'Sabahattin Ali' - Kurk Mantolu Madonna

<12>
10/26/2012 12:13:00

Oncelikle bu kitabi bu kadar gec okumus oldugum icin elem ve utanc duyuyorum.

Burada “kitabin son 5 sayfasi haric” tartismamizi yapmaya davet ediyorum, ‘Kurk Mantolu Madonna’ adli, yazari Sabahattin Ali olan kitabi okuyan annleri.

Neden “son 5 sayfasi haric”..

1. Olarak kendime eziyet etmeyi severim, sonu icin, madam van tildemann (sonrasi doppke) ile karsilastiktan sonra yazdiklari ne idi, maria ya ne olmustu?? Yanindaki kiz kimdi??(tabi bu sorulara cevap vermeyiniz lutfen)Sorulariyla kendime eziyet ederken, kitabin genelini dusunurum.

2.si ise boyle cok sevdigim kitaplari hemen bitirmek istemem, araya sonunu okumadan once 1 gun koyarim, ya da belli bir sure... filmlerde de yaparim bunu.

3.su ise sizinle sonunu, bir ask hikayesinin sonunu degil de gelisme kismini tartismaya acmak/tartismak istiyor olmam.

Basligi acip bu guzel bayram gununde koseme cekilip ara ara firsat  buldukca okuyup elimden gelen sekliyle yazarak katilimda bulunmaya calisacagim.

Not: sonu ile ilgili ipucu, bilgi vs. vereni yakarim. Askin gelismesi raif ve maria’nin kisilikleri ve insanlarin  askin, sevginin, ihtiyacin/anlasilma ihtiyacinin algilanis bicemlerindeki farklilasmalar... uzerinden gidebiliriz.

Ynt: 'Sabahattin Ali' - Kurk Mantolu Madonna

10/26/2012 15:02:00

Iclerinden biri benim icin cok ozeldir. Neden anlattin cunku bu kisi kurk mantolu madonnadaki RAIF gibi idi. O kadar cekingendi ki... ailesi ziraat okusun diye yollamislar, okudu da, basarili da oldu. Malatyada kayisi bahceleri varmis meger... babasi yok sadece koylu bir anasi var. Cekingenlik derecesini soyle anlatayim: misafirlige giderken sen de gel derdik, gelmezdi, cikarken oturdugu koltukta ayni sekilde oturuyor bulurduk eve donunce. Sobaya odun at usutme kendini diye not birakirdik, hayatta ellemezdi. Evdeki hicbirseye dokunmazdi, cekinirdi, annemin buyuk kitapligi haric. 1001 ozurle kitap alir okur, evden cikarmazdi asla kitaplari. Camasirlarini bile zor yikardi annem. Parasiz kaldigini anladi babam, harclik vermek istedi Kabul etmdi tabiki. Sonra 1 kutu igne almis, kare kucuk kagitlara boy boy ignelemis, pazarda satiyorken gorduk. Utandi, ama satamiyordu cunku cigirtkanlik falan onda hic yok. Neyse eve geldi utangac, hemen aldik igne kutularini 3 kardes igneledik onunla, erkek kardesim de firlama oldugu icin bir dahaki pazara gitti, butun sepeti satinca ne de sevindi. Ben kucukken bizim ev ogrenci evi gibiydi, yani, memlekette ne kadar okumak icin istanbul kazanan genc varsa bizim evde okurlardi baslarinin caresine bakana kadar.

Iste bu abi bizi birgun minnettarligini gostermek icin koyune davet etti. Bizden biraz kurtuup kafa dinlemek icin can atan annem sevincle yolladi tabi. Dogansehir adinda bir koy. Kayisi ve tutun tarlalari var, cok keyifliydi. Bir kizlarla tanistim, o zaman orta1deyim falan. Kiz bana hava atiyor; “babam dedi ki, ben kizimi goynunun sevdigine verecem” yaaa. Ulen dedim goynunun sevmedigiyle evlenmek/evlendirilmek diye bir secenek de mi varmis...

10/26/2012 15:35:00

bu arada bu kitap, kitap kubumuzun secmis oldugu bir kitap degildir cunku bir hayli okumus olani mevcut. ben de yeni okuyan biri olarak sevdigim bu kitabi okumus olanlarla tartisalim istedim.

okumamis olanlar hic kumasinlar bu basligi.

1 de son 5 sayfayi hala okumadim, eziyetim suruyor, cunku aklima gelen anilarimi ve cagrstirdiklari cok hosuma gidiyor.

10/26/2012 19:53:00

Biraz okudum sonra başka bir kitaba başlayınca yarım kaldı, arkadaşımda şimdi o bitirsin ben de kaldığım yerden devam edicem.

10/26/2012 22:17:00

cok uzun yıllar önce okumustum Sabahattin Ali değeri bilinmeyen yazarlarımızdandır..Kuyucaklı Yusuf unu da tavsiye ederim...

10/28/2012 12:49:00

Kanadaya yeni geldigim gunlerdi. Annem zengin bir turk ogrencinin evine yemek yapmaya gidiyor,mben de yardima gittim. Ailesi cok kibar bu cocugun, aslinda onceden de taniyoruz. Cocuk disari yemegi yiyince surekli fena oluyor ve annem de iste kofte borek falan yapip buzluga koyuyor...

