bu sosyal paylaşım ağından cıkmadan önce...

<12>
08/23/2011 14:54:00

Bu grup ne kadar dogru.. yani bunca annenin burada mukemmel annelik guzellemesi vs. yapıyor olması ve bizim ayrı bir sey yapıyo gibi olmamız.. sonucta burdayım, gitmeden sorgulamayı beraber yapalım istedim.. gecen gun feminist mail grubunda yazıldı bilenler var.. etkilendim dogrusu.. belki feministlerin katılacagı atolyeler yapılmalı.. anne olan ve olmayanlarla..
sistem içi annelik için cok uygun bir paylaşım ağı nurturia.. hangi marka süt.. fedakar anne vs.. konusuyoruz.. gecen kendimi kaptırmıs gordum.. bundan hoslanmadım.. annelikten daha cok kadın olasım var..

Ynt: bu sosyal paylaşım ağından cıkmadan önce...

08/23/2011 19:01:00

Bence burada böyle bir seçeneğin olması anlamlı. Annelik ve feminizm hakkında anne olan/olmayan, Nurturia üyesi olan/olmayan feministlerle yazışarak ya da yüz yüze tartışmayı önemsiyor, dahası böyle bir ihtiyaç duyuyorum şahsen. Ama bu tartışmalar ister istemez daha teorik tartışmalar olacak. Örneğin "Mavibulut'un Artık Kendim Temizleyebilirim başlıklı kitabını tavsiye ederim, baba da, oğlan çocuk da bir sürü ev işi yapıyor" cümlesini kurabileceğimiz bir ortam için bu gruba ihtiyaç var diye düşünüyorum. Yani biri diğerinin alternatifi gibi gelmiyor.

Hem annelik ve feminizm tüm feministlerin daimi gündemi olsa da, sanki anne olan, hele de yeni anne olan feministler için daha sıcak bir gündemdir diye düşünüyorum. Ben konu hakkında yazılmış ne bulursam okumak istiyorum bu aralar. Örneğin feminist grupta burada yapabileceğimiz yoğunlukta ve ayrıntı düzeyinde bu konularda yazışabilir miyiz? Olmaz sanki.  
Bir de şu boyutu var. Sistem içi annelik nasıl yaşanıyor feministler olarak bilmemiz gerekmez mi? Hangi marka sütten, hatta yoğurt nasıl yapılırdan geçtim, evde peynir yapmaya, organik deterjan üretmeye varan bir annelik kültürü oluşmakta. Bu annelik kültürünü de tanımak, anlamak için burası uygun ortam diye düşünüyorum.

08/23/2011 19:01:00

Bence burada böyle bir seçeneğin olması anlamlı. Annelik ve feminizm hakkında anne olan/olmayan, Nurturia üyesi olan/olmayan feministlerle yazışarak ya da yüz yüze tartışmayı önemsiyor, dahası böyle bir ihtiyaç duyuyorum şahsen. Ama bu tartışmalar ister istemez daha teorik tartışmalar olacak. Örneğin "Mavibulut'un Artık Kendim Temizleyebilirim başlıklı kitabını tavsiye ederim, baba da, oğlan çocuk da bir sürü ev işi yapıyor" cümlesini kurabileceğimiz bir ortam için bu gruba ihtiyaç var diye düşünüyorum. Yani biri diğerinin alternatifi gibi gelmiyor.

Hem annelik ve feminizm tüm feministlerin daimi gündemi olsa da, sanki anne olan, hele de yeni anne olan feministler için daha sıcak bir gündemdir diye düşünüyorum. Ben konu hakkında yazılmış ne bulursam okumak istiyorum bu aralar. Örneğin feminist grupta burada yapabileceğimiz yoğunlukta ve ayrıntı düzeyinde bu konularda yazışabilir miyiz? Olmaz sanki.  
Bir de şu boyutu var. Sistem içi annelik nasıl yaşanıyor feministler olarak bilmemiz gerekmez mi? Hangi marka sütten, hatta yoğurt nasıl yapılırdan geçtim, evde peynir yapmaya, organik deterjan üretmeye varan bir annelik kültürü oluşmakta. Bu annelik kültürünü de tanımak, anlamak için burası uygun ortam diye düşünüyorum.

