Somon

03/02/2011 10:48:00

Yazacağım biraz tarif gibi olacak ama sonuna dikkat.

Güzelce ayıklanmış veya iglo somonu alıp bir güzel borcama veya fırın kabına yerleştiriyoruz. Üzerini kapatacak kadar süt koyuyoruz. (Çocuk sütü filan koymuyorum normal süt kullanıyorum.) Üzerine arzuya göre biraz tuz serpilebilir. Bİrkaç yere de çay kaşığı ile tereyağı serpiştiriyoruz. Fırında 15-20 dk'da pişiyor. Borcamdan çocuğumuzun yiyeceği parçayı alıp, fırını kapatıyoruz. Borcamda kalan parçaların üzerine 1 kapak viski* koyup, 5 dk dinlenmesini bekliyoruz. Sonra da afiyetle yiyiyoruz.**

*Viski yerine Konyak ile de denenebilir.

**Alkol kullanmak istemeyenler için de son eklemeyi yapmadan afiyet olsun. 

Ynt: Somon

03/02/2011 11:13:00

Sütte yüzmesin diye dar bir kaba mı koymak lazım acaba süt kapatsın diye, bir de somon dilimlerinin yüksekliği önemli mi, ince dilimler mi olması lazım yani? Bir de kaç derecede pişsin?

03/02/2011 11:34:00

Damla aslında süt somonu kapatacak kadar olmak zorunda değil. Daha az da konabilir. 

Dilim yüksekliği, inceliği fırında farketmeyecektir diye düşünüyorum. Ne de olsa fırında hem alltan hem üstten pişiyor.

Hatta süreniz kısıtlıysa tavaya somonu koyup üzerine 1 bardak süt dökerek  bile çabucacık pişirebilirsiniz.

Ben fırını 180 derecede ısıtıp, somonu koyunca 150 dereceye düşürüyorum.

03/10/2011 20:24:00

Yoğurt suyuyla yaptım bunu, yumuşacık İkea somonuna benzer bir somon oldu. Yoğurdun suyu ekşi değildi ama, ekşimeden dondurmuştum.

03/10/2011 21:55:00

Afiyet olsun :))

03/11/2011 05:06:00

neden sut diye sorsam?

03/11/2011 08:36:00

Sanırım yumuşak olması için veya nedensiz de olabilir.
Tanıdığımız bir beslenme uzmanı Arda daha ortada yokken bize önermişti. Bizde yaptık sevdik ve Arda'ya da yapmaya devam ettik.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Mutfak Sırları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...