1 yaş ve sonrası pek çok şey.......

11/03/2011 08:40:00

arkadaşlar şimdi allerjik durumu olanalr dışında yeme-içme yasaklarmız kalktı.ek gıdadaki bilinmezliği yaşamasam da kafam karışıyor arada.bizim dr her yeni şeyi denerken mutlaka sabah saatlerinde deneyin (küçük bir ölçü) ve 24 saat herhangi bir olağandışı durum var mı gözleyin sonrasında nmiktarı artırarak verin.yeni başlayacağımız yiyeceklerde de tutum aynı ama ben şu ana kadar başlamadım henüz.yumurta akı,bal vs...siz neyi,nasıl,ne kadar verdiniz,veriyorsunuz,vereceksiniz? yeni şeyler tecrübe edindikçe yazalım buraya faydalı olacaktır.hele ki bana :)
bir de kendi kendine yesin,bardak kullnamaya başlasın falan istiyoruz ya,yani alışsın diye.neleri kendi önüne koyup yemesini sağlayabiliriz.özelikle de nasıl?öykü bu konuda hiç istekli değil sanki.kaşık çatal tutmak istiyor ama önüne koyduğum şeyleri alıp yemiyor (çubuk kraker dışında).benim aklıma gelenler bunlar.ekleyeceğimiz şeyleri konuşaak ilerleriz artık.haydiiii hepimzie kolay gelsin

Ynt: 1 yaş ve sonrası pek çok şey.......

11/03/2011 08:49:00

sevdiği şeyleri önüne koyarak başlayabilirsin. Defne tam bir peynir manyağı olduğu için peynirleri bırakıyorum genelde önüne. ya da makarna süper bunun için.. tabii tamamını mideye indirmesini bekleyemeyiz. tabii ki bir kısmıyla oynayıp yere atıyor ya da ağzına koyarken aşağı gidiveriyor. bunlara göz yummadıkça kendi kendine bişey yapmasını bekleyemeyiz...

ben yumurta akını 10. ayda deneyerek vermeye başladım. o zamandan beri bütün yumurta veriyorum. ki yumurtayı ayırmadan artık çeşitli omletler yapabilmek büyük rahatlık... 
balı ise 2 hafta önce denedim azar azar, bir reaksiyon olmamasına rağmen nedense çekiniyorum baldan, hala azar azar veriyorum:)

kaşık çatalla tam olarak birşey yiyor diyemem. yani alıp kaşığı doldurmak yerine ellerini daldırıyor kasenin içine. o yüzden ben genelde kaşığa peynir - yoğurt bulaştırıyorum ordan yalansın diye. baya etkisi oldu. 

11/03/2011 08:49:00

11/03/2011 08:54:00

kaşığa yoğurt bulaştırmayı ben de deneyeyim

11/03/2011 09:49:00

http://firsatlarvadisi.com/Pilates-Eseg-P902.aspx   ; arkadaşalr almak istersinzi belki.kampanyadaymış ben aldım

11/03/2011 16:05:00

e-bebek te alıştırma kaşıkları var ucu emzik gibi ben çorba,yoğurt gibi kaşıkla yenecek şeyleri yedirirken eline alıştırma kaşığını veriyorum kayra' nın o da kaseye sokuyor ve kaşığa bulaştığı kadarını ağzına götürüyor...

kalvaltıda bal dışında herşeyi verdim bende ama balı daha denemedim... yumurtayı artık omlet ya da patatesli yumurta olarak da veriyorum... bayılarak yiyor. peynirleri genelde önüne koyuyorum kendisi yiyor... ama bazen peynir yemek istemiyor kahvaltı bulamacıyla veriyorum o zaman...

köfte,tavuk,makarna,kek,salatalık,muz hariç bütün meyveleri, kılçıklarından arındırılmış balık parçaları gibi şimdi aklıma gelmiyor ama sulu olmayan şeyleri özellikle mama sandalyesinin tablasına koyuyorum kendisi yiyor arada ben ağzına veriyorum... oynuyor,döküyor hatta bazen banyo yapmak zorunda kalıyoruz yemekten sonra ama böyle böyle alışacaklar :)) tabakla önüne koyarsam tabağı atıyor onun için mama sandalyesinin tablasına koyuyorum... bulgur ve pirinç pilavı, kabak dolması onları yoğurtla yemesse yemiyor/yiyemiyor... sebze çorbası ve sebze yedirmekte çok zorlanıyorum bazen o zaman da bütün sebzeleri karıştırıp mücver yapıyorum çok güzel yiyor...(lahmacun ve kebap bile yedi bayıla bayıla)

