19-26 Nisan için oyun önerisi: Hisset ve Söyle

04/21/2010 09:56:00

Merhaba,

Bu haftaki oyunumuz "Hisset ve Söyle".

Kullanılacak malzemeler: Dışarıdan bakıldığında içini göstermeyen bir orta boy bir torba, evde bulunan küçük eşyalar ve/veya oyuncaklar....

Oyun için evden küçük boyutlu eşyalar toplanabilir (deniz kabukları, bilyeler, çay kaşıkları, küçük toplar, tüylü oyuncaklar....vs). Bu eşyalar torbanın içine yerleştirilir. İstenirse çocuk ve anne (ya da oyun oynayan yetişkin) ayrı ayrı kendi torbalarını hazırlayabilirler. Sırayla torbanın içine bakmadan torbadan bir eşya seçilir ve ne olduğuna bakılmadan tahmin edilmeye çalışılır. Torbadan eşya seçerken bakılmaması özellikle önemlidir.

Oyuna iyice alıtıktan sonra (eğer çocuğunuz korkmuyorsa) onun gözlerini kapayıp (ellerinizle ya da bir bez yardımıyla) evde dolaştırıp farklı eşyalara da dokunmasını sağlayarak oyunu genişletebilirsiniz. Sıra size geldiğinde gözlerinizi kapadığınızda sizi yönlendirmesi gerekir (önünüzde engel var mı, basamak var mı...vs). Bu da ayrıca empati yeteneğinin gelişmesine yardımcı olacaktır. Son olarak, oyunu bu şekilde oynadığınızda aranızdaki karşılıklı güvenin de pekişmesini sağlayabilirsiniz.

Bu oyun ile;
0-6 yaş arasında kritik öneme sahip duyular arası koordinasyonun gelişimine,
Hayal gücünün gelişmesine,
Analitik düşünce becerilerinin temellerinin atılmasına (özelliklerden bütüne gidebilme),
                                                                                                                        yardımcı olabilirsiniz.

İyi eğlenceler....

Ynt: 19-26 Nisan için oyun önerisi: Hisset ve Söyle

04/22/2010 11:39:00

Eve gidince ilk işim bu oyunu oynamak:)) Benimki kesin mızıkçılık yapıcak dökecek tüm oyuncakları:))

04/23/2010 07:45:00

Oyun nasıl geçti çok merak ettim:)

04/23/2010 16:00:00

Oynayamadık:)) Bir yere davet edildik o yüzden kaldı, ama oynayacağım en yakın zamanda...

04/24/2010 07:57:00

sizden ve tüm oynayanlardan deneyimlerinizi bekliyorum:)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Benimle Oynar mısın? Çocuklar ve Oyun:)

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...