acil yardımmm...cocuk gelısımıyle ılgılı lutfen yardım edın

<12>
08/15/2012 09:47:00

arkadaslar ben 25 yasında 2 yasında oglu olan;cocuk hemsıresı olmam sebebıyle  cocuk hastalıkları konusunda her ne kadar deneyımlı olsam da cocuk gelısımıne daır hıc bırsey bılmeyen deneyımsız ve uzgn bır anneyım....oglumun ılk 20 ayı boyunca cıddı saglık sorunları ve aıle ortamımız dolayısıyla ve yogun mesaı sartlarımdan oturu cook ılgılenemedım ve buna baglı olarak 22 aylıkken cocuk gelsıım takıbıne gırdık ve davranıs bozuklugu olabılecegı hatta atıpık otızm belırtılerı bulundugu farkedıldı...gelısım olarak o denem 19 aylık bır cocukla aynıydık oysa bız 23.ayımıza gırmıstık....su an 25.ayında ve esımın gorevınden dolayı hakkarıye tayın olduk....2 aydır buradayız ve 2 sene burda kalacagız...oglum ıcın hıc bırsey yapamıyorum egıtıcı oyunlar oyuncaklar herseyı yapmak ıstıyorum ama sankı hıc bırsey yapmamıs gıbıyım....su an ortam ıtıbarıyle cok zor dısarı cıkaramıyorum bıle sokaklar bıber gazı evde bır odamızı parka cevırme kararı aldık esımle park alıyoruz salıncak kaydırak vs fakat hala konusmuyorda takıbe gırdıgımız gunden berı cok gelısme oldu en azından artık adı solendımı bakıyor tv hayatımızdan cıktı sımdı sızden ıstedıgım ben neler yapmalıyım ne tur faalıyetlerımız olmalı ....masal okuyorum dınlemıyor ısrar etmelımıyım ve bır kactır bezını acıp cıs dedıgımızde pıpısını tutuyor tuvalete baslamalımıyım bu durumda cocuga uygunmudur tuvalet egıtımı....herseyden once cocugum ıcın nasıl faydalı olabılırım cok kotuyum destegınızı beklıyorum...

Ynt: acil yardımmm...cocuk gelısımıyle ılgılı lutfen yardım edın

08/15/2012 10:06:00

Oncelikle cok gecmis olsun. Anladigim kadariyla henuz net bir teshis konmamis. Oncelikle oglunuzun takibini isin ehli bir doktora yaptirmanizi tavsiye ederim. Hakkari'ye yakin universite hastanesi olan bir ile gitmeniz mumkunse ya da belki Ankara, hatta Istanbul'da bir uzmana gosterebilseniz cok daha saglikli olur diye dusunuyorum. Cok yakin bir zamanda yakin bir arkadasimin kizina benzer bir tani kondu 2 yas civarinda konusmadigi icin. Tabii ki bir cok doktor gezdiler ve inandiklari bir prof. aslinda hicbir problem olmadigini teyit etti. Nitekim cocuk konusmaya basladi ve super saglikli. Gunumuzde neden bilmem bu otizm teshisini pek cabuk koyuyor doktorlar ama durum oyle olmayabiliyor aslinda.

Sizin durumunuzu detayli bilmiyorum elbette ama hemen panik olmayin. Ilgi ve iletisim bir anda herseyi degistirebilir. Her cocuk kendine hastir ve montessori'ye gore de her cocuga bu dusunceyle yaklasmak gerekir.

Cocugunuzla bolca sohbet edin, bol bol kitap okuyun. Bir gun elbet ilgisini cekecektir. Bir de montessori egitimi blogunda aylara gore aktiviteler mevcut, onlardan deneyebilirsiniz. Eminim cok farkedecektir.

Kolay gelsin, sansiniz acik olsun.

08/15/2012 10:45:00

ınsallh kızlar ama su sıralar uzman egıtımı almak cok zor cunku hakakrıden en yakın ıl van ffakat olaylardan dolayı vana kara yoluyla ulasım durdu......oglumun ılk gunku halıyle sımdıkı arasında cok fark var bır saglıkcı olarak otızm olmadıgını dusunuyorum ama korkularım buyuk....blogları takıp edıyorum ınsallh hersey yoluna gırer cok kotuyum su an

08/15/2012 11:46:00

Bu sorunu birde genel sorular bölümünde sorarsan daha farklı ve daha çok cevap gelecektir canım inşallah herşey iyi gider sizin için.

