iştahsız mı doğdu?ben mi iştahsız yaptım?

<123>

Ynt: iştahsız mı doğdu?ben mi iştahsız yaptım?

01/18/2011 11:05:00

bizde yemeklerimizi 6 aydan  itibaren mama sandalyesinde yedirmeye başladık. bazen çok güzel iştahla yiyor bazende hiçbirşey yemeyip elindekileri zevkle yere fırlatıyor. Yemediği zaman zorlamak istemiyorum, zorunluluk gibi hissetmesin diye. Genelde aielece sofraya oturduğumuza oğlum karnı tok olsa bile masasına oturuyor ve oda yiyor. bundan hoşladığı belli
Çocuklarımızı bence zorluyoruz yemek yemeye onlarda geri tepiyor. Onları sıkmamak lazım, bazende biz iştahsız sanıyoruz halbuki az da olsa yiyorlar (kendilerine yetecek kadar)
Oğlum şimdi acıktığı zaman mama diyor elimden tutup beni mutfağa götürüyor. Şu sıralarda kendisi yemek yemek istiyor. Bi kaşık onun elinde biriside benim elimde...

01/18/2011 11:05:00

bizde yemeklerimizi 6 aydan  itibaren mama sandalyesinde yedirmeye başladık. bazen çok güzel iştahla yiyor bazende hiçbirşey yemeyip elindekileri zevkle yere fırlatıyor. Yemediği zaman zorlamak istemiyorum, zorunluluk gibi hissetmesin diye. Genelde aielece sofraya oturduğumuza oğlum karnı tok olsa bile masasına oturuyor ve oda yiyor. bundan hoşladığı belli
Çocuklarımızı bence zorluyoruz yemek yemeye onlarda geri tepiyor. Onları sıkmamak lazım, bazende biz iştahsız sanıyoruz halbuki az da olsa yiyorlar (kendilerine yetecek kadar)
Oğlum şimdi acıktığı zaman mama diyor elimden tutup beni mutfağa götürüyor. Şu sıralarda kendisi yemek yemek istiyor. Bi kaşık onun elinde biriside benim elimde...

01/18/2011 11:06:00

aras şuan zayıf degil normal kilosunda ama bunun sebebi zorla yemek yedirilmesi! yani kendi haline bıraksak zayıf olacagı kesin ama yemedikçe bir şekilde yedirildigi için benim istedigim kilo degil ;saglıklı olsun adam akıllı yesin yeter.

01/18/2011 11:07:00

senayım aslına bakarsan rahat olun diyerek çözüm yolunu da yazmışsın. hiç unutmuyorum ela hastayken hiç yemek yemiyordu ve o aralar başak bir güncelleme girmişti. onun yemeğe değil dinlenmeye ihtiyacı var rahat bırakın diye.. gerçekten de üzerine gitmedim, iyileşince yemeğe saldırmıştı..

sanırım önce bizim bir nebze rahat olmamız gerekiyor. bir nebze diyorum çünkü mümkün değil çoukların kendine bu işi bırakmak. zira acıktımmm diye ortalığı kaldıran hiç çocuk duymadım..

01/18/2011 11:11:00

Kilo = Sağlık eşitliğini kafamızdan silmediğimiz sürece; ki bu çok zor, böyle büyütüldük + bizi büyütenler hala böyle düşünüyor ve sürekli "ay az yiyor" "ay çok zayıf" diyerek endişelerimizi tetikliyorlar, yemek konusu çözülemeyecek bence!

01/18/2011 11:15:00

çok pişmanım. zamanı geriye sarsam asla aynı şeyleri yapmazdım. birazcık iştahsız olan çocuğu yemek yemekten neffret ettirdim. sizinle aynı şeyleri yapmışım. hep üzülüyorum bu konuda. hep de üzüleceğim galiba

01/18/2011 11:16:00

evet nehir aynen öyle ; yeme olayı çözülmez , geçen akşam annem geldi arası görmeye kv diyor zayıflamış! yani yediremiyorsun diye laf vuruyor kadına.. ya zayıf olsun sizene ben saglıklı ve düzgün yiyen yemek yedigini bilen bir çocuk istiyorum.ama artık çok geç

01/18/2011 11:23:00

Bizim doktor da der ki; Çocuğu doğduğu günden beri takip etmeyen hiç kimseye güvenmeyin :))

Kaç kilo doğdu, ayda kaç kilo aldı, hiç hastalık atlattı mı vs. parametreleri bilmeyen konuşur tabii! Ada 3,080 doğdu; sonra ayda 5 kilo 5 kilo aldı ve şimdi 2 yaş sınırında fakat yaklaşık 5-6 aydır aynı kiloda! Şimdi bu süreci bilmeyen bir doktora götürsen Ada'yı kilolu bulabilir. Doktorumuza göre çok normal. Annemlerime göre çok zayıf!

01/18/2011 11:39:00

evet kilo olayını doktorun takip etmesi çok önemli.arasda 3150 dogdu sonra 2800 e düştü emmedigi için beslenemedi o kadar ugraştım ki emsin diye emmedikçe eridi sonunda doktor dayanamadı al pompa dedi ve maceramız başladı yani yemesi zor olacagı belliydi demekki:))))

01/18/2011 22:33:00

Bu konu benim konum sanırım...ne kadar çok dertli insan varmış :)
Rüya iştahsız bir çocuk mu? aslında değil sanırım..kilosu felan gayet yerinde. Ama neredeyse 8-9 aylıktan beri devam eden bir yeme sorunu var ki..çok yeni, 1-2 aydır yavaş yavaş çözülüyor diyebilirim.

