iştahsız mı doğdu?ben mi iştahsız yaptım?

<123>

Ynt: iştahsız mı doğdu?ben mi iştahsız yaptım?

01/19/2011 10:26:00

bizim çok uzun ve karışık bir hikayemiz var,
Yiğit in doğum kilosu 3480gram,inanılmaz memeyi seven bir bebekti, çok kısa sürede 6kg olmuştu, büyüme eğrisinde %90lardaydı diyim,daha net bir ifade olsun.

biz ek gıdaya ilk başladığımızda da sorun yoktu. Ben evdeydim, tek otorite bendim, çorbasını da pütürlüsünü de yiyordu. Mama,bulamaç,muhallebi hiç sevmedi,yemek istemedi. gittiğimiz bir prof. yok illa mama verin demesiyle bizim zorlamalarımız başladı. Bizde hatalar zincri bununla başladı,yaklaşık 11 aylıkken yani, bakıcımız da işe yeni başlamıştı.  Bazen zorlama,bazen oyun,bazen tv karşısında yedirmeler,istikrarsızlıklarımız başladı,düzen bozuldu.
Yiğit her yemekten sonra kusmaya başladı,kesinlikle haklısın Yüksel,çok çok zor kusan bir bebek.

Biraz büyüyünce (18.ay civarı) kendi kendine yemek yeme sevdası başladı, bıraktık,kaşığı verdik eline,çorba,yoğurt mama,köfte, hatta pilav ı bile kendi kendine yedi. Arada biz yedirmeye kalktığımızda kesinlikle izin vermiyordu,ağzını yumup,sürekli ağlıyordu. Ben aylarca bu çocuğa kaşıkla hiç birşey yediremedim. Kendi kendini ne kadar besleyebildiyse..
Kreşe 22 aylıkken başladı,çözüm olur sanıyorduk, herkesi görünce yer diye,hiç bir katkısı olmadı.-yemek anlamında katkısı olmadı,yoksa kreşinden çok memnunum-

Özet:Yiğit  iştahlı bir bebekti, bizim zorlamalarımız sonucu ters tepti. aile beraber sofraya oturup,sofrada bizim yediğimiz yemeğe özendirip yediği kadarla idare edebilseydik çok farklı bir noktada olurduk. Herkesin hikayesi farklı,bizim durumumuzda biz suçluyuz.
Benim derdim kilosunda değil,bünye çok zayıf olduğu için çok sık hastalanmasında.

Genetik olarak anne-baba uç noktalardayız. Ben ilkokula başladığımda 17kg idim, hala da iştahlı değilim, iştahımın açılması liseyi bitrdiğim yıldı. Korkum Yiğit in de  bu kadar geç kalması. Ortaokulda filan açılsa bile bana yeter. Doktor, ergenlik döneminde yeterli ve dengeli beslenen çocukların genetik kodlarında yazılı boy-kiloya ulaşabileceğini söyledi. Babası da çok kilolu,çok iştahlı,bebeklikten itibaren öyleymiş. Baba tarafı hep uzun.

Başak sen de çok güzel demişsin, zor olan iştahsız bir bebek-çocukla yaşamak. Ben kanıksadım artık ama zor oldu.
Handan, Yasemin sizinkiler Yiğit le kıyaslanınca hala küçükler ve düzelebilirler gibi geliyor bana. Tek çare de rahat olmak sanırım.
Nehir keşke ben de senin yapabildiğini yapabilseydim ama yapamadım.
Yüksel, Yiğit de de geçen hastalık döneminde yanakta tutma başlamıştı. Ben aşızı zorlanmazına bağlıyorum-Yiğit için tabii. Babası demişki yemeğini yemezsen seni okula götüreceğim. O da evde babasıyla kalmak için yemeğini kendince ağzını açarak yiyor ama yutmuyor,çünkü içi almıyor. Şimdi yine düzeldi.
TV konusu:Ben tvsiz,calliousuz yemek yedirmeyi düşünemiyorum bile,benim için çok uzak bir nokta açıkçası. Başaranları da tebrik ederim.

