günaydın

Ynt: günaydın

05/12/2011 07:04:00

İNŞALLAH

05/12/2011 07:05:00

evet bencede gonca 

05/12/2011 07:37:00

Gonca Günaydın

Burada şimdi diyeceğim nesne sürekliliği oluşmuş diye..Elif'le Zeynep gülecek. Nesne sürekliliği 6 aydan sonra gelişmeye başlar ama çocuklarda en son gelişen şey anne sürekliliğidir. Bu da 3 yaş civarında gelişmiş olur genelde. Anne sürekliliğinin gelişmediği dönemde çocuklar anneyi gözden kaybedince endişe duyabilirler.

Gonca senin durumunda ben Efe adına endişe duyulacak bir nokta olmadığını düşünüyorum. Efe'de bu algı süreci tamamlanmış olabilir. Zaten seni uzun zamanlar görmüyor ama her defasında geri geliyorsun. Bu güven oluşmuş. Haklısın yabancı bir ortamda (ki ne kadar yabancı olarak algılıyor o ortamı bilemiyorum) bu yaş çocuğunun tanıdık aramasını bekleriz ama bu olmuyor ise bir sorun vardır anlamına da gelmez. Ayrıca o ortamda çocuk için çok fazla dikkat çeldirici unsurlar da var.

Önemli olanın yaşadığın endişeyi çocuğa yansıtmayıp onun temel güven duygusunu sarsmaman olduğunu düşünüyorum. Böyle durumları yaşamamak için, endişeli olmadığın bir zaman diliminde Efe'ye bilgi vermelisin ve arada hatırlatmalarda bulunabilirsin. 'Efe bizden uzaklaşabilirsin ancak baktığında bizi görmen çok önemli. Seni her zaman görebileceğim kadar uzaklaşabilrisin sadece' diye sık sık takrarla, hatta evde, sokakta bunu oyunlaştırarak pratik yapmasını sağlamanın da faydası olabilir. Unutma ona sadece bir alışkanlık kazandırmak istiyoruz. Onu dış dünyadan korkutmak istemiyoruz o yüzden lütfen ona olabilecek kötü seneryoları anlatmaya çalışma.

Şimdi psikolog modundan arkadaş moduna geçiyorum:

Sevgiler canım benim...yaşadığın o 15 dakikanın ne kadar korkutucu olduğunu anlayabiliyorum. (Efe!!! bir daha annenden uzaklaşırsan bacaklarını ....rım senin:)

05/12/2011 07:40:00

ya aylinnnnnnnn :)) 

05/12/2011 07:41:00

zeynep olan bu arada benmiyim aylin 

05/12/2011 07:47:00

AYLİNCİM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM UZMANIM BENİM ALLAH SENİ BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN :))

05/12/2011 07:52:00

Ben de uzman yarısı sayılmışım yorumumla ne var yani? :)

05/12/2011 07:53:00

BİZLER ASLINDA İLERLEYEN ZAMANLARDA ÇOCUK GELİŞTİRME KONUSUNDA UZMAN ANNEANNE BABAANNE OLUCAZ GALİBA :))

05/12/2011 07:55:00

aman ozamana bu bilgilerde eskir lazım olmaz yani 

05/12/2011 08:12:00

hatta dalga konusu falan olurz çocukların , ne alaka anneeee diye bizi bozarlar falan :)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ESKİŞEHİRLİ KIPIR NURTURİA AİLESİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...