ihtiyaç duyulan/duyulmayan herşey....

<12>

:)

12/05/2011 22:28:00

ya sizler birtanesiniz:)teşekkürler zeynepcim:)

:)

12/05/2011 22:28:00

ya sizler birtanesiniz:)teşekkürler zeynepcim:)

Ynt: ihtiyaç duyulan/duyulmayan herşey....

12/06/2011 08:11:00

kendi tecrübelerimi yazmadan önce bir annenin yazdığı külotlu çorap konusuna değinmek isterim. özellikle hazır bez kullanılan bebeklerde ısı normalden 2-3 derece fazla oluyor, bu da spermlerin hareketliliğini yavaşlatan birşey. üstüne bir de külotlu çorap giydirmek bana doğru gelmiyor. dileyen ötesini araştırabilir. bu bilgiyi daha erken öğrenmiş olsaydım yıkanabilir bezlere direk geçiş yapardım.

bunun dışında benim önerebileceklerim:

-mermerşahtan ağız bezi (12-13 adet biraz uzunca dikilirse omuzda rahat duruyor, bebek büyüyünce de terlediğinde sırtına koyuyorsunuz, mc de satılan havlular tüy bırakabiliyor)
-yine mermerşahtan alt açma bezi, ilk zamanlar bebeğin teni çok hassas olduğu için havlu olarak da kullanılıyor, 3-4 tane yetecektir. ama seyahat için ben de kullan-at olanları öneririm.
-gazlı bez; büyük bir tane alıp küçük küçük kesip uygun boyutta katlıyorsunuz, altını silerken suya batırıp kullanıyorsunuz, her türlü ıslak mendilden daha doğal ve ekonomik bir çözüm.
-mama önlüğü olarak mc de satılan arkası su geçirmez, önü havlu modeller vardı, 10 lu satılıyor, çok faydasını gördüm. 
-hem arabaya hem pusete konulan hem de çocuk uyuyunca ana kucağı gibi oradan oraya taşıdığımız bir zamazingo vardı, gezmeyi sevdiğimiz için ilk 6 ay çok işimize yaradı ama sonra arabası hantal olduğu için fazla kullanmadık, pahalı bir modeldi, tavsiye etsem mi bilemedim.
-bebeğin gece yattığı odaya karartma perdesi, sabah uykularını en az 45 dakika uzatmıştı.
-oyun halısı, tepesinden zımbırtılar sallanan renkli bir şeydi, aylarca oynadı, sonra oyuncaklarıyla da oynadı.
-seyahat yatağı, ilk 3 ay yatak odasında beşik olarak kullandık, sonra 2 yaşına kadar gittiğimiz her yere götürdük.

gereksizler:
-buharda pişirme makinesi, gaza gelip niye aldım bilmem, 2-3 kez ancak kullanmışımdır, tencerelerin içine konan çelik süzgeçler daha rahat. minik ve iyi marka bir düdüklü tencere de çok işe yarar.
-plastik ve peluş oyuncaklar
-bebeğin ilk aylarında eve doluşup saatlerce gitmeyen eş-dost-akraba
-sürekli doktor kontrolü
-çok konuşan aile büyükleri

12/06/2011 08:22:00

Çok konusan büyükler :)) Evet evet :))

6-12 ay cocugunuza yavas yavas yumusak , hışırtılı , enkli kitaplar alabilirsiniz. Eloş bayılırdı onlarla oynamaya. Oyuncak yerine bu tür seyler daha faydalı kanımca. 

Küçük hafif olması önerilir - puset oyuncagı olarakta kullanılabilir

12/06/2011 14:17:00

Sevgili Güliz, yazını güzel güzel hımlayarak okurken "-bebeğin ilk aylarında eve doluşup saatlerce gitmeyen eş-dost-akraba" satırına gelince kocaman sesli bir kahkaha attım =) Çok yaşa.

12/10/2011 20:53:00

*Secmesi cok zevkli evet ama bebek odasi mobilyasi yedekte tutulur genelde diyorum. Ilk 3 seneyi park yatakta tamamladik. Dev gibi giysi dolabi, sifonyer, komodin... Sadece kucuk bir sifonyer yeterli oluyor.