08/15/2012 12:06:00

hakkarıdekı ram merkezlerını arastırın sıze ordan bır test uygulanacak ve sızı bır egıtım ve rehabılıtasyon merkezıne onlerdırcekler donen cısımlerden uzak tutun arabalarını tekerleklerını cevırıp seyredıyormu  sıze en ıyı yrdımcım ram olacak (rehberlık arastırma merkezı )tamamem ucretsız

08/16/2012 06:33:00

Başka bir grupta gelişim geriliği olan bir çocuğa önerilen şeyleri yazabilirim. Destek aldılar. Annenin direk ilgisinin yeterli olmadığı kreşe başlaması gerektiği söylendi. Yarı zamanlı başlattılar ve birkaç ay içinde düzeldi. Kreş olmasa da sanırım lojmandasınız, oyun grubu kurabilirsiniz belki. Birde masal okumak o yaştaki pek çok çocuğun ilgisini çekmez. Ama çok güzel kitaplar var. Onlardan alıp birlikte inceleyebilirsiniz. Okumak yerine siz anlatın, ses tonunuzu değiştirin falan. Birde başka bir grupta okuduğum duyu bütünleme terapisi diye birşey var. Şurda daha ayrıntılı anlatılıyor. Onlarla iletişimi geçip neler yapabileceğiniz hakkında bilgi alabilir, İstanbula yolunuz düşerse terapi alabilirsiniz.  http://duyusalakademi.com/ Umarım kısa sürede açığı kapatırsınız.

08/16/2012 06:36:00

cok tskler arkadaslar lojmanda degılız ılk sene cıkmadı evdeyız cocuk resmen hapıs cıkaramıyorum dısarı:((

08/16/2012 06:45:00

Aslında oğlunuzun özel durumu farklılık yaratır mı bilmem ama bende 2 yıl ücretsiz izin kullandım ve haftada 1 gün dışında pek dışarı çıkmadık. Evdede yapılacak çok şey var. Peki şimdi kim bakacak. Durumlar uygunsa belki bir 6 ay ücretsiz izin alıp birebir vakit geçirebilirsiniz.

08/16/2012 08:15:00

maalesef basvurdum aa kurumum uygun gormedı oglum ıcın henuz bır raporu yok cocuk gelısım uzmanlarına gore cıddı sıkıntısıda yok...o sebbepten ızın alamıyorum....gece ben celısıyorum haftada 2-3 kez gunudz esım calısıyor ole ıdare edıyoruz

08/16/2012 12:37:00

yakın bi arkadaşımın başına geldi bu durum 21 aylıktı oğlu, otizm-asperger sendromu vs. olabilir dendi. çocuk psikologları özellikle hemen yapıştırıyorlar bu tanıyı.

çocukta ne mi vardı otizm tanısı konulabilmesi için?

-ismine asla bakmıyor
-dönen objelere uzun süre takılıyor.
-sallanıyor-ileri geri-
-müzikte dönüyor.
-asla konuşmuyor
-işaret etmiyor
-bay bay yapmıyor

yılmadılar 3 ayrı doktora götürdüler ve en sonunda izmirde ünlü bir çocuk nöroloğu olan prof.a  götürdüler.adam tanıyı yapıştırmadı hemen.sadece sosyal gelişim geriliği var izleyeceğiz ama hemen kreşe başlatın demiş.21 aylıkken hemen kreşe başladı ilk 9 ay kadar yarım gün, sonra tam güne döndüler.dr. 3 ay sonraya randevu vermişti ve 3 ay sonra gittiklerinde dr.otistik değil.çok iyi ilerlemeler var demiş..ama kreşe,gözleme ve yoğun ilgiye devam...

doktor ilk muayenede ne mi yapın demiş?

-yoğun ilgi-anne baba çevre sürekli konuşacak-
-hemen kreşe başlayacak
-tv asla izlemeyecek
-dönen objelere maruz bırakılmayacak ki bakmasın,bakarsa ilgisi derhal dağıtılacak
-ileri geri sallanması kesinlikle kesilecek,bu asla olmamalı demiş.yaparsa hemen bulunduğu yerden alınıp dikkati dağıtılacak.
-bol bol kitap okutulacak.
-takıntılı hallere maruz bırakılmayacak.

