iştahsız mı doğdu?ben mi iştahsız yaptım?

<123>
01/18/2011 10:27:00

Çokkk çokkk dertli olduğum bir konudur. Oğlum iştahsız mıydı,ben ek gıdaya geçişte yanlış yaptım ben mi sebep oldum?
Tespitim:Üstüne çok düşülen çocuklar yemek yemeyi=anne ilgisi olarak görüp bu süreci uzatabildikleri kadar uzatıyorlar.
Bunun devamında yemek yemesi için çok zorlanan çocuklarda(misal:Yiğit) ağızda tutma,kusma gibi etkiler ortaya çıkabiliyor.

Bugünkü aklım olsaydı ne yapardım/yapmazdım:
1)Yemek yemesi için asla oyun yapmazdım,soytarılık hiç yapmazdım. (Ne saz çalmadığımız kaldı,ne suyla oynatmadığımız kaldı,TV izletmek artık en masumu gibi geliyor bana,ikinci de de vazgeçemezmişim gibi geliyor bana)
2)Bir yemeği yemediği zaman önüne ikinci bir alternarif sunmazdım. Bizim mutfakta çok uzun süre şu sıralama vardı:yoğurt çorbası var,yemedi,aman hemen bir de mercimek teklief edeyim,onu da mı yemedi,balık pişireyim,onu da mı yemedi, köfte yapayım, onu da mı yemedi....saçmalık. Verdiğim MESAJ:bir itiraz et bakalım yemeğe,çok acayip şeyler çıkıyor karşıma,ben yiyeceksem de yemeyeceksem de itiraz edeyim bakalım neler çıkacak!!!!
3)Yemek yemeye özenmesini sağlamaya çalışırdım. Bebekler en çok annelerine güveniyor,benimle aynı tabaktan farklı kaşıklarda tabii teklif eder,yemezse hiç ısrar etmez,yemek olayını sonlandırırdım.

Ynt: iştahsız mı doğdu?ben mi iştahsız yaptım?

01/18/2011 10:32:00

şenay hepsine +1 diyorum ve bu sorunu naasıl çözecegimizi gerçekten bilmiyorum.

yemek yedirirken oyun yapmaktan binbir çeşit hokkabazlık yapmaktan sonra peşinde dolaşa dolaşa sandalye tepesinde masa altında koltuk tepesinde yemek yedirmekten gerçekten bıktım! kv ve annem tv karşısında yediriyorlar daha güzel yiyormuş! aslında ne yedigini ne yaptıgını bilmeden yiyor robot gibi tvye bak aç agzını tut tut tut tut tvye bakmaktan unut sonra ya tükür yada zorla yut. ben tv siz yediriyorum ama bütün ev turlanıyor yada bir sürü kitap okuyorum dilim damagım kuruyor artık ben tükendim çarelerinizi okuycam

01/18/2011 10:33:00

Kesinlikle kendi tercihleri olduğu kadar annelerine geliştirdikleri tepkiler de olduğuna inanıyorum bu iştah konusunun problemlerinin...

Ada yemezdi. Ben delirirdim. Sonra ben delirmeyi bıraktım, Ada yemeye başladı! Tesadüf olamaz bu bence...

01/18/2011 10:37:00

Mabel,delirmeyi bırakman isabet olmuş

ben bizim sonucu yazayım:Yiğit 40 aylık,94cm ve 13 kg(13 idi,hastalandı şimdi 12,6)
çikolatalı ekmeği zorrrla naz niyaz yer
pilav filan çokk aç oluersa yiyormuş,okulda yani,evde aylardır yemiyor.

ben hatalarımı yazdım,çözümü bilmiyorum:(
kabullendim 3 senenin sonunda

01/18/2011 10:43:00

ben kendim baksaydım bu problemlerin olmayacagını düşünüyorum.bizm sorunumuz tutarsızlıktan oldu 10 aylıkken güzel yiyen bir çocuk anneme gidince yemez oldu aylar geçtikçe iyice çıgrından çıktı bendende yemez oldu , kesinlikle bizim sorunumuz çoklu bakım! şimdi de kv yediriyor yemedigi zaman tv açıyorum kızım ne yapayım diyor ne diyeyim! açma anne başka şeylerle oyalansn diyorum ama yediremiyorum diyor. anneme zamanında yemedigi zaman zorlama kaldır önünden dedim sonuç ; yemedigi iiçin zorlanan kusan bir bebek. yani olmadı ben başaramadım bunuda çalışmak zorunda olmama baglıyorum ve çok üzülüyorum.

