6 aylık bebek için sebze çorbaları

<12>

Ynt: 6 aylık bebek için sebze çorbaları

01/13/2011 00:28:00

muhallebileri suyla yapıp mama katıyosun tarifi şöyle 1 badak suya 2 tatlı kaşığı pirinç unu 1 tatlı kaşığı şekeri karıştır içine 6 ölçek mama kat.ben yoğurdu paket inek sütü ile yapıyorum  süt yoğurt ollunca kimyası değişiyo artık süt değil yoğurt oluyor bu yüzden süt kullanılabilir sorun yok.

01/13/2011 06:53:00

defne kuzum, evet 1 yaşına kadar inek sütü yasak ama peynir ve yoğurt vermek serbest çünki her ikisininde yapımında süt mayalanıyor ve değişime uğruyor yoğurt ve peynir oluşuyor.ayrıca yoğurdumuzu kay'ın günlük sütü ile yapıyorum ve çok güzel tutuyor. muhallebi içnde pirinç unu ve su ile yapıyorsun ben şeker bırakmıyorum ocağın altını kapadıktan sonrada aptamilin devam sütünden 5-6 ölçek katabilirsin.

01/13/2011 06:56:00

defne kuzu, birde bana göre 4 aylık bebek  için muhallebi daha çok erken doktorunuz ne zaman gerek görürse başlayın genelde bebeğin kilo ve aylık gelişimine göre bu eklere başlanıyor. kal sağlıcakla:))

01/13/2011 08:30:00

- Soğanı azcık koyuyorum çorbalarına lezzet veriyor. 5,5 ayında başladım..gaz filan yapmadı.
Bazen soğan koymadım 2 santim kadar pırasa kestim koydum... onu da sevdi...
- Portakal normalde yasak 1 yaşına kadar o da asit diye midesini yakar ama gel gör ki dün akşam tv önünde portakal yerken bizimki kıyameti kopardı bana da verin diye... Naparsın bu durumda? Verdim tabii ki yaladı hemde ne kadar sevdi anlatamam.. arkasından dayadım suyu agzına...
Bence kısıtlamamak lazım cocuklarımızı, tamam yasaklar var bal gibi onları verecek değiliz ama faydalı olabilecek şeyleri neden tattırmayalım ki ?

- Pekmez istersen kahvaltı ıstersen bır kaşık çorbasına... lezzet verir.. pekmezi kan yapsın diye tavsiye ediyorlar...

- Yogurt muhallebi konusuna gelınce Simdemaksoy herşeyi anlatmış zaten..katılıyorum :)

01/13/2011 09:40:00

hepinize teşekkür ederim bilgilerinizi paylaştığınız için biraz aydınlandım şimdi:) simdenaksoy ben hala anne sütüyle besliyorum 6 ayı bitene kadarda böyle devam edeceğim sadece bilgi topluyorum şimdiden merak ettiğim bir konuydu ayrıca o yüzden ilgilendim, bir de bir arkadaşım kay'ın keçi sütüyle yoğurt mayaladığını söylemişti bakalım dr soracağım yoğurdu hangi sütle yapmamı önerecek sizlerle de paylaşırım şimdilik hepimize kolay gelsin:)

01/13/2011 11:10:00

merhaba duruu,

benim kızım şu anda 6 ay+3 haftalık. biz de  5 ay + 2. haftadan itibaren ek gıdaya başladık.

ben 6. ay ek gıdaya geçişte neler yaptık, hepsini bloguma eklemiştim. belki işine yarar.

http://findikkurdum.blogspot.com/2010/12/ecenin-6-ay-beslenme-takvimi.html

birkaç püf nokta:

* sebzeye pirinç yerine irmik eklersen daha tatlı oluyor
* sebzeye balkabağı ekleyebilirsin, hem tatlı hem besleyici, hem de mevsimi
* sebze püresi fazla kıvamlıysa anne sütü ekleyip kıvamını açabilirsin, bebekler de seviyor
* ya da sevmediği bir sebze çorbasına yoğurt eklediğinde de seviyorlar
* sebze püresine ne bulursan koymak yerine max 3-4 sebze çeşidinden oluşan püre yapmak daha iyi, hem bebeğin ağzı sebzelerin tadına alışır
* bütün sebze çeşitlerini aynı anda vermemelisin, alerji riskine karşı. 1 hafta arayla diyor doktorlar ama bizimki çok alerjik bir bebek olmadığı için ben 3-4 gün arayla yeni sebzeler denedim.
*ilk başta tadı güzel olsun diye patates, havuç, brokoli ve balkabağı verebilirsin.
* portakal kesinlikle allerjen

sevgiler

01/13/2011 12:52:00

mrh hepinize çok tşk ederim paylaşımlarınız için gerçekten çok işime yarıyacak,feyzaderelı blogunu inceledım hemen hemen aynı uygulamaya devam edicem,tarifleriniz içinde çok tşk ederim sevdiklerimizle beraber nice sağlıklı günler geçirmek dileğiyle inşallah:)))

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
0-6 Ay bebeği olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...