5 aylıkken ek gıdalara geçtik..ve ben işe başladım, bir de bakıcı. 8-9 aylıkken artık bulamaç kahvaltıya başlamıştı, öğlen-akşam da sebze çorbalarına. Ama sorun şu ki,Rüya kusan bir çocuktu. bunu yaşayanlar bilir, çok korkunç birşey gerçekten. Yani, boğazına takılan ufacık bir pütürde, bizim birazcık ısrarımızda (zorlama ya da baskı değil kesinlikle), hoşlanmadığı herhangi bir yemekte ööğğkk deyip direkt kusardı. Herşey boşa gider, hadiii baştan başla. Ne yapacağımızı şaşırdık, ve yesin de nasıl yerse yesin moduna girdik klasik olarak. 1 yaşında hala pütürlü hiçbirşey yiyemeyen ve bu kusma olayının bizim üzerimizdeki tesirini (öfke, çözümsüzlük, yılgınlık) çözmüş bir velet vardı karşımızda. 1 yaşında bakıcısı değişti, ve kadın şoka girdi. Nasıl yani dedi, 1 yaşında ve hala hiçbirşey yemiyor mu??? Hatice, şu an ki bakıcımız, sağolsun çok çok emeği var Rüya'da, uğraştı didindi yılmadı kusmuk temizlemekten helak oldu ama 2-3 ayda Rüya'yı bulamaç kahvaltıdan normal kahvaltıya, sebze çorbasından yumuşak sebze yemeklerine geçirdi. Hep eline birşeyler verdi, çiğneme alışkanlığı için, salatalık, havuç, kurabiye, kek, ekmek ne bulduysa. Bu kusmalar 1.5 yaşında kadar devam etti sonra giderek azaldı..Artık hiç yok. Ama 1.5 yaş civarında bu sefer ağızda tutmalar başladı. Yanaklar kocaman, bazen biz bile anlamıyoruz yanağın içine depoluyor :) Kızım yesene...yok...bir yemek 2 saat sürüyor. Hep yumuşak sebze yemekleri, yoğurt desteğiyle, su desteğiyle, çiğnemeden yutuyor, çiğnemesi gerekirse yanakta depolanıyor, yanakta depolananlar bizim uğraşlarımızla güç bela yutturuluyor. Çok baskı yaparsak kusuluyor...
son 1 yıl böyle bir döngüde geçti...Ne yapacağımızı şaşırmıştık...köfte, makarna gibi şeyleri yedirmekten ödümüz patlıyordu çünkü o yemek bitmiyordu..onun yerine bizim sinirlerimiz harap oluyordu. Bu arada not: Haticeye farklı bize farklı davranıyordu. Haticenin koca bir tabak yedirdim dediği şeyi biz 3 kaşık bile yediremiyorduk mesela.
sonra, ekim ayında oyun grubuna başlattık, haftada 3 gün öğle yemeğini orada yiyor. Sahibi olan pedagog hanıma anlattım bizim böyle bir derdimiz var diye. Dedi ki, hatice hanım yemek zamanı burada olmasın, bize öyle kapris yapamaz. Gerçekten, şu an büyük düzelme var. Bir kere öğlenleri yemeğini kendisi yiyor ki bu evde asssllaaa yapmadığı birşey. az mı yedi çok mu yedi diye düşünmeyi bıraktım, çünkü diğer çocuklardan yemeyi öğreniyor.
akşamları, çiğneme sorunu %80 azaldı..artık, hadi kızım ağzındakini ye ablalar gibi, nasıl yiyorduk hamm hamm felan diye diye yiyor gayet güzel. Tam zamanlı kreşe başladığında daha da düzelecek diye umut ediyorum.
açıkçası ben şimdilik zaten, kendi kaşığıyla yeme, oyun oynamadan tv olmadan yeme felan faslını bir yana bırakmış durumdayım. yesin de, nasıl yerse yesin...Neyse ki, çok yemek seçen bir çocuk değil ama istemediği birşeyi yedirmek imkansız.
Benim tek iyi yanım, kilosuna hiç kafayı takmadım ben. Az yiyen insan hep daha sağlıklıdır aslında. haa, bu çocuk için geçerli midir...emin değilim, tabii temel besinleri almaları lazım ama esas olan bizim kendimizi rahat bırakmamız galiba.

Şenaycım, bizim işyerinde bir arkadaş var, oğlu tam 3 yaşında ve şu an 13 kilo. denemedikleri iştah şurubu kalmadı. Ama, anne de baba da 1.60-65 boy ve gayet minyonlar. mesela, annesi ilkokul 3 de mi ne 19 kiloymuş...yani bazı şeyler genetik ve yapacak birşey yok.
bizim atamadığımız duygu, kilo=et=sağlık...oysa yok böyle birşey...

bu arada, rüya'ya dair çok önemli bir not: bugulogta aşağıdaki linkteki yazı bizim Hatice'den önceki bakıcımız maalesef. Ve ben, Rüya'da yemeye karşı ilk tepkinin bu yüzden çıkmış olabileceğini düşünmeden edemiyorum. Siz siz olun, dikkatli olun :(

http://www.nurturia.com.tr/bugulog/fa3613e7-5d5b-491c-ac35-9dc700f504f5/bakicili-anneleri-siddetle-uyariyorum--lutfen-kamera-sistemi-kurdurun-!

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
İştahsız bebekler için yemek önerileri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...