*Oyuncak ve kitap secimleri icin de acele edilmesin diyecegim. Ilk aylar icin mobil/donence yeternce ilgi cekici oluyor.

*Bebek cantasi.
Kesinlikle buyuk boy ve bol fermuarli bir sirt cantasi daha kullanisli ve pratik. Nike Ultimatum gibi.

*Ek gida donemine yaklasirken; silikon uclu ve mumkun oldugunca duz formda mama kasigi.  Baslamadan once dis kasiyici gibi kullaniyorlar ve ayrica alisiyorlar.

12/10/2011 21:31:00

ben 4 aylık gecmısımle su ana kadar kullandıklarımı yazayım..
bence lazım olan ana seyler dısında hersey bebege ve anneye göre degısıyor dıye dusunuyorum.. yanı her seyı almanızı tavsıye etmem kendı adıma

ben bu 4 ayda..
2 hastane cıkısı ( tam takım degl battanıye vs yok.. bırı tulum bırı alt ust.. sapkaları eldıvenlerı)
7 li bir paket body 0-3 ay beden 4 aylık olana dek gıydı..
mothercarede 3 lu beyaz tulumlar var .. ellerı eldıvenlı olabılen. bogazına dek kapalı (bagrı acık seyler bogazı rahat ettırmıyor) ıste bu tulumları hala gıyıyoruz.. 0-3 ay almıstım..
bunların dısında 0-3 ay bıterken 4-5 tulum, 2 alt üst pijama kullandık..
bebeklere elbıse heves edılıp alınabılır belkı ama ben 0-6 ve 6-12 ıcın 2 tane almıstım. hedıye de geldı.. gıydırmeyı sevmıyorum.. rahat edemıyor. bunun yerıne pantolon daha mantıklı yumusaklardan :) hem daha sırın oluyor hemde rahat :)
bol corap kullandım bır de. patık yerınde ıkıncı corap..
yelek olarak 2 penye yelek yetıyor da artıyor bıle..
bol bol agız bezı.. tulbent tarzı bır seylerınden olabılır yumusak olması ıcın..
penye battanıye (bende pazen denılen kumastan vardı 3-4 tane) ve bır tane dısarısı ıcın kalın battanıye..
ayakkabı da kullanılmıyor heves tabı ama onun yerıne sırın patıklerden almak ıslev ıcın daha ıyı.
ben gogus kalkanını da aktıf kullandım ılk 2 ay. ucların ıyılesmesı ıcın. lansınoh da benım ıcın yararlıydı 10gr yettı.. kucuk olan
pompa acele edılmemesı gereken bır urun. hele de iş durumu yoksa.. ancak ben ılk zamanlarda bosaltmak ıcın kullandım sonra her sey duzene gırdı.
park yatakta yatıyor hala.. gezentıyız ondan sebep cok ıyı oldu.
bebek odası aldık (sıfonyer-gardolap-yatak) su anda gece uykusu harıc orada uyuyor ama oda elzem degıl bence.
ana kucagına gelınce ev tıpı aldım ama benım bebegım ıcın elzem degıl mesela..
bebek arabamız oto koltugumuz (ana kucagı) ve bazamız graco. (graco mosaıq travel) memnunum. baza hayat kurtarıcı kesınlıkle tavsıye ederım. ok ısofıx ıyı elbet ama graconun da ayagı var ınsan dızı gıbı dusunun sabıtlıyor sallanmıyor sıkı baglanınca.
göğüs pedi ben kullanıyorum hala memnunum.. nuk lansınoh bebedor kullandım su anda severek kullandıgım bebedor..
emzik kullanmasını ıstıyorsanız bır tane almakta fayda var. ben ılk gunden zorluyorum :) nuk kullanıyoruz mam da alıyor tabı hepsı de zorla :P biberonumuz da nuk ancak o da cok gereklı olmadı..
emzirme yastıgı uygun denk gelırse alınabılır. ben memnun kaldım . ama cok ta gereklı degıl aslında
bebek sampuanı olarak mustela newbornu   ( kopuk seklınde) cok sevdım.. hedıye geldı (ozge tesekkurler ) hala bıtmedı gun asırı yıkadıgım halde :) cok saclı oldugu halde konak olmadı sukur :) tavsıye ederım..
bübchenın süngeri ile yıkıyorum.. memnunum lıfler köpürmüyor.. bunun ıcınde sanosan marka  sampuan ve vucut sampuanı kullanıyorum sanosanın setını kullanıyorum her seyınde.
alt acma olarak bende aldım canbebe ama evde sureklılıgı oldugundan dıgerıne ekstra sureklı harcamamak  adına sunu onerırım banyo sonrası alt acarken vs kalın oldugundan yere de koyarken rahat oluyor. tavsıye ederım
 bebek cantası da ben okiedog sumo kullanıyorum coook memnunm organıze olmak kolay.. her seyı var ve sırta da takılıyor ıstenırse bebegı anakucagında tasırken sırta takılması buyuk kolaylık..unnadoda bazen ucuzluyor..
ıslak mendıl olrak unıbaby yenıdogan dıyorum mumkun oldugunca da kullanacagım. dıgerlerınden pahalı gıbı görünebılır ama benım kızım sık kaka yaptıgı halde bır tanesı yetıyor.. dıgerlerı ıle 2-3 yeterken.. cok ıyı bence.. ve en onemlısı sadece su ve pamuk olması. tabı evde yıkarsanız cok daha guzel olur ;)
bebek bezı olarak  en cok prıma kullandım. molfix te kullandım huggıes organık te kullandım.. sahsen hepsınden de memnun kaldım. sımdılık prıma ıle devam edıyoruz..
şimdilik aklıma gelen seyler bunlar elzem olan..