01/21/2011 14:05:00

Günlerdir hatta aylardır bu sorunla uğraşan ve artık çileden çıkma noktasına gelmiş biri olarak Başak'ın söylediklerine kesinlikle katılıyorum: Zor olan iştahsız bebekle yaşamayı öğrenmek!
Ama okuduklarımdan anladığım kadarıyla ben henüz yolun başındayım ve sakin kalmayı, çocuğu zorlamamayı başarabilirsem düzelme umudumuz var. Zaten bakıcımız gün içinde yemesi gerekeni gayet güzel yediğini söylüyor, ara sıra gelen annem de onu onaylıyor. Sorun benim yedirdiğim gün ve öğünlerde. Ya o öğünü hiç yemiyor ya da bir iki kaşık yiyip ağzını kilitliyor. Bir de ben de genelde ne yemesi gerekiyorsa onu yedirmeye çalışıyorum, yemezse bir sonraki öğünle birleştirmeye çalışıyorum (meyveyi atlarsa bir sonraki öğün olan tahıla ya da yoğurda karıştırıp yedirmeye çalışıyorum mesela) gerçi bu da biraz mecburiyetten böyle oluyor çünkü bir kez bir şeye ağzını kilitlediyse bir süre başka ne verirseniz verin ağzını açmıyor. Kilosu ortalamanın altında olmasa hiç dert etmeyeceğim ama olmuyor işte!

Ne diyeyim: Allah bize değiştirebileceklerimiz için güç ve akıl; değiştiremeyeceklerimizi kabullenebilmemiz için sabır ve irade versin; Amin :))

02/04/2011 07:26:00

Sevgili senayc ve çocuğu iştahsız olan diğer anneler,
Kızım 38 haftalık 3700 doğdu  1 yaşına kadar yemesi fena değildi.1 yaşından sonra bozuldu daha az yemeğe kusmaya pütürüklü yememeye başladı.
Ne mi yaptım yedirmek için her yol mübahtır diye televizyon,türlü aksiyonlar,hatta ek gıdaya geçerken bile kullanmadığım mutfak robotum çıktı ortaya.Yemiyormu ,öğürüyormu çek blenderden.Hep kendimi telkin ettim ,biraz büyüyünce geçer,kreşe başlıyınca geçer,ben her halikarda yediriyimde gıdasız kalmasın bağışıklığı düşmesin,diye.

Sonuç hala iştahsız yemeyen ,ıspanağı,kiviyi ,karnıbaharı püre haline gelmeden yemeyen yanlış yemek alışkanlıkları olan bir çocuk.

Çok kızıyorum kendime niye yol yakınken vazgeçmedim ,niye herşeyi gözardı ettim diye.

Sizlere tavsiyem,evet çok zor insan sinir oluyor ama sofraya hep beraber oturun kendinize ve çocuğunuza 20-30 dk vakit verin yemiyorsa,siz de bitirdiyseniz hep beraber kalkın.
Hiç oralı olmayın,Yemeği çocuğunuzla kurduğunuz iletişim yollarından biri haline dönüştürmeyin 

Bu yemek problemi ne kadar uzarsa ,inanın düzeltilmesi daha zor bir hal alıyor
Hepinizin çocuğu daha küçük biraz sabırla başarabilirsiniz.

Sevgiler
Not:
Ne kadar basite indirgedin konuyu ,biz neler çekiyoruz biliyormusun diyebilirsiniz,ama inanın bunlar 6 yılın tecrübesi,sinirimden kendi dişimi kırmışlığım bile vardır.