01/18/2011 10:45:00

Yemek yemeyi bir zorunluluk daha doğrusu bir gereklilik olarak görmesini istedim ben hep; 6 aylıktan beri mama sandalyesinde, kurulu bir masada ve benimle birlikte yedi 4 öğününü. Akşam öğünlerine baba da katıldı. Hiç kendi başına bir yerlerde yemek yedirmedim. Yemek yeniyordu ve o dahil oldu. Yemediği dönemlerde ben de oynatma-tv tuzağına düşmek üzereydim ki; doktorumuz Ada'nın kilolu bir çocuk olmayacağını, babası ve benim gibi ortalama bir kiloda olacağını, kendine yeten kadar yiyeceğini ve bununla idare edeceğini, az yemesine rağmen sağlıklı olduğunu eğer 3 lokma ile doyuyorsa o 3 lokmayı çok iyi değerlendirmemi söyledi. Ben de ne kadar yediği değil ne yediği önemli kuralını benimsedim ve o gün oturup kalori listesini yaptım. 3 kaşık yoğurtlu pilav yiyerek günlük ihtiyacını karşılayabiliyorsa 4.kaşığa zorlamadım. Öylece kendimi sakinleştirince Ada da yemeği benimle savaşabileceği bir alan olarak görmekten vazgeçti sanırım. Şimdi gayet iyiyiz. Yemezse yemiyor, yerse seviniyorum!

01/18/2011 10:50:00

nehir senin taktik süper keşke bende uygulayabilseydim keşke! ben degilde annem!

köte yapıp gönderdigimde yiyemez sen haftasonları evinde yedir dedi! çorba yemesin yaptıgın yemekleri çatalla ez ver dedigimde yine çorba verdigini ögrendim yani hep kolaya kaçıldı hep! bana kalan akşam ögünlerinde ve haftasonları elimden geldiginde geliştirmeye çalıştım . önüne bir avuç makarna haşlayıp koymak zor geldi anneme ,sen evinde yedir dedi.ay ben bu konuda çok dertliyim kızlar konuştukça anneme arası tekrar bırakacagımı hatırlayıp üzülüyorum.

01/18/2011 10:56:00

Çiğneme problemi için aklıma bir şey geldi ama işe yararlık derecesini bilemiyorum;misal havuç gibi sebzeleri hafif buharda yumuşatarak, hem hafif kıtır hem de yumuşak olacak derecede, çubuk halinde versen yasemin... belki kendine güveni yerine gelince, çiğnemeye başlar...

01/18/2011 11:04:00

evet iştahsız dogulduguna kesinlikle katılıyorum.hamileyken doktorum demişti kiilolu bir bebek bekleme eşin ve senin gibi minyon olacak yani anne karnındayken belliydi. ben zayıf ve iştahsızsızım eşim bana göre daha iyi olsada normal seviyede ve 1 ögünle tün gün geçirebilir.

Burada asıl mesela, çocuk iştahsızsa, annenin kafayı yemeden onu nasıl büyüteceğidir!kesinlikle katılıyorum.

handan sen de üzme kendini bu kadar. akşamları, haftasonları sen geliştirirsin, çeşitlendirirsin arasın yiyeceklerini. hayır bizde de bakıcı var, farkıl değil durum. ne dersem yavaştan alıyor kadın. kendimi yırttım köfte köfte diye. tembelliktenyapmkıyordu. en sonunda kıymayı alıp önüne koydum, bu çocuğa haftalık köfte yapacaksın dedim. en azından hazır olduğu için kızartmaya üşenmez dedim. nitekim bir aydır düzenli hala getirmeye başladı. düzenli dediğim haftada 3 kere filan yapıyor.
biz ise eşimle şöyle yapıyoruz. ela babasıyla yemek yemeği çok seviyor.  önüne örtüsünü alıp babasının karşısına geçiyor mama diye.. hayır yemek yemeek istediğinden değil babasıyla beraber bir aktivite olarak görüyordu zibidi bunu. ben de müdahale etmedim, çünkü böylece bezelye yiyor, et yiyor, kabak yiyordu. şimdi yavaş yavaş bunlar öğün halini almaya başladı..

ben iştahsız yaptım. zorladım.yemek yediğine pişman ettim galiba. çok pişmanım :(

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
İştahsız bebekler için yemek önerileri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...