Bebe Biskuvisi Alternatifleri & Kahvaltı

<123456>
06/30/2010 09:35:00

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Ynt: Bebe Biskuvisi Alternatifleri & Kahvaltı

06/30/2010 09:40:00

2005'te yayinlanmis bir haber: Bebekler için üretilen bisküvileri, ``kanserojen madde akrilamid içerme ihtimali`` nedeniyle incelemeye alan Sağlık Bakanlığı, bisküvi örneklerini İsveç`teki uluslar arası standarttaki bir laboratuvara göndermişti. Laboratuvar, Türkiye`den değişik firmaların ürettiği bebek bisküvisi örnekleri üzerindeki incelemesini tamamladı ve sonucu yaklaşık iki hafta önce Sağlık Bakanlığı`na gönderdi. Uluslar arası standarttaki laboratuvarın hazırladığı rapora göre, incelenen bebek bisküvisi numunelerinde kansorejen madde akrilamide rastlandı. Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise belirlenen akrilamid miktarının Dünya Sağlık Örgütü`nün ``kabul edilebilir`` seviyesinde olduğunu bildiriyor. Bisküvi içindeki yağ, şeker ve sütün 180 derecenin üzerinde fırınlanması sonucu oluşan akrilamidin kansorejen olduğu birçok bilimsel calismayla belirlenmesinin yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü`nce de kabul ediliyor. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde de akrilamidin kanser riskini artırdığı tespit edildi. Bebekler için üretilen bisküvileri incelemek için Avusturya`dan akrilamid maddesini saptamaya yönelik ``radyoaktif standart madde`` getirten Hıfzıssıhha Merkezi, bebek bisküvilerini önce Ankara`daki laboratuvarlarında tahlil etmişti. Burada akrilamid miktarı ``çok yüksek seviyede`` tespit edilmiş ve emin olunmak için İzmir`deki laboravutara gönderilmişti. İzmir`de akrilamid miktarının Ankara`dakinin biraz altında tespit edilmesi üzerine Merkez, bisküvi numunelerini İsveç`teki uluslar arası laboratuvara göndermişti. Adını vermek istemeyen bir pediatri profesörü, kansere genetik yatkınlığı olan bir bebeğin içerisinde akrilamid olduğu tespit edilen bebek bisküvisiyle beslenmesinin kansere yatkınlığını artıracağını bildirdi. Kanserin çok faktörlü olduğunu belirten pediatri profesörü, ``Bu etkileri minimum seviyede tutmak önemli. Bu nedenle biz özellikle beslenmeye çok dikkat edilmesini öneriyoruz. Çocukluktaki yanlış beslenme alışkanlıkları ya da kansorejen etkisi olan besinler kanserli bir geleceğe zemin hazırlar`` dedi. Pediatri uzmanı, bebek bisküvisi üreten firmaların en kötü ihtimalle ürün paketi üzerine akrilamid oranını yazabileceğini söyledi. Uzman, ``Böylece, `sigara sağlığa zararlı` uyarısında olduğu gibi tüketci uyarıyı görerek ürünü tüketecek . Bu da tükecinin en doğal hakkı`` dedi. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülden Köksal ise şeker, yağ ve sütün yüksek ısıda pişirilmesinin gerek bisküvide gerekse muhallebi gibi diğer ürünlerle karamelize şekerlerde maillard reaksiyonu oluştuğunu ve bunun sağlığı olumsuz yönde etkilediğini bildirdi. Köksal, `` Maillard reksiyonu nedeniyle sütteki protenler kullanılmaz hale geliyor. Sütün yüksek ısıda şekerle pişirilmesi sağlığa zararlı. Bu karaciğerde toksik etki yapabilir`` dedi.

06/30/2010 09:44:00

pamuk elmanın yazısını paylaştım herkes okusun istedim..bende bebek sütü 50 ml hazırlanmış-1 çay kaşığı tereyağ-1 çay kaşığı ceviz başladım-2 cicibebe-1 ölçü 7 tahıllı-1 tatlı kaşığı peynir-gün aşırı yarım yumurta sarısı koyuyordum ama artık cicibebe koymayacağım.aslında ekmek yapma makinam olsa tam tahıllı ekmek yapıp onu koyardım.hazır aldığımız ekmeklerde de katkı maddeleri var onu koyamam ama tahıllı un alıp normal fırında ekmek yapılabilir aslında..

06/30/2010 09:50:00

bir ek: 2005 yilinda cikmis bu haber ve durum hala ayni. bebe biskuvisi ureticileri de biskuvilerinin akrilamid icerdigini kabul ediyor ama "kabul edilebilir sInIrlar icinde" ya da "yedigimiz daha bircok seyde de var" gibi abuk bir aciklama getirebiliyorlar sadece. zaten kimse bu kadar akrilamidin dogrudan kanser yaptigini soylemiyor, kansere yatkinligi artiriyor, deniliyor.

sekerin isitilmasiyla ilgili olarak da bir not: muhallebi yaparken sutu ocaktan aldiktan sonra sekerini katin, yani sekeri sutle birlikte isitmayin. seker uzun sure yuksek isiya maruz kalmamali.