Tabi evini gezeyim dedim cocugun, yatak odasina girdim. Kucuk yani benden 10 yas kucuk sanirim. Cocuk da evden cikti camasirlarini yikamaya goturdu. Ben de oturdugum yerden ders kitaplarina bakayim derken.. Kitabi aldim elime. Bir not buldum, tanidigim insanlarin seylerini karistirmam da tanimadiklarimin gordugum el yazisi seylerine bakmaya bayilirim. Belki biraz tanirim diye dusundugumden belki bilmiyorum... Tamam hos birsey degil ama okudum.

Kiz arkadasi terk etmis, ona yazmis; hfizamda kalaniyla ana fikir olarak; " senin 'O' olduguna inamistim. Beni anladigina aradigim 'O' olduguna..." yazmis. O lari ise ayni boyle yazmis. Aaaahh ufaklik dedim daha kac 'O' cikar karsina.

Universite hayatimda ise cevremdeki kiz erkek insanlarin beyaz atli'sini arama cabasi inanilmazdi. Yani ne kadar odaklanmislar ruh esi, ruh ikizi... Gibi kavramlara ne cok takilmislar. Sanirim ben Raif'i com sevmekle birlikte onun tamamen anlasilma cabasinda olusuna biraz icerledim. Sanirim tam olarak anlasilabilmenin mumkunsuz olusuna inanmamdan oturu.

Not: hala son 5 sayfayi okumadim

11/11/2012 07:02:00

son 5 sayfa icin aklima bir suru son getirmistim, eskiden bahsettigim kitaplari yeniden yazma turunden egosantrik bir huyum sebebi ile sonunu degistirmeyi cok istedim. icmden en klise son bu olur ama boyle iyi bir hikayeci boyle bitirmemistir diye dusundum ama benim icin hayal kirikligi oldu. bu kadar ilk akla gelen sekilde bitmemeliydi.
ama tek ve kusursuz ask, olume kadar asla ayrilma ve ihanet olmamasi... hikayelerine kilim arkadas.
misal issiz adam da kizin hayata bir sekilde devam edip evlenip hatta cocuk yapmasi cok daha gercekciydi, ne yani olene kadar birinin yasini mi tutacagiz, ne kadar gercekdisi!!!
ha raifin duygu durumu o kadar gercek tasvir edilmis ki, ondan boyle bir tavir beklenebilir ama bu encok da, korkak olusundan, yeni birsey aramaya veya guvenmeye olan korkusundan oturu olabilir.
ustelik maria tarrafindan ihanete ugradigina inanmis, terkedildigine... ben dusunuyorum  ki. biri cikmissa seni anlayan, biri daha cikabilir.
bir de bir guven sarsilmasi durumunda butun gecmis de insanin deger dagarcigindan silinmemelidir. demek yasadiklarimizin hepsi yalanmis.. degil, o an o dogruymus ve simdi bitmis, gecmise de maletmek herseyi ne kadar sacma bir dusunce tarzi, gercek sevgi asla bitmez,,, kulliyen yalan. hersey bitebilir, bu gercek olmadigni gostermez.

11/11/2012 07:04:00

itiraf ediyorum' okumayi en cok istedigim ama bir turlu okuyamadigim kitaptir kurk mantolu madonna.

kendime soz... elimdeki kitap biter bitmez kurk mantolu madonna okunacak.

11/14/2012 18:10:00

kitabi cok fazla begenmedim acikcasi. raif bey gizemli ve ic dunyasinda firtinalar kopan bir adam degil mi? hep boyle adamlarin hikayesi yazilir cizilir zaten. zitliklari birarada barindiran kisiler...

okumakla bir kaybim oldu mu? zaman kaybi oldu mu? hayir! okunmasi gereken bir kitap, tamam ama cok da matah bir kitap degil.

insanlarin 1 kisiyi sevip, omur boyu onu sevmeleri... hic unutmamalari, bana cok gercekdisi + arabesk geliyor.

sanki cok sevdigim eski turk filmlerini animsatiyor.

tamam etkileyici taraflari da vardi, raif beyin cok gariban olusu, kayinbiraderleri ve patronuna

11/17/2012 12:19:00

Eskimedi, eskimez kitaplar :)

Bu kismi ben de not aldim hafizama.

Benim demek istedigim, bir insani neden tum ruhu, derinlikleri ve kivrimlariyla tanimakkavramak ihtiyaci duyasin ki?

Bazi kisimlari senin icin bir gizem olarak kalsa bu buyuk bir sorun olmaz/olmamali.

Her insanin her yonunu de sevmek zorunda degiliz, burada ufak tefek bazi seylerini sevmedigim insanlar oluyor ama baska aseylerini de seviyorum yine ayni insanlarin ve benim icin ilgi cekiciliklerini kaybetmiyorlar asla.

Aslinda bu kadar naif olmanin altinda baska bir megalomanlik vardir. Insanlar beni anlamiyor, kesinlikle ,"ben bambaskayim, ondan anlamiyorlar" yanilsamasidir.

Sevdigim bir film vardir "dogville" yazilisi nasildi boyle miydi unuttum. En sonunda babasi kizina, "sen kendini ne saniyorsun da herkesi affedip anlamya calisiyorsun, asil bu en buyuk kendini begenmislik" demisti.

Raif bey naif degil, insanlari kendi ustun benliginden, kesinlikle onu anlamayacaklarina inandigi icin uzaklastiran bir kendini begenmis!

11/17/2012 21:08:00

Daha yazarim da oku bitir bakalim bi, simdi ipucu vermek olmasin.

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Film/Kitap Kulübü

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...