnekuzum senin verdiğin tarifide denıycem çok tşk ederim,kızımda çok emiyor o yuzden eklerde sorun yaşıyoruz,nasıl alıştırıcam bilmiyorum, kolaylıklar hepimize.... 

01/12/2011 07:25:00

Memeni vermeden önce aç bir şekilde denesen çorbayı ?

01/12/2011 07:27:00

Duru bu arada bebişin çok tatlı, maşallah ona :)
Oğluma alabilirim :)

01/12/2011 13:02:00

tşkler canım ee senin oğluşunda kızımdan farklı değıl yanı:)) öncelikle açken denıyorum hepsini ama reddediyo resmen ağzını kılıtlıyo önceden güldürünce ağzını açıyodu bende mamasını verıyodum,şimdi güldürüncede ağzını açmıyo  sankı anlıyomuş gibi:)) ne yapacağımı şaşırdım kaldım valla piskolojım bozulacak boyle giderse:( ilk eklere geçtiğimde milupanın kavanoz mamalarını güzel yemişti onlara donsemmı acaba diye düşünüyorum ama ne kadar sağlıklı olur onuda bilmiyorum?.....

01/12/2011 13:38:00

Sonuçta bu minik afacanlar herşeyin farkındalar...
Ilk zamanlar Noyan çorbayı red ediyordu... Neler yaptım neler :
Baby tv nin önüne diktim ve Tv ye bakarken ben sag tarafına geçtim yani gözükmedim.. Dalmıştı tv ye .. öyle öyle ilk çorba savaşımı böyle kazanmıştım.. bu 10 gün devam etti... sonra nasıl olduysa alıştı ve karşısına oturur oldum... Ama çok sinirleniyordum..belli etmemeye çalışsam da...hissetmez mi.. o da sinirleniyordu... sonra... her kaşık arası diktim emziği... böylece çıkartamadı da... uuu nelerden geçtim... Şimdi bütün ev yemeklerimi severek yiyor minikim.. Allah nazardan saklasın....
Sende pes etme.. sebze meyve çok önemli .... sütün olsa da onlara da alışmalı tez zamanda yoksa daha da zorlaşıcak....
Kolay gelsin :)

01/12/2011 17:19:00

arkadaşlar sizlere bi kaç sorum olacak cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.1.soğan,pırasa.portakal ne zaman verilmeye başlanmalı.2.pekmez kahvaltı öğünündemi verilir yada nasıl verilir

01/12/2011 21:53:00

portakal için 8 aylıktan sonra diye duymuştum soğanlı sebze çorbası ile kahvaltıda pekmez (az miktarda) 6 aydan sonra verilebilir pırasa konusunda malumatım yok, benim de cevabını bulamağımı bir sorum olacak ek gıdada inek sütü verilmez biliyorum hatta 1 yaşına kadar verilmeyeceğini biliyorum peki yoğurt inek sütünden yapılıyor ben evde sütçüden aldığın günlük sağılmış sütten yoğurt yapıyorum onu kullanmayacak mıyım? keçi sütü mü alıp mayalamalıyım? muhallebileri neyle yapıcam suyla mı? sütle mi hangi sütle?? lütfen bilgisi olan varsa paylaşssın, teşekkürler:)

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
0-6 Ay bebeği olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...