12/11/2011 13:03:00

--En çok kullandığım eşyalar

Kızım icin,

*Bebek telsizi (tatile, misafirliğe bile goturmuslugum var)

*Park yatak (bizim odamizda yatirirken ilk dört ay üst katını kullandık, tekerlekli olduğu icin sabah salona aksam odaya taşıyorduk, tatile götürdük)

*Arzum buharli pisirici ve sterilizator ( ise başladığımda biberonları icin sterilizator kısmını, sütümü ısıtmak icin buharli pisirici kısmını kullandım, şimdi de catlatmadan yumurta pişiriyorum :) )

*Mermersahtan ağız bezini ben de çok kullandım. Hala sırtı terlediginde üstünü değiştirmeye usenecegim zamanlar icin çantada taşırım

*Altını temizlemek ici her sabah rutin su kaynatip, pamuk kesip ıslak pamuk hazırlama zamanım vardı. Mutfakta kullandığım kapaklı saklama kapaklarından birini ıslak pamuk depolama kabı yapmıştım.

*Canbebenin alt açma bezlerini sonradan keşfettim, çok pratik ve steril.

*Ana kucağı ( ek gıdaya başladığında tam oturamadigi icin yemeklerini orada yedirmisligim vardır)

*Beyaz gürültü veren herhangi bir muzikcalar, cd

Kendim icin,

*Harvey Karp'in Mahallenin en mutlu bebeği ve Mahallenin en mutlu yumurcagi kitapları

*Süt sağmak icin pompa, manuel ya da pilli farketmez. İlk günlerde goguslerim asirı süt ürettiği icin apar topar arkadasımdan edinmistim. Fazlasını buzluga atmisligim var çalışmadığım icin. 30 ml'de olsa dokmeye kiyamiyorsunuz.

*Sporcu atleti (bana emzirme sutyeninden daha pratik geldi)

Ev icin,

*Termometre

--Kullanmasam da olur dediklerim,

Dönence, travel sistem bebek arabası, bebek odası takımı, örgü patikler

--Alıp kullanmadıklarım,

Yorgan gibi uyku tulumu, emzik, meyve-sebze emziği

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Yeni annelerin /anne olacakların işine yarayacak öneriler...

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...