11/03/2011 17:24:00

Ben titizlendikce birseyler cıktıgı dusuncesindeyim,biraz fazlamı geniş oldum bilemiyorumda,ilk kendi kendine yemeyi petibör bisküvi kemirerek başladı,sonra ekmek,sütlü simit vs..elma,kırmızı erik' ide eline veriyorum kemire kemire yiyor..çogu yemeği elleri ile yiyor ama cok fazla agzına depiyor,çok iğrenç olacak ama sonra agzına fazla gelince fazlalığı çıkarıp agzındakini yutunca tekrar depiyor..yinede gözetimim altında yediriyorum..
  Kaşık çalışmalarımızıda yeni başladık normal tatlı kaşıgını veriyorum..ilk lokmaları beraber onada tutturarak veriyorum arada kendide alıyor kaşığı tabi üst baş kalmıyor..kendisi kaşıkla yedimi fazla abartmadan alkışlıyoruz,başarısından dolayı kutluyoruz..Boyle boyle ogrenecekler herhalde herseyi:))
  Yumurta akı yedi ama henuz bal olayına gecmedik,ballara cok guvenmiyorum,biz kendimizde cok yemeyiz..milupa ballı kahvaltı tahılını yiyor arada..nebileyim belki sonrada şimdide okadar gerekli sart bir besin kaynağı gibi gelmiyor bana..

11/03/2011 19:16:00

Bizde başladık.Yağız biborana alışmadığından dört aylıktan beri bardakla içiyor.Artık tutmuyorum bile çok nadir üstüne döküyor.Çatal kaşık kulanmaya 11 aylıktan beri başladı.Hiç sakınmıyorum abisde böyleydi bu şekilde daha çok zevk alıyor.

Yemeğe başlayacağımız zaman bir akşık ona veriyorum bir kaşık kendime ben yediriyroum o yiyor.Bu akşam çatal kullanma videosunu ekleyeceğim bloguma beklerim.

Bal bize iki yaşına kadar yasak dedi doktorumuz.

11/03/2011 19:43:00

kızım ne yaptınız çocuğa banda sırrını verde bende yediryeimkebap benimki hala çorbanın içinde yiyior et tavuk balığı

11/04/2011 10:00:00

ben kızıma ilk çubuk kraker vererek başladım.. sonradan meyve. şimdilerde köfte, tavuk yemek istemeyince eline veriyorum mıncıklaya mıncıklaya yiyor.. yumurta beyazınıda 11. aydan itibaren azar azar vermeye başlamıştım. mandalin fazla yediğinde poposu kızarıyor o yüzden günde 1 tane yiyor aslında versem 3-4 tane yiyecek..tam bir mandalin hastası :)) geçenlerde lahmacunu tadımlık diye verdim ama o duymluk yedik..

11/04/2011 19:44:00

bizim yemekler bu ara çok sıkıntılı. sanırım memeye güveniyor küçük cadı. çuburk kraker ve yoğurt hayır demediği tek şey. Naz herşeyi kendi yemek istiyor ama her öğün baştan aşağı yıkamam gerek ozaman:) eline ne versem mıncıklıyor hiç yeme hevesi yok. mıncık mıncık yapıp atıyor. yumurtanın sarısı bile bitemiyor biz de beyazı hak getire. yeni moda şuan diliyle kaşığın ucunu yalıyor ve sevmediği şeye ağzını açmıyor.akşam meyvesini bile zar or yiyiyor. sütü gündüz azaltmalımıyım bilemiyorum ama sinir yapıyor naz ozaman emmesse. yere atıyor kendini resmen. biraz sıkıntılıyım özdencim yani ben:)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 Ekim anneleri hadi burada toplanalım.

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...