asude'nin 3.cü dogumgününe ithafen...

11/26/2011 19:17:00

25.04.2011, bir gece güncellemesinin derlemesi...

Ynt: asude'nin 3.cü dogumgününe ithafen...

11/26/2011 19:47:00

asude'nin beklenen dogum tarihi 24 nisandi. asude'de karnim cok gec cikmisti. cok kilo da almamistim. velhasil hic öyle doguracak gibi degildim, agrim sancim sizim yoktu. 24ü gecesi hafif hafif adet sancimsi seyler vardi ama pek ihtimal vermedim.

sabah uyandigimda kanamam oldugunu gördüm, nisan gelmisti. hastaneyi aradim. sancilarin 3 dak.a düsene kadar gelme dediler. ok. kv de asude ye o zaman bir sürü ivir zivir göndermisti, pakette yeni gelmisti, o gün bir yandan sancim var, bir yandan da onlarla ugrasiyorum, hey Allah'im, ne kadar rahatmisim, elime koluma dolanan yok tabii :-p simdi normalde danimarka'da sadece ilk dogumlarda hastanede kaliniyor bir iki gün, digerlerinde dogumdan sonra hemen eve gidiliyor bir problem yoksa.

sans bu ya, o ay da danimarka'daki saglik personelinin grev yapacagi tuttu :)

sen dogurma dogurma, tut grevde dogur :)

hastaneyi ariyorum cevap veren yok, aramadan gitsem niye aramadan geldin diye azar isitecegim :-p neyse gece bir oldu, tabi ilk dogum, aciklik konusunda pek bi fikrim yok ama artik dayanilmaz oldugunu zannediyorum, hastaneye gittik. Cok tatli bir ebeydi hic unutmam :) bakti, dedi, bu gün gelecek, emin olabilirsin, ama hemen degil, daha sadece 1 cm desin. deme yauv, ben doguracam zannediyorum halbuki :-p neyse, dedi daha cok var, ister eve git, ister burada kal, akupunktur vs. yapabiliriz, dedim ben eve gideyim, gelirim gene :) bu arada neredeyse 24 saat olmustu sancilarim baslayali, artik yorulmustum, uykum da vardi ama uyumak ne mümkün...

sabah bese kadar evdeydim, dusun altinda. cikiyorum sicak su torbasina sariliyorum, olmuyor, tekrar giriyorum vs. istifra da ettim o aralarda - dogum öncesi / esnasinda iyi isarettir istifra :) - neyse sabah 5 oldu artik iyiyce siklasti sancilar, aradim, geliyorum dedim, gittik...

tam nöbet degisimine denk gelmisiz, baska bir ebe bakti, 5 cm

- tabii simdi üzerinden 3 yil gecmis, 3 dogum yapmisim, dogumdan sonra anlatmam gerekse cok baska olurdu :) -

5 cm, yarilamisiz. odaya alindim. burada dogumhane yok, dogum odalari var. doktor vs.de yok. bir tane ebe var, bir de getir götür islerini yapan bir asistan. o kadar. bu normal hali, bir de grevdeki halini düsünün :)

bu arada coook yorgunum, tüm gün ve gece sanci cekmisim, uykusuzum, acim var... sicak suya girmek ister misin? istemem mi! hemen küvete girdim, rahatlatiyor, esim de yanimda, sanci geldikce aksi yönde basinc uyguluyor, iyi geliyor... arkadaslar yavas yavas haber almaya baslamislar, kapi önüne geliyorlar :) kisa araliklara bebegin kalp atislarini dinliyorlar, bir ara - caktirmiyorlar ama, cok profesyoneller - bi seyler ters gidiyor, kalb atislari düsüyor, yataga geciyorum, aletlere bagliyorlar...

jeg kan ikke! diyorum, yapamiyorum, jo! du kan! yapiyorsun, yapacaksin diyor, buraya gelen her kadin aynisini söyler :) 9 cm oldu, ilk dogumumda saatte 1 cm acilmisim, sonradan fark ettim bunu...

bu arada iki ebe daha geliyor - aralarinda bir seyler konusuyorlar - yolunda gitmeyen biseyler var, nedir, hadi söyleyin? hersey yolunda, cok az kaldi, cok iyi gidiyorsun, birazdan ikinman gerekecek, hadi biraz enerji topla... rahatlatici bir gaz veriyorlar, maskeyle, istemiyorum, daraliyorum, oksijen, istemiyorum, cekin, ama önemli, biraz al... aldim biraz, cekin hadi.

