D vitamini ve demir damla

<12>
08/03/2012 12:18:00

2-3 aydır oğluma hem D vitamini hem demir damlasını kestim. Doğal yollardan alabildiği kadar almasının sağlığı için daha iyi olduğu kanaatindeyim. Bol güneşli bir coğrafya ve gezmeyi seven bir annesi var, kışık -3'lerde bile minicikken parka götürüyordum. Hazır D vitaminlerde kanserojen maddeler olabileceğini ilişkin geçtiğimiz Mart ayında bir makale okumuştum, bunun benzeri şeyler hep kulağıma geliyordu zaten. Demir damlalarına da çok güvenmiyorum. Aynı sebepten onu da kestim. İri kemikli olsun, uzun boylu olsun vs diye dinazorlar gibi ömrünün kısalması riskini göze alamıyorum. Fabrikasyon vitaminlerle hücrelerini yormak istemiyorum. Siz annelerin bu konuda uygulaması nasıl?

Ynt: D vitamini ve demir damla

08/03/2012 12:25:00

ben kesmemek taraftarıyım. 1 yaşına kadar verilmeli bence. ablam çocuk hekimi, biz devam ediyoruz. hem demire hem dvite.siz bilirsiniz tabi yine de

08/03/2012 12:40:00

d vitaminine devam ediyoruz, demire geçici olarak ara verdik tekrar başlayacağız, kan sayımıız yapıldı hafif bir kansızlık var o yüzden demiri bırakmak istemiyorum... ama sizi çok iyi anlıyorum insanın kafası karışıyor, biri çıkıyor çocukların mental gelişimi için demir gerekli diyor arkasından biri çıkıyor demirin fazlası mental gelişimi olumsuz etkiliyor diyor her kafadan bir ses çıkıyor... doğrusu ne kimsenin de bildiğini zannetmiyorum...

08/03/2012 14:28:00

Verilmedigi zaman eksik cikmazsa ne mutlu ama eksik cıkınca bende verilmesi taraftarıyım , kızıma altı aya kadar demir damlası vermedim tahlilde eksik cikti mecburen veriyorum.

08/03/2012 14:53:00

cesur bir karar olmuş.. cesur diyorum çünkü bence anneliğin en zor kısmı onun adına kararlar vermek, bunun mesuliyetini almak..  ben de sizinle aynı fikirde olmakla beraber, bu konuda yeterince bilgi sahibi olmadığım için ve bilmediğim daha birçok konuda olduğu gibi bu konuda da doktoruma güvenmem gerektiği konusunda bilinçli olarak kendimi koşullandırdığım için kullanmaya devam ediyorm.. ancak kafamın içinde hep bir yerde kullanmasam ve doğal yoldan sağlamaya çalışsam nasıl olurdu sorusu hep olacak sanırım...

08/03/2012 20:07:00

yaklaşık 1 aydır vermiyorum ikisini de kontrolde kan değerlerine baktırmak iistiyorum ama dr umuz raporlu izinli derken ulaşamıyoruz bitürlü.

08/03/2012 20:40:00

2-3 haftadır bende vermeyi unutuyorum ara ara veriyorum ama bugüne dek de veririken hep aklımdan acaba bu ilaçlar karaciğerini mi yoruyor vermesemmi? diye geçiriyorum sonra da eksikliğinde pişmanlık duymaktansa vereyim vicdanım rahat olsun diyorum:)
demir eksikliği olunca gerçektende cok zor sorunlar olabiliyor , d-vit ise dozajında verilmeli eksikliği raşitizm fazlalıgı da bıngıldagın erken kapanması vs gibi risklerle dolu
azı karar , cogu zarar hesabı aklıma geldikce dozunda veriyorum napalım

08/06/2012 08:12:00

dün ara verdiğimiz demire tekrar başladık, ve yine aynı şey oldu, bütün gece ağlayarak uyandı, uyurken inledi çocuğum... ne yapacağım???

08/06/2012 09:00:00

bcos78, Bartu 4 aylık civarı iken gittiğimiz bir doktor demir damlasının karın ağrısı yapabileceğini söylemişti, acaba tolero edemiyor mu?? doktorunuz ne diyor bu duruma?

08/06/2012 09:53:00

doktorumuz da karın ağrısı yapabileceğini söyledi, Ferro Sanol kullanıyorduk, 15 gün ara verdik, ferromixin ile tekrar başladık... hergün değil iki günde bir vereceğiz.. bunu belki tolere eder diye düşünmüştüm, ama edemeyecek herhalde... diğer taraftan da hafif bir kansızlığı var... offf ya...

08/09/2012 12:27:00

bcos, demir damlasına başlayınca -4 ay bitiminde sağlık ocağı tarafından- bizde oğlumda çok sıkıntı çektik. Ferrasanolla başladık, o pas kokulu ilaç oğlumun süt kokan ağzını da pasa çeviriyordu. Hadi onu geçtim, oğlumda dediğin gibi karın ağrısı ve kabızlık yaptı. Süt kakasını güzel güzel yapan oğlum demire başlayınca yapamaz oldu. 5. günde biz babasıyla fitillerle filan yaptırdık. Bir süre-10 gün - ara verip bu sefer Ferruma başladık. Sonuç aynı oldu. Oğlum kaka yapamadı, gözyaşlarıyla kıvrandı durdu yavrum. Tabi biz de başında. Derecelerle filan yaptırdığımız bilirim. Sonra özelde doktorumuz çocuğu zorlamayın dedi. Anne sütü aldığından demir eksikliği çok görülmez deyince rahatladım kestim ilacı. 1 ay sonra tahlil yatırmaı düşünüyorum ben de. Doktorumuz 9. ay bitiminde tahlil yaparız ona göre bir yol çizeriz demişti.

Bcos,doğal yollarla takviye etsen demiri nasıl olur acaba madem hafifmiş. Mesela severse pekmez yedir. Sevmezse sütüne keçiboyunuzu tozu al aktardan (Ben aldım sütüme katınca sevdi. Normalde pekmezi kahvaltısına koyuyorduk, sevmiyor, vermiyoruz artık) oyüzden Et, kıyma mutlaka koy çorbalarına yediği kadar. Kavunda demir var mesela yedir. Yani, Demir kaynaklarından yararlandırmaya çalış. Kansızlığı hafifse faydası olur belki.

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
6-12 AY BEBİŞ ANNELERİ...

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...