06/30/2010 09:57:00

abartmamalı ama en azından elinizde imkanlar varsa makinalarınız var yapın akşamdan sabaha hazır mis gibi valla kuzenimde vardı gece koyuyordu malzemeleri sabaha mis gibi ekmekler.. yapın hanımlar üşenmeyin çokta lezzetli bence..bebeklerinize ve kendinize hem dolu dolu bir ekmek oluyo..bende makinalara bi bakayım bu arada..ben birde pekmez koyuyorum kahvaltısına.Ayrıca sebze çorbalarına kıyma başladım.

06/30/2010 10:16:00

sadece cocuklar icin degil hepimiz icin gecerli.

ve ekmekler icin bir not: birakin disardan hazir ekmek almayi paketlenmis unlarla kendimiz yaptigimizda da bir risk var. cunku boceklenmesin diye icine ilac atiliyor. ben pinar'dan un aldigimda 10 gunde falan kurtlaniyor, cunku icinde ilac yok ama marketten aldigim unlarin masallahi var, aylarca dayaniyor.

06/30/2010 10:22:00

Ben Duru'nun şeker ağırlıklı beslenmesine karşı olduğum için başından beri pek kullanmak istemedim bebe bisküvisi. Dün ilk kez meyvesine koymuştum bir tane daha doyurucu olması için, çok da sevdi ama hiç alıştırmayayım bari... 

Yalnız kahvaltılarını etinin bebek ekmeğiyle yapıyordum, acaba o da zararlı mı aynı şekilde? Milupanın 8 tahıllı ballısını almıştık, pek sevmedi Duru. Krema gibi olduğu için benim de hoşuma gitmemişti, bebek ekmeği yumuşuyor ama taneli gibi kalıyor. 

Bizim kahvaltımız da şöyle bu arada:

60ml aptamil mamanın içine,
anne eğer erken kalkıp ayarlayabildiyse, 1/4 yumurta sarısı,
bir kibrit kutusu kadar tuzu alınmış az yağlı beyaz peynir,
kıvamlı olacak kadar eti bebek ekmeği,
bir de ezilmiş yarım ceviz ekliyorum bazen.

Tatlı olmaması için pekmez de koymuyorum. Nasıl olsa demir ilacı alıyor gerek yok, zaten ihtiyacı olan demiri alabilmesi için pekmezi şişesiyle koymanız lazım dedi doktorumuz.

06/30/2010 10:34:00

organic unlarda da mı aynı şey söz konusu acaba???

06/30/2010 10:52:00

pekmez, sadece seker icermez, cok cesitli mineral ve vitamin iceriginden dolayi da herkes icin zengin bir besin kaynagidir.

sofra sekeri, sukrozdan olusur. sukroz da glikoz ve fruktozun bilesimidir ve sindirilmeden once fruktoz ve glikoza parcalanmasi gerekiyor, bu da bagirsaklarda ek bir islemden gecmesi demektir. oysa ki pekmezdeki sekerin buyuk bir kismi glukoz ve fruktozdan olusmaktadir, bu yuzdendir ki bebekler tarafindan sindirimi kolaydir:

"Pekmezdeki şekerin yüzde 80’i, glikoz ve fruktoz halinde olduğundan, bebeklerin beslenmesinde pekmez çok önemli bir role sahiptir. Anne sütü olmadığında hekim kontrolünde bebeklere pekmez verilebilir. Bebeklik çağında beyin çok hızlı geliştiği için enerjiye ihtiyacın oldukça fazla olduğunu, bebeğe yeterli glikoz verilmediği takdirde beyin gelişmesinde duraklama veya yetersizlik olabilir. Kana geçmesi çok kolay, beynin tek enerji kaynağı olan glikoz, pekmezde yeterince bulunmaktadır"

06/30/2010 11:02:00

dut ve keciboynuzu pekmezi daha faydali diyorlar ama uzum cenneti konyadaki koyumuzde halam tarafindan yapilip bolca yollandigindan uzum pekmezi kullaniyoruz biz.
siz en guzelini yapiyormussunuz, hepsinden veriyormussunuz.

06/30/2010 11:13:00

ozgeconcon, ben de halk ekmek ruseymli ve diger tahilli ekmeklerini denemek istiyorum aslinda ama cevremde yok.. biz de sinbo makinemizde yapiyoruz ekmekleri, cok lezettli oluyor valla pasta gibi oluyor.

eti bebe ekmegine hic calismadim ben ozge, bakalim o da yuksek isida firinlaniyor muymus.

<123456>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
bebeklerimize ne yemekler yapalım?

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...