Günlük kalori alımını nasıl artırabilirim?

<12>
09/03/2010 12:25:00

Malum iştahsız çocuklardan konuşuyoruz. Az yiyorlar. Anne olarak bu az yemeği nasıl öze yemek ve bol kalorili yapabiliriz?

Ynt: Günlük kalori alımını nasıl artırabilirim?

09/03/2010 12:28:00

*Gece biberonle süt içiyorsa sütüne tam tahıllı mısır gevreği,bebe bisküvisi eklenebilir. biz bir ara şokella da koyuyorduk.( doğru ya da değil-ama biz yaptık)

*Yediği yemeklere ekstradan tereyağ eklenebilir. (misal bol tereyağlı kaşarlı gözleme,bol tereyağlı makarna gibi)

*Yatmadan evvel prinçunu+un dan muhallebi yedirilebilir. (Yiğit hiççç muhallebi ya da mama yemedi. Sadece çikolatalı puding yiyordu)

İlk olarak benim aklıma gelenler bunlar

09/03/2010 12:34:00

pediasure, sadece kalori değil diye hatırlıyorum ben. Günlük alması gereken vitamin,protein  vs için de destek diye hatırlıyorum
fantomalt ise sadece kalori .
Bir doktordan teyidini al istersen.

09/04/2010 09:32:00

tam 4 aydır 1 g bile almayarak persentil eğrisini hızla aşağı çeken bir kızım var. yalnız ben mümkün olduğunca rafine şeker vermiyorum, sağlıklı beslenme adına siz neler yapıyorsunuz

09/07/2010 10:55:00

3 yaşındaki oğlum için günlük düzen şöyle...Kiii iştahı az olan bir çocuk olmasına rağmen sırf kilo alsın diye sağlıklı beslenmesinden hiç ödün vermedik. Böylece kiloda normal veya birz altında boyda ise persentilde 75lerde bir çocuk.
kahvaltı:
kendisine sorarak pişirdiğim yumurta, koca bir bardak şişe süt (pastörizehiç vermedim) ardından kabul ettiği kadar ekmek, teyeyğ, bal
eğer khvaltısında ekmeği az yemiş ise yarım sat sonra biraz kek, meyva gibi az bir atıştırmalık
öğle yemeği:
etli bir sebze yemeği, makarna veya pilav...yada köfte, makarna veya pilav ve zeytinyağlı bir salata...Çocukların öğünlerine sonradan eklenen bir miktar zeytinyağ kilo alımını destekliyor
ikindi:
evde yapılmış kek örneğin pekmezli, cevizli havuçlu gibi kalorisi yüksek bir atıştırmalık veya muz gibi kilo alımını destekler bir meyva
akşam yemeği:
çoğunlukla öğlen yemeğinin değişik servis edilmiş hali:)
yemekten sonra badem, ceviz, fındık, fıstık, kuru meyvalardan oluşan kluruyemiş, yada istiyorsa süt, kek, veya dondurma gibi evde olan ve besleyici atıştırmalıklar

Hepimize kolay gelsin:) 

09/07/2010 11:03:00

Özden ,
ne güzel yazmışsın.
Yiğit yumurta,peynir yemez,ekmek bile çok saatler boyu aç kalmışsa 1 dilim yer. kahvaltıyı geçtik böylece.
Öğlen 2 kaşık kadar pilav yer/yemez.
İkindi kek ya da kurabiye.
sebze yemeği zaten ağzına sürmez.
Sadece makarna yiyor,dön dolaş maakrna versiyonları arasında.
Gece sütünü bile artık kendi taleplerini dile getirdiği için küçükken verebildiğimiz bebe bisküvili süt veremiyoruz artık. muzlu süt yapardık, onu da içmez oldu.

09/07/2010 11:08:00

hic de istahi az gibi gelmedi, masallah :) istahsiz cocuk ne kadar israrla deneseniz, ne kadar cesit de sunsaniz tek yonlu beslenmeyi secer, onda da hayatta kalacak kadar yer.

bizim kiz da boyle ceistli yemege 3 yasinda falan alisti senay, belki sizinki de degisir?

besleyicilik acisindan da pekmezle karistirilmis sutlu kasik mamalari geliyor. buyuk kizim bazen tatli niyetine hala yer.

ulker biberon kullanimi icin bebe biskuvisi cikarmis, o da sute karistirilarak verilebilir.

kahvalti alternatiflerini de israrla deneyip sevdigini bulmak lazim.

kahvalti icin;
anneyazarin blogu iyi bir kaynak.
gokcenin tarifleri de surda.

09/07/2010 11:09:00

acaba gece sütü kahvaltı isteğini azaltıyor olmasın?
bir de bu saydıklarım benim CAn'a sunduklarım bazen azıcık yiyor, bazen hepsini götürüyor:) Aslında o günkü havasına bağlı. Bir de 3 yaş kontrolü sırasında doktoru iştahı için bir destek vitamin önerdi. 10 gün gibi bir sürede iştahda artma yapar dedi onu veriyorum. Zaten dese ki 8 takla at onu da yaparım...

Aaaa bir de acaba kıymalı makarnayı severmi Yiğit:))))Can bayılıyor

09/07/2010 11:11:00

aa evet benim de balikyagi geldi aklima.
carlson balikyagi (olur olmadik vitaminler yok icinde, diger balikyaglarindan farkli, sadece baliktan almasi gerekenler var) hem besleyici, hem istah acici.

09/07/2010 11:18:00

Ülkü'nün önerdiği gibi biz de Can' a Carlson veriyoruz...Aaa bir de ben şuna dikkat ettim ne kadar büyük tuvaletini düzenli ve güzel yaparsa o kadar yemesi iyi oluyor. Balık yağı bu işe de yarıyor.

09/07/2010 11:20:00

Yiğit kıymalarını ayıklıyor,
tavuklu şehriye yapınca tavuklarını ayıklıyor
-anne bir daha tavuk koyma,sevmedim
kaşarlı yiyor makarna, barilla nın yumurtalı makarnası var,yılan makarna diye yiyor,bir de şheriye çorbası işte.
okula söylediklerine göre pilav yiyormuş,aylardır ben evde yediremedim.

Ben şahsen 1 kaşık yediyse tamam,yedi diyorum.
benim derdim tadına dahi bakmayı reddediyor.
3 yaşından sonra düzelmsi umudum:)

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
İştahsız bebekler için yemek önerileri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...