08/23/2011 20:52:00

benım lıstemde hiç mükemmel annelık güzellemesı yapan yok, aksıne annelık rolünün kendı bireysellıgımıze attıgı çelmelerden daha çok bahsedılıyor.
  müthıs bı paylaşım,imece ortamı burası.hem bilgi,hem yardım,artı sosyalleşme...her telden ınsan var üstelık,akademık,ev hanımı,hippi,concon...
  bılemıyorum deneyımınızı,ama bıraz daha kalıp gözlemleyın derım.sevgıler..

08/24/2011 06:40:00

merhaba,

filizin mailinden sonra bende benzer seyi dusundum. acaba bu grupta kalarak hatamı yapıyorum. cunku bazen mukemmel annerler beni mutsuz ediyor. kendimi eksik hissettiriyordu.  yada anne olmayanlarla aramıza cok sınırlarmı koyuypruz. anneligi cokmu abartiyoruz. ote yandan anneyim ve hala bu kimliğimi(?), kendimi , hayatımı hala duzenlemeye konumlandırmaya calisiyorum. Annelik sarışınlık gibi bir şey değil. Yaşamımı temelden etkileyen, kesen birşey.  Ama feminist grupta feminist annelik uzerine yada gundelik yasadigim sikintilar üzerine konusabilecegimizi sanmiyorum. orasi bir deneyim grubu degil. dün aksam cocuksuz listeyi takip eden bir arkadasim gereksiz bir tartismaydi binlerce mail yazilmisti dedi. feminist kalabalık ve daha genel deneyimlerin,eylemelrin paylasildigi yer.  feminist annelerin  altyapisi nurturia olmak zorunda degil , feminist gibi bir egrupta olabilir. dogrusu ben nurturiayı pek takip etmedim. özdes bu grubu kurduktan sonra girmeye basladim.  buradaki sosyallesmeler bence hem pratik hem de sosyal ihtiyacı karşılıyor.  "cemaatlerin " yıkıldığı bir ortamda birazda toplumsallaşma ihtiyacını karşılıyor.  ebeveynlik üzerinden biraraya gelmek uzun bir tartisma konusu.

anne olan olmayan kadinlarla annelik uzerine atolyeler bence de yapılmalı. bu grup birbirne alternatif degil diye dusunuyorum. eger annelik uzerine paylasimlarin yapilacagi feministlerin oldugu bir egrup kurulursa da ben katılmak isterim.

selamlar
beyhan

08/24/2011 06:49:00

selam,

cocuk yetiştiriken esas olanın kendi durusumuz ve hissedişimiz oldugunu dusunuyorum..
bu web de cok fazla bilen, cok fazla yapılması edilmesi onerilen sey var.. bu beni kişi olarak fiziki yapıp edememek dısında, psikolojik ve ekonomik olarakta eziyor..
arkadaslarımız elbette bize daha yakınlar... iste o zaman arkadaslarımızla(feminist arkadaslarımızla) olalım..Ozdescim teknik pratik konular diyoruz ya onlarıda feministlerle paylaşmak daha iyi cünkü bizzat bunların kendisi politik. özel alan politkası, ev içi bakım emeği meselesi.. feministlerde somuttan politka uretmeli.. babalar baksından daha sahici bir seyler üretmeli...

Neyse zaten bi durum oldugunda pek cogunuz arkadasım arar konusurum yahut, dr. pedagog vs gibi teknik insanlar var. 1-2 gun dah bu trtısma için burdayım sonra çıkıcam. yuzyuze gorusmek uzere.. 

