feminst gruptan kitap önerisi:Kadınlık mı ? Annelik mi ?

08/23/2011 06:32:00

Elisabeth Badinter
hemen edinip okuyacağım. Hislerime tercüman olacak gibi görünüyor.

Merhaba,

Kadınlık mı ? Annelik mi ?

Annelik, kadın olmanın bittiği nokta mıdır? Eğer günümüzün “ideal anne”sinden söz ediyorsak, evet… Beklentiler öylesine ağır ki kadının anneliği “hak etmek” için ekonomik özgürlüğüyle birlikte sosyal ve cinsel hayatından da vazgeçmesi gerek… Hayatından ödün vermeye yanaşmayan “anne-kadın”ın ise sinirleri sağlam olmalı. Çünkü Elisabeth Badinter’in de ortaya koyduğu gibi, “vicdan azabı” ideal annelik Şablonuna uymak istemeyenler üzerinde gerçekten etkili olan bir baskı aracı… Bugün kadınlar, mücadele vererek geldikleri noktadan, tip camiası ve aile kurumunu yücelten kesimler tarafından uzaklaştırılıyor. Üstelik emzirmeyi ve annelik rolünü öven feminist akımların işbirliğiyle! Kadınları bu modern kölelik düzenine sürükleyen ne? Badinter’e göre, kadının profesyonel hayattaki yeri hâlâ sağlamlaşmış değil. Öte yandan, bitmez tükenmez annelik yükümlülükleri kadına sürekli evinin yolunu gösteriyor. “Yeşil” siyaset ve idealleştirilen natüralizm nosyonu ise, “doğal” doğum yapmasını, hazır mama, bez ve biberon kullanmamasını, kısacası, hayatını kolaylaştıran her şeyi bırakmasını telkin ediyor. Sonuçta kadına iki seçenek sunuluyor: Ya “çocuk-egemen” bir yaşama razı gelmeli ya da çocuk yapmaktan bütünüyle vazgeçmeli. Doğum oranlarındaki düşüş ikinci şıkkın güçlendiğinin ispatı. Badinter Kadınlık mı? Annelik mi? sorusunun kadınlar için nasıl tehditler içerdiğini etkileyici bir biçimde gösteriyor: Bu tercih dayatması, sonuç en olursa olsun, kadınlara mutsuzluktan başka şans tanımıyor...

Ynt: feminst gruptan kitap önerisi:Kadınlık mı ? Annelik mi ?

08/23/2011 12:40:00

bazı tespıtlerı yanlış gibime geldı. okudum ve kafama takılanları buraya yazıcam,tartışmaya açalım,irdeleyelım dıye..ama okunması gereken bı kıtap yıne de.

Ynt: feminst gruptan kitap önerisi:Kadınlık mı ? Annelik mi ?

08/24/2011 06:43:00

tespitlerinizi merakla bekliyorum .  ben de ilk fırsatta edinip okuyacagim. su siralar elimde doris lessingin tenmin altında isimli biyografik romanı var. ilk cocukluk anılarını  okuyorum. Çocukluk anıları daha çok sesler+kokular+şekiller+ayrıntılar+büyüklükler.

selamlar
beyhan

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Feminist Anneler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...