10 ay uyanmaları

Ynt: 10 ay uyanmaları

10/01/2010 08:39:00

Deynerya, eğer toparlanma döneminde eski düzenine dönüş için gayret edersen düzelir endişelenme, bizim o dönemde yanımızda yatırdığımız bile olmuştu diye hatırlıyorum.

Burcu, bizde 8 ay civarında olmuştu o, tutunup ayağa kalktıkları dönemde, bazen kalkıyordu geri uyuyamıyordu. Bu farklı, insana aç olduğunu, gazı olduğunu düşündüren bir uyanma şekliydi, daha farklı diğerinden.

Yasemin, bizde sonbahara denk gelmişti.

10/01/2010 09:03:00

Bizde aynı sorunları yaşıyoruz bugün bu konuda soru soracaktım ne tesadüftür ki böyle bir konu açılmış.9.ve10. ay itibariyle çok sık uyanıyor kızım ve uykuya dalamıyo sanki bir yeri ağrıyo yada çok aç gibi inanılmaz ağlıyo oysa ki uyumadan önce ve gün içerisinde gayet iyi besleniyo.eşim ve ben ne yapacağımızı şaşırdık kah sallıyoruz kah yanımıza alıyoruz gece anne sütü alıyor yetmiyomu diye 2 gündür aptamil de veriyorum.iyi geceler çayı veriyorum ama sonuç yine aynı.çok hareketlendikleri bir dönem ama neden böyle oluyor diye çok merak ediyorum bende bu aralar tahammülsüz ve çok yorgunum.gece uyuyamayınca gündüze çok yansıyor kızımın hiç bir şeyini eksik etmiyorum ama ne kendimle ne de evle nede eşimle ilgilenecek enerjim kalmıyor..yanımıza sık sık almaya başladık buna alışır mı diye de korkuyorum sizce ne yapmalıyım???

10/01/2010 10:08:00

Bizde de olmuştu, ağlayarak uyanıyor, bir süre kucakta sakinleşip yeniden yatağına koyunca uykuya dalıyordu. Ayrılık kaygısı kaynaklı olduğunu konuşmuştuk doktorumuzla. Bir süre sonra yeniden düzene girmişti. 1 yaşından sonra 15 aylık civarı yine böyle bir dönem geçirmiştik.

10/01/2010 10:33:00

Cogu bebekte oluyor bu galiba, bizde de oldu.. Aynı durumdaki bir arkadasıma bebek hemşiresi 8-10 ay arası bebeklerde bunun normal oldugunu, bebeklerin kendilerine yeni uyku düzeni kurmaya çalıştıklarını söylemiş. Bana da mantıklı geldi çünkü bu dönemden sayı olarak daha az ama süre olarak daha uzun gündüz uykuları ve daha düzenli bir gece uykusuyla cıkmıştık. 

10/01/2010 10:49:00

prakten yada atarax deneyeniniz oldu mu?

10/01/2010 11:13:00

şu an 9. ayımızın içindeyiz ve uyumadan yeni bir güne uyanıyorum.çok uyarılmakatan mıdır nedir gündüzde uyuyamıyorum.kızım kendi kendine uyumayı 4. aydan itibaren öğrenmişti lakin şu an uyutmakta çok güçlük çekiyorum.kalkıp emekleyerek her tarafı keşfetmek istiyor,yatağında ayağa kalkıyor.o yüzden bir de yer yatağı yaptım yanına uzanıp emziriyorum, şarkı söylüyorum çok çok yorulduğunda kendisi uyuyor.dün gece dışında uykuda aniden bir ağlama ardından sarılıp sakinleştirince uykuya devam 4,5-5 gibi uyanıp emeklemek istiyor.Önce doymadığını düşündüm daha iyi beslemeye çalıştım pek birşey değişmedi.kızımın dişi hala çıkmadı ben ona bağlıyorum.doktor kontrolümüzde soracağım bakalım.