Ne mi oldu?

Allaha çok şükür ki, çocuk şu an 3,5 yaşında ve çok akıllı,zeki,çok sağlıklı.kreş öğretmenleri çok memnunlar ve sınıftaki tüm arkadaşlarından önde olduğunu söylemişler.
o günden beri kreşe devam ediyor.

Vanda doktorların,hakimlerin,savcıların,memurların çocukları ne yapıyor?mutlaka vardır bi düzgün kreş.öncelikle iyi bir kreş araştırın lütfen.ve güvenliğiniz mevcut olduğu sürece mutlaka oğlunuzu dışarı çıkarın.mutlaka. bi park vardır herhalde...oradan çocuklu arkadaşlar bulmaya çalışın kendinize.anne web sitelerinden bulabilirsiniz mesela.ve asla tuvalet terbiyesine başlamayın.gelecek yılı bekleyin lütfen. önce oğlunuzun sosyalleşmesi gerekiyor.
Ççocuklarımız birer mağara adamı, ilkelliklerini bizim çabalarımızla,bizim ve çevrenin  olumlu etkileşimi ile aşacaklar...

umarım, dilerim Allah sizinde yardımcınız olur ve herşey arkadaşımın oğlunda olduğu gibi çok iyi ve  yolunda gider...

08/16/2012 15:46:00

Merhaba ..bende hekimim,anne olmadan oncede çocuklarla cok ilgiliydim,çevremde deneyimli annede coktu ama anne olunca hiçbirşey bilmediğimi farkettim bende...bana en cok nurturia faydalı oldu..burada sizin çocukla yaşıt annelerle daha cok iletişim halinde olabilirsiniz..(mesela bizim ekim 2010 anneleri grubumuz var,aynı şekilde izmir anneleride var)belki hakkari annelerini bile bulabilirsiniz..)
    Herseyden önce panik olmayın..daha konulan hiç bir tanı yok..Çocuklar ne kadar ebeveynleri ilgilensede cevresindeki çocuklardan daha cok etkileniyor..Hastanede  çalışan cocukları olan orada görev için gitmiş sizin gibi aileler mutlaka vardır.Onlarla haftada bir iki kez biraraya gelseniz bile fark yaratacaktır.Çevrenizde kres anaokulu vs varsa oranın ogretmenleriyle gorusebilirsiniz..Çocuk gelişimi konusunda eğitimli kişiler sizi oyunlar hikaye ve sarkılar konusunda paylaşımda bulunabilir.Belki oyun faliyetlerinde misafir ogrenci bile olabilirsiniz zaman zaman..Bende doguda gorev yaptım oradaki imkanların buralardaki gibi olmadıgını biliyorum,ama görev için çalışmaya gelenler arasında cok guzel yardımlaşmalar ve paylaşımlarda olmakta..
    Adım adım dergisine biz aboneyiz..mükemmel değil ama faliyet açısından guzel..aynı zamanda tubitak ın meraklı minik dergiside guzel(aylık abonelik olabiliyor,evinize ptt kanalı ile gelebilir,aylık4 lira) yapabildiğimiz faliyetleri yapmaya çalışıyoruz..
    Sizin için İŞ ve şehir değişikliğinin anksiyetesi ile beraber birde çocugunuz için endişelerinizin daha da artması cok normal..Ama gelişme gormeniz ve konulan bir tanının olmaması saglıklı bir cocujgunuz oldugu yonunde bence..Birde en onemlisi ruh ve beden olarak saglıklı  bir çocuk yetiştirmenin en önemli öğesi ruh ve beden sağlığı iyi olan ANNE..Kendinize haksızlık etmeyin,yogun ve stresli bir işiniz var,doguda gorev yapmak zor ama bu bir sureç ve sayılı gun gecmekte..İlgili bir annesiniz(endişe ve yaptılarınızdan belli),iyi bir eşsiniz ki eşinizi dogu gorevinde yalnız bırakmamışsınız( çogu insan 2 yıl şartlarını zorlayıp aile butunlugunu bozup eşinin yanına gitmediğini bildiğim için..)
  Kendini iyi bakın .
  Sevgilerimle

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
montessori eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...