08/24/2011 14:17:00

özgür seninle görüşemeyeli kaç ay oldu? neredeyse 8-9 ay di mi? hem feminist hem anne arkadaşımla bile görüşemeyeli bu kadar zaman oldu. çocuksuz feminist arkadaşların ise çoğunun suçlarcasına davrandığını ve içinde bulunduğum durumu anlayamadığını düşünüyorum. anlamaya çalışanlar ise hayatın izin verdiği kısıtlı sürede yanımda olabiliyorlar ancak. bu gruplarda ise şu geçtiğimiz dönemde ihtiyacım olan anlaşılmayı ve tecrübe aktarımını buluyorum. henüz dünyaya yeni gelmiş ve her şeyden önce yaşatmakla yükümlü olduğum bebeğe annesiz, kaynanasız, arkadaşsız, bakıcısız, kocanın da ful çalışıyor olmasıyla neredeyse tek başına bakmaya çalışırken feminist arkadaşlar hiç ortalıkta yokken bu gruplardan öğrendim ben sadece sağarak da anne sütü verebileceğimi, yoğurdu nasıl mayalayacağımı, diş ateşinin ne olduğunu, oturup bir bardak kahve içip içimi dökecek insanları da maalesef buralardan buldum. ki çoğu da mükemmel anne olmak derdinde insanlar değillerdi. 

şimdi kızım 1 yaşında yani artık hayatta kalacabileceğini garantiledik. artık daha rahat dönüyorum eski yaşamıma. bağımlılık yaratmadan, varlığını kendime engel saymadan. şu saatten sonra bu gruplarda olup olmamak çok dert değil benim için. ama bugüne kadar ki bana katkılarını da reddetmem mümkün değil. 

08/24/2011 20:14:00

Web üzerinden yazışma izlemek kolay değil. Düzenli olarak siteye girip çıkmak gerekiyor. Hem Nurturia'da herkes rahat edemiyorsa, yahoo ya da google üzerinden Beyhan'ın önerdiği gibi bir grup kurabiliriz. Ne dersiniz?

Gerçi ben hem burada, hem de emziren annelerde şimdilik kalıyorum. Kocam buraya üye olmazsa çıkabilirim ama : ) İşin bu okuma öğrenme kısmının yükünün de çoğunun anneler üstünde olması doğru değil.  Biraz da o takip etsin bakalım katı gıdaya ne zaman, nasıl başlayacakmışız.

Emziren anneler grubu ise benim için hem bir anne, hem de feminist olarak çok öğretici oluyor. Kadınların süt sağdıkları için işyerinde karşılaştıkları sorunlar, sütün yetmiyor, çocuk zayıf sen şişkosun ithamları....sürekli yüceltilen anneler ne çok psikolojik şiddet görüyorlar. Bunlar feminist hareketin gündemi olmamalı mı? Tamamen dışında kalırsak nereden bileceğiz? 

08/25/2011 06:16:00

tamadır o halde mail grubuna benide mutlaka dahil ediniz..
ben bugun itibarı ile nurturia dan cıkıcam. nası cıkılıyo bilmiyorum.. artisliği yaptım ama teknik mevzuyu bilmiyorum :)))))
bakcaz bi caresine..
cok cok sevgiler

08/25/2011 09:00:00

Nurturia güzel bir site bence. Annelik kaçınılmaz bir şekilde ön planda hayatımızda. Ya da ben öyle olmasını istediğim için anne oldum. Bünyemde birden fazla anne modelini barındırıyorum: Çalışan anne, hayvansever anne, vejetaryen anne, feminist anne gibi.
Bu platformda ilgimi çeken birden fazla grup buldum. Ve internette sadece feminizme yoğunlaşan bir mail grubuna vakit ayırabileceğimi sanmıyorum ne yazık ki.
Bence feminizm doğal birşey, yani bünyemizde barındırıyor olmamız gereken bir olgu.
Her kadın feminist olmalı diye düşünüyorum. Özellikle de Türkiye'de diyemiyeceğim; çünkü uzun seneler yurtdışında yaşamış biri olarak çok medeni!!! olduğunu düşündüğümüz ülkelerde bile kadınlarla ilgili çok yanlış bakış açıları ve uygulamalar olduğunu gözlemledim ne yazık ki.

Umarım burada yazışacak birileri kalır da fikir paylaşımında bulunmaya devam edebiliriz.

08/25/2011 09:02:00

Bu arada Psychomom yorumlarını çok beğendim, aynen katılıyorum:)

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Feminist Anneler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...