10/01/2010 17:53:00

ben de bebeğimi uyuşturmaktan yana değilim ama günlük yeme miktarı ve uykusu kuş kadar olan sevgili kızıma hem uyusun hem de iştağı açılsın diye vermek bazen mantıklı gelmiyor değil.  ayrıca az önce kızımı sakinleşsin diye gezdirirken bir arkaşımıza rasladım, kızları yeni bir yaşına girdi çocuk resmen bizimkinin antitezi gibi. sordum siz böyle bişey yaşadınız mı diye, cevap asla! ben bildim bileli aynı saatte üstelik 2 aylıktan beri annesinden başka odada uyuyan bir bebek ve hiç aksama olmaksızın aynı saatte uyuyup aynı saate kalkmaya devam ediyormuş dahası gündüz uykusu cabası. beslenme deseniz maşallah, boy pos kilo... yanyana koyunca bizimki küçük emrah gibi kalıyor. nazarım değer mi diye düşündüm ama sanmam. itin duası tutacak olsa gökten kemik yağarmış :P çok hasetlendim çooooooookkkkkk

10/01/2010 19:42:00

Bizde de durum ayni :( Oyku'yu bastan beri kendi kendine uyumaya alistirdim. Hic sallamadim, aglatmadim, vs. 4-6 ay arasi uyanmadan gece ogunu verdik, sabaha kadar hic uyanmadi. Aynen ben de uyku sorununu cozduk diyordum ki, 6 ay dolunca uyanmalar basladi. once 1 kezdi, simdi 5-6 herhalde, sayamiyorum uyku sersemi :) Bir ara sicaktan diye dusunup klimayla yatirdik, 2 gece iyi uyuyup sonra tekrar uyanmaya basladi! Doktorumuz aglatmazsan 1 yasinda 15 dakikada bir uyanir demisti ama aglatmadim, aglatmak da istemiyorum. Beni istedigi icin yaptigini soyluyor... Bu arada 5 aylikken emmeyi birakti, biberonla anne sutu aliyor hala...Uzun zaman once 12den sabaha kadar hic sut vermiyordum, son zamanlarda sute de basladik! Gunduzleri daha az yemeye basladi, ondan da olabilir gece acikmalari emin degilim. Kendi kendine uyudugu icin geri uyumasi uzun surmuyor ama yine de uyaniyor! Kendi kendine uyuyunca boyle bir problemimiz olmayacak sanmistim ama buyuk hayal kirikligi oldu! Bir de bayramdan onceki 3 gecenin 2sinde (evde) sabaha kadar uyumustu, sonra bayramda teknede her gece misil misil uyudu, eve donunce yine ayni! Ben cozemedim, cozen birisi var midir acaba??? Teknede mi yasasak ? :) Artik ne zaman gececegini merak ediyorum sadece...

10/02/2010 17:46:00

tesadüfen gördüm bu soru cevapları. biz de 9. ayın ortasından beri çok sayıda uyanmayla boğuşuyoruz.
önce gecede 3-4 uyanma başladı. sonra sabah 5.30 uyanmalarında 1 saat uyumamaya geçti. dün gece artık çığırından çıktı durum ve duru 2 saat boyunca yatakta sanki gündüzmüş gibi oynadı, emekledi. saat 2-4 arasında... bu kaşam da olur mu diye korkuyorum.

hatam her uyandığında emzirmem. sanıyorum ben emzirdikçe o ertesi gece yine uyanıyor, daha da sık uyanıyor. bu akşam emzirmeden uyutmayı deneyeceğim ama nasıl sakinleşecek hiçbir fikrim yok. emzik hiç kabul etmedi. suyla da oyalanır mı bilmiyorum. işin kötüsü biz zaten günde 2 kez uyku yapan, iştah açan Zaditen alerji ilacını kullanıyoruz (gerçekten ciddi alerji sorunları yüzünden, başladık, uykuyla ilgisi yok)

bir de yatır kaldır denemek istiyorum yine ama cesaretim yok...

off...

10/02/2010 17:58:00

Gerçekten dönemsel bir durumsa bu, belki de yatır/kaldır'la şimdi uğraşmanın çok anlamı olmayabilir diye düşünüyorum. Oğlumda o dönemde gece uyanmalarında rezene çayı rahatlatıcı olmuştu.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Uyku Sorunları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...