- tüm bu sürecte bebegin kalp atislari düsüyormüs ve kordon dolanmasi varmis ama beni tedirgin edecek hic birsey söylemiyorlar, olmasi gerektigi gibi devam ediyoruz -

sanirim bir ara 10 cm oldu, ama ikinma hissi yok, ya da ben hissetmiyorum, cünkü artik 30 saat oldu ve gercekten cok yoruldum. jeg kan ikke!

o an diyorum ki, e ben bunu doguramayacagim, geri de gitmez, Allah'im ne olacak simdi?

bagirmiyorum ama böyle 'grrrrrr' diye bir ses cikiyor, kendiliginden, farkinda degilim, grrrrrr!

bi ara esim diyorki, bi iki saate gelir - öyle bir bakis firlatiyorum ki ona, iki saat o an iki asir! (ondan 20 dak sonra oldu:) bir ara ters ceviriyor ebe beni, dört ayak üzerine, öyle devam ediyoruz, iii-iiigh- gelmiyor, jeg kan virkelig ikke!

sonra suyumu patlatiyor bir cubukla, sicak biseyler geliyor, rahatliyorum biraz da olsa. ama su yesil, iyiye isaret degil. oksijen veriyorlar ama gercekten istemiyorum o maskeyi, lütfen.

ebe diyor ki bak, acele etmemiz lazim, sana yardim etmeliyim - epis: kesi, hadi simdi ikin - grrrrr - bak bak bak, babasi bu annesine benziyor herhalde saclari onun renginden - esim diyor, evet evet, saclarini gördüm, seninkiler gibi :) bi daha, grrr!

tam o sirada sag bacagima öyle bir kramp girdi ki, dogum sancisi da neymis, peh!

hadi, hadi, derin nefes, simdi, bi daha - blublublublub - bi yanma hissi - ciyak - geldi, geldi mi, hm, kordonu boynunda - kesmeden, hemen, al gögsüne, aldim. aldim. aldim.

gögsümde.

agliyor.

jeg kun godt! yapabildim!

10.39

gögsümde. hadi babasi, göbek bagini kes. bismillah :) tek el makasta tek el videoda :)

öyle, hic giyindirmeden, üzerine bir örtü, ebe diyor ki, biz simdi cikiyoruz, siz tanisin.

tanisalim.

he tabi tanismadan önce plasenta da geldi :-p

sonra emziriyorum, sütüm var, ama asus cok minik, memeyi tutamiyor:) ilk 10 - 15 gün tutatmadi memeyi yauv, ne günlerdi... digerlerinde öncesinde hep emziriyor oldugum icin hemen cuk diye cekmeye basladilar :)

bir müddet sonra ebeler geliyor, tartmak icin üzerimden aldilarinda üzerime bi güzel kaka yaptigini görüyoruz :) 3ü de ilk kakasini üzerime yapti, zipalar :-p

bi ara beni de dikiyorlar tabi :-p sadece ilk dogumumda epis oldu, o da son ana kadar beklediler hakikaten, digerlerinde kücük dogal catlaklar...

sonrasi malum iste, ilk kiyafetlerini babasi giydirdi, ben de üzerimden cikardiklarimi giydim, kalktik geldik :) 3-4 saat sonra evdeydik, anne, baba, bebek. :)

bulabilirsem geceden bir kac video atayim vimeo'ya :)

halide'nin dogumu daha ilginc oldu, o direk suda dogdu, onu da anlatayim bir gece, hem yazmis olurum böylelikle, yoksa unutup gidecegim tüm detaylari...

cok masum anlattim listede cok hamile var :-p

video - baba ilk kiyafetlerini giydirirken:

http://vimeo.com/22819042

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Asna Anne Fan Club

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...