Bu arada kullanmadığım vitamin ,ilaç kalmadı güya iştah açıcı olan,hiçbiri bize fayda etmedi

Özellikle kusan çocuklarda reflüden şüphelenebiliniyor,haberiniz olsun

Hergün tuvalete çıkıyor kakasıı yapıyorsa bu da beslendiğine işarettir

02/04/2011 07:34:00

Sevgili Yasemin,
ben de senin dediğin noktaya geldim zaten. Uğraşmıyorum artık. Yerse yiyor,yemezse sen bilirsin diyorum. Çok uzatmadan yemek olayını sonlandırıyorum.

Umarım ikinci çocuklarımızda ilk çocuğumuzda düştüğümüz hatalara düşmeyiz. Bir çocuğu beslemek=annelik olarak algılamışım nedense(çevre baskısı da vardı tabii)  Halbuki beslenme doğal bir ihtiyaçtır,üstüne düşülmezse her suyun yolunu bulduğu gibi, kendi kendine bir yol bulur. Biz çok müdahele edip doğal süreci bozuyoruz.

Bence olması gerekn(bunu şimdi söyleyebiliyorum)  Bebeğin bizi gördükçe yemek yemeye özenmesi ve bizim yediklerimizi tada tada bir damak tadı oluşup yeni gıdalara alışması. Hepimiz tecrübe etmişizdir, Biz ne yaparsak aynısını yapmaya çalışmıyorlar mı???? Yemek yeme de böyle bir süreçti,ki doğal bir ihtiyaç.

Dediğim gibi ikinci çocuğumda aslaaaa yapmayacağım dediğim bir hadisedir::: zorlamak,oyunlar yapmak,onu yemedi,başka şey veriyim demeler...

02/04/2011 07:44:00

Sevgili senayc
bende oğlumda daha netim ,yemiyormusun tamam hadi kalkalım diye,ama malesef televizyon şansımı hala deniyorum.

Bir de sofraya negatif elektrikle oturmamak lazım,mesela oplumu annem ,kayınvalidem ,bakıcısı gayet güzel yediriyor
Akşam ben geldikten 1,30 saat sonra sofraya oturuyoruz ,kızımın yemek sıkıntısı o kadar saplantı olmuş ki bende ,direkt öff gene yemek vakti  şimdi bu kız gene yemiyecek beni sinir edicek hisleriyle oturuyorum sofraya ve sanırım oğlan da bunu hissediyor ,çünki onda da bir gerginlik oluyor

Sevgiler

02/04/2011 07:50:00

ben artık akşam ögününü vermiyorum kızlar gerçekten bunaldım ,akşam üzeri 4-5 gibi yedigi çorbayla yatıyor yatınca süt içiyor 22,30 civarı ne yapayım , demekki acıkmıyor artık ugraşmıycam , önüne koyuyorum haşlanmış tavuk bazen köfte ,hindi vs bir iki lokma agzına atarsa ala atmazsa kaldırıyorum yetti gari

05/10/2012 05:45:00

benim küçük oğlum öyle iştahsız öyle iştahsızdıki. 3.600gr doğdu 2 aylık olduktan sonra kusmalar başladı. 2 yaşında kusmaları kesildi. ama yemek yedirebilene aşk olsun. normal yemelerin dışında doktorum ne yaparsan yap et yedireceksin diyordu. ne beyaz et ne kırmızı et ne balık eti ne köfte ki çocukların en sevdiği şey. normal yemek yese et suyu koyacam oda yok. hatta ben nasıl yaşıyor diyordum. 5 yaşından sonra zor zahmet yemek yemeye alıştırabildim. en büyük yardımcım ketçep oldu. onunla süslemeler insan yüzleri yaptım. yumurta pişirirken salamla şekiller yaptım. yani bizimki herhalde ressam olacak ki yemesini görsel istiyor. şimdi yiyor çok şükür ama sebze yemeklerini zor yediriyorum. bazen bağırıyorum ya yiyeceksin ya da aç kalacaksın diyorum. tehtit ediyorum. mesela yemek yemezsen parka ve ya bakkala gitmek yok unut diyorum. ahhh iştahsız çocuk çok zor. 

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
İştahsız bebekler için yemek önerileri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...