Blogcuların kendilerini koruması

03/02/2010 21:00:00

Son zamanlarda blog yazan arkadaşlardan sıklıkla, cinsel, sapıkça, tacize yönelik ya da hakaret içeren olumsuz olaylarla karşılaştıkları ile ilgili duyumlar aldım.

Bir bilgiyi paylaşmak istedim.

Tarafınıza yapılan taciz, tehdit, hakaret gibi konular için savcılığa şikayet edebilirsiniz. Yasa gereği, tüm internet servis sağlayıcılar, kendileri üzerinden bağlanan kullanıcıların hangi tarih/saat aralığında, hangi IP adresi ile bağlandıklarının kaydını tutmak ve savcılık kanalı ile bir istek geldiğinde, bu kişinin kimlik bilgilerini iletmek zorundalar.

İnternet kim kime dum duma gibi gelir ama aslında çoğu zaman sokakta başınıza gelen rahatsız edici durumlara göre daha kolay bilgi toplanabilir bir ortamdır. Yolda size kötü söz söyleyip kaçan birini bulamazsınız ama internette bulma ihtimaliniz var.

Ynt: Blogcuların kendilerini koruması

03/03/2010 06:50:00

Damla - bu faydalı bir bilgi, teşekkürler...

Benim bir de şöyle bir sorum var: İçerik çalınması... Bu konuda neler yapılabilir, ya da bir şey yapılabilir mi, bilen var mı?

Abuk sabuk sitelerde yazılarımın, hatta resimlerimin bazen kaynak gösterilmeden, sanki ben o siteye içerik sağlıyormuşumcasına yayınlandığını gördüm. Durdurulmasını istediğim için iletişime geçtiğimde bana "Biz bunları RSS feeder'dan alıyoruz. Yayınlamamızı istemiyorsanız RSS feed vermeyi durdurun" dediler.

Her ne kadar "İyi de, RSS okuyucuların post'ları takip edebilmesi içindir. Başkalarının yazılarını kendi sitenizde yayınlamak için değil" dediysem de anlatamadım. Bazıları yapmayı durdurdu, bazıları durdurmadı. Çok sinir bir durum.

Bir de içeriğin çaktırılmadan çalınması, başka blogcuların benim sözlerimi alıp, noktasını virgülünü değiştirerek kendi yazısı içinde yayınlaması durumu var ki, ona söyleyecek hiçbir lafım yok.

Bu tür "sanal hırsızlık"lardan hiç haberim yoktu şu blog alemine girene kadar. Neler varmış meğer...

03/03/2010 07:07:00

Selam,
bu savcılık meselesini öğrendiğim iyi oldu... Teşekkürler.
Blogcu Anne, içeriğin korunması meselesini biz de araştırıyoruz bu aralar. Şu işe yarar mı acaba: http://tr.wikipedia.org/wiki/Creative_Commons
Sistemin Türkçeleştirilmesi Bilgi Üni tarafından henüz tamamlanmamış öğrenebildiğim kadarıyla. Ama 40 kadar ülkede kullanılıyor... daha fazla bilgi için: http://creativecommons.org/
Öte yandan, meseleyi mesleği internet olan bir arkadaşımla görüştüğümde edindiğim bilgi şudur: Kimseyi engelleyemezsin, istediğin kadar engel koy, benim ekranımda görünüyorsa en kötü fotoğrafını çeker yine istediğim yere koyarım!

03/03/2010 09:06:00

Japonumtrak - bu çok ilginç bir girişim! Şu an inceliyorum, çok teşekkürler bu paylaşım için.

Benim şu ana kadar edindiğim izlenim de insanlar bir şekilde çalmanın yolunu bulurlar/buluyorlar şeklinde oldu. Belki daha yolun çok başında olduğumuz için... Belki de ileride böylye girişimler hem etik hem de yasal açıdan çalıntıları daha fazla engelleyecek...

03/03/2010 09:19:00

Blogcu Anne,

Ben RSS'le ilgili farklı düşünüyorum. RSS açmak bence kullanılmasını kabul etmek demek ve bence içerik sağlayıcıya yararı var.

Bunu dışında çalıntı içerikle ilgili bu yönetmeliğe bir göz atabilirsin: http://faaliyet.tib.gov.tr/yetbel/yonetmelik1.html

Daha önce benim de bazı altyapı sağlayıcılar aracılığı ile kaldırtmayı başardığım içerikler oldu.

Bir de benim oğlumun da olduğu kendi blogumdaki linki üzerinden bir imajımı kullanmakta idi bir site, mail attım yanıt vermediler. Ben de veritebanında aynı isimle başka bir imaj yükledim, imaja da içeriklerin çalıntı olduğunu yazdım :P

03/03/2010 09:29:00

Damla - haklısın, faydalı olabiliyor tabii ki ama bu işi yapan öyle siteler var ki benim her türlü ilke ve görüşümün tam tersi niteliğinde... Öyle bir siteye ben içerik sağlıyormuşum gibi görünmekten hoşlanmıyorum. Oralardan gelecek fayda olmasa da olur diye düşünüyorum :)

Çok yaratıcı bir çözümm bulmuşsun bu arada :)

08/12/2010 06:54:00

Arkadaşlar bloglara yazılan Uyarı yazıları var.. İçerik ve resim alınmaması konusunda Gerçi sanıyorum bunu herkes kendisi yazıyor ama en azından Nurturia kullanıcıları olarak bir standart olsa ve bloğumuza yazsak diye düşünüyorum.
Veya bu konuda beni yönlendirebilecek bir arkadaş varsa sevinirim.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
BLOG SAHİBİ NURTURİA ÜYELERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...