Vucut temizliği ve saç temizliğine bitkisel çözümler

<12>
12/06/2011 06:09:00

Çamaşır,bulaşık,temizlik tamam.....da, ya vücudumuz nolucak onun için neler yapabiliriz.....Ziraat mühendisi Erkan Şamcı'nın da söylediği gibi yemediğimiz içmediğimiz hiçbir ürünü vucudumuza yada ağzımıza sürmemek....işte benim sloganım bu dedim duyunca,ve teker teker uygulamaya koyuldum kendimce.....

İlk etapta şampuanı çıkarmakla başladım hayatımızdan,atadan bildiğim zeytinyağlı sabunlar temin ettim.....
Sonrasında sabunla sertleşen saçlarıma çözüm ararken karşımda sirkeyi buldum :) denesemmi,kokusu kalırmı, çıkarmı derken......amann dedim ne olucak ki sanki ucunda ölüm yokya denemeden bilemem dedim ve saçlarıma sirkeli su uyguladım sabunla temizledikten sonra......veee sonuç inanılmaz muhteşemdi....herkese koklattım kimse koku almadı...evet dedim bu işte tamamdır :))

Şimdi sırada diş macunu var ilk fırsatta uygulayıp sonucu paylaşıcam sizlerle....Erkan beyin şu sözleri hep aklımda ''dişleri temizleyen macun değil fırçadır,çocuklarınızın ağzına kimyasalı daha bol olan çocuk macunlarını sokmayın çünkü dile deydiği anda  vücut onu emer'' dedi.o gün bu cümleleri kazıdım beynime...5 numara henüz macunla tanışmadı çok şükür...Önceleri sadece fırçayla temizledim oğlumun dişlerini sonrasında yine Erkan beyin dediği gibi bir damla bal damlattım fırçasına,şimdi severek fırçalıyo çok şükür bir sıkıntı yok yani :))

Diş macununa Erkan beyin alternatifi ise karbonat oldu.Biraz acı gelebilir ama çok iyi sonuçlar alacaksınız diyor...O an beynimde şimşekler çakmıştı ben köyde doğup büyüdüm,bizler macun fırça nedir görmedik çocukken,diş temizliğimizi avucumuza aldığımız tuzla yapardık sık sık...İlk istanbul'a geldiğim yıl(22 sene önce) diş kontrolüne gitmiştim eşimle, dr un bana söylediği aynen şuydu;dişlerinizde bir tane bile çürük yok çok güzel bakmışsınız,günde kaç defa fırçalıyorsunuz, olmuştu bende hiç deyince adamcağız öylece kalmıştı :)) o yıllara çocukluğuma geri dönmek istiyorum......Ve bunun için kolları sıvadım

Sizlerden deneyimlerinizi ve tecrübelerinizi paylaşmanızı bekliyorum bu konularda :)) 

Ynt: Vucut temizliği ve saç temizliğine bitkisel çözümler

12/06/2011 06:21:00

Diş temizliği için karbonat, limon ve tuz karışımım vardı benim de. haftada bir iki kez yapardım, diğer günler diş macunu kullanıyorum ama son zamanlarda neden aklıma gelmedi bilmem.

Duş jeli yerine kendi yaptığım zeytinyağı sabunlarını kullanıyorum yıllardır. Çok memnunum. Hatta babam şampuan kullanmaz, zeytinyağı sabunu kullanır. Hiç şampuan kullanmamış bilinçli olarak.

12/06/2011 06:26:00

Peki bu karışımı nasıl ve ne şekilde saklıyorsunuz,uzun süredir bu konuyu düşünüyorum ama çözüm gelmedi henüz aklıma..

Bende şu an zeytinyağlı sabun kullanıyorum zaten.....Aynen annem ve babamın vücuduna deymemiştir daha jeller falan...
sabunu nasıl kendiniz yapıyorsunuz merak ettim..

12/06/2011 07:51:00

Diş macunu konusu benim de aklımı meşgul ediyor ne zamandır. Kızıma Urtekram organik diş macunu aldım, çok çok az sürüp onu kullanıyoruz. Bizden görüp özendiği için, diş macunu olmadan dişlerini fırçalatamadık. Yanılıyor olabilirim ama standart diş macunlarının diş yapısına zarar verdiğini düşünmeye başladım. Dişlerin sağlamlığı kemik yapısı ve beslenme  ile de ilişkili biliyorum ama düzenli diş fırçalayıp diş hekiminden çıkmayanlarla (benim gibi) hiç dişmacunu kullanmayıp sapasağlam dişlere sahip olanları gördükçe kafamda şüphe oluştu. Dişhekimimiz ikiz hastalarından bahsetmişti: dişlerini düzenli fırçalayan kardeş sürekli diş sorunları yaşarken, diğeri fırçalamayıp sapasağlam dişlere sahipmiş.
Alternatif olarak misvak deneyeyim dedim, ama kokusu iğrenç, talaş yutuyorsun hissi veriyor, vazgeçtim. Çocukken tuzla diş fırçaladığımı hatırlıyorum ama diş macunun verdiğ o ferahlık hissini vermiyordu. Karbonatın diş minelerine zararı olur mu acaba?

12/06/2011 14:23:00

bu konu süper olmuş:=)
hilala defne bende merak ettim karışımı nasıl yaprığınızı:)

01/01/2012 10:08:00

ya şu marketlerde satılan zeytin yağlı sabunlar varya onlar doğal deyildir demi

mesela hacışakir falan daha aklıma gelmeyen sabun isimleri?????

01/01/2012 10:15:00

Bazılarında %100 doğal el yapımı yazıyo.bi arkadaşım almış onlardan kullanıyo gayet memnunum dedi.Aktarlarda da gördüm ben bizim yörenin sabunundan.her yere yayılmış yani anlıycan.Bi bak istersen

01/01/2012 10:25:00

sizin yörenin sabunu derken belli bir ismi varmı

ben bazı yerlerde görüyorum doğal diyor kokusu falan olmuyor ama yinede güvenemiyorum doğallığına birisinin şu markayı kullanıyorum demesi lazım:(

01/01/2012 10:32:00

Yok marka falan olmuyo el yapımı olduğu için zeytin yağı fabrikalarından alınan tortularla yapılıyo sanırım,tam bilmiyorum ama.zeytinyağı kokuyo bizim oralardaki sabun daha çok.Duru nun yüzde yüz doğal sabunu arkadaşımın kullandığı.memnun kalmış

01/05/2012 13:05:00

diş macunu için evde reçete yapabilirsiniz:

01/05/2012 13:32:00

diş temizlgi içn misvak  kullnmk  ben ce 1 numara formul yada ballı fırcalmak sirkeli suyla durulnmak

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Tecrübe-Bilgi Paylaşımı_Doğal Temizlik Doğal Yaşama Merhaba

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...