1-1,5 yaş dönemi psikolojisi,2 yaşa hazırlık

Ynt: 1-1,5 yaş dönemi psikolojisi,2 yaşa hazırlık

11/06/2010 09:51:00

miniğimiz son bir aydır (14. ayında) bıcır bıcır konuşmaya çalışıyor; anne, baba, dede, bebek, mama, park vbg. kelimeler 12.-13. aylarda  tamamdı ama son 1 aydır; Tak, Kalk, Giy, Otur, Gel, Buldum, Tamam (amam diyor ve başını da öne eyiyor çok komik) Abi, Abla, Ayı, Maymun, Ekmek, Para, Balık vbg... söylemeye başladı.
'Öbür' kelimesine çok takık. Herşeyin öbürünü istiyor. Kitabın öbürü, ayakkabının, çorabın öbürü :)))
Ağzında sürekli bir 'öbür' lafı dolanıyor...
bi de cümle sayılır mı bilmiyorum ama
'Anne kalk'
'Baba gel' falan diyor.

Hayvanları çok güzel tanıyor; Zürafaadan kirpiye zebradan papağana 20 ye yakın hayvanı biliyor ve sorunca gösteriyor kitaptan. 

Son haftalarda da büyük küçük kavramını öğrenmeye başladı Baba büyüüüüüük Beril küçüüüüüüük diyor. Ya da fareyi gösterip küçüüüüük fil büyüüüüüük yapıyor ve çok eğleniyor.

Bol bol kitap okuyoruz; oyuncaklarla çok oyalanmıyor. Oyuncak kutusu evin bi köşesinde topluduruyor. arada oyuncakları değiştiriyorum ama yine de çok ilgili değil. Mesela yeni bir oyuncak bebek onun için 2-3 dk lık bir ilgi. ama kitapları çevirip çevirip okuyoruz.

son 1 aydır öğle uykumuz teke düştü. bir kez ve ort. 2-3 saat arasında uyuyor. sonra da akşam gece uykusuna geçiyor.

bizde durum şimdilik bu...

11/25/2010 12:52:00

çok güzel.sabit durup size kitap okutuyormuş bravo!!(benimkisi hiç sabit durmadığı için)sürekli bir hareket halinde.sizinki cümle kurmaya başlamış maşallah.bizimkide kelimeleri tekrar etmeye çalışıyor isimlerimizi özellikle.ama ben onu oturtup kitap yada başka bir şey gösteremiyorum.en fazla 5 dakika durabiliyor çünkü kıpırdamadan.Acaba hiperaktifmi diye korkmuyor değilim.ama onun için daha küçük sanırım.uykusu bizimkininde 14-15. aylarda teke düştü şimdi günde 1 kere 2 saat falan uyuyor(bazen1-1,5 saat).son bir kaç haftadırda akşamları çok geç yatıp (gecede 4-5 kez uyanıyor)sabah on, on buçuklara kadar uyuyor.Oysa daha önceleri en geç 9 da kalkıyordu.bizim durumda böyle işte....

11/25/2010 21:55:00

Cikardi mi bilmiyorum ama azilari geliyor olabilir? O donemde geceleri cok uyaniyorlar. Bizimkisi 4 unu birlikte cikardi 2 hafta boyunca geceleri ani aglama krizleri yasadik. Cok zordu. Susmak bilmiyordu. Simdi kopek dislerini bekliyoruz onlar da zor cikiyormus :(

11/29/2010 10:17:00

benim bebeğimse daha 1 haftalıkken hepimizi yönetmeye başladı o istemeden hiç bir şeyi yaptıramıyoruz çok zor bi dönemdi 7 aylık emekledi 10 aylık yürüdü 11 aylıkken koşuyordu inatçı ve dediğim dedik bi bebekti.. 2 yaş bana çok büyükmüş gibi geliyor yorumları okudukça zorluklar bitmedi diyorum korkmaya başladım:)

12/07/2010 21:56:00

benim kızım da 5 aylıkkken emeklemeye başladı ve hala emekliyo galiba yürümekten korkuyor bebek arabası bindiiremiyorum hemen ayağa kalkıyor kemerini bağlasam avazı çıktığı kadar bağrıyor yürümesini çok arzu ediyorum ama yaramazlık deyince hiç durmuyokısacası annelerin işi çok zor

12/09/2010 15:38:00

valla aynen.hepimiz haklıyız işimiz çok zor.evet azı dişlerimizi müthiş bir hızla çıkarıyoruz.o yüzden gece huzursuzluklarımız hala devam ediyor.Allah hepimize kolaylıklar versin

01/17/2011 11:31:00

merhaba. bende aranıza yeni katılan ve aynı zorlukları yaşayan bir anneyim. kızım 14 aylık, azı dişleri çıkıyor ve buda onu çok sinirli yaptı. kendi kendine yemek yemeye alıştırmak istiyorum ama eline ne verirsem atıyor. Vurma huyu çıktı ortaya. karşısındaki kim olursa olsun önce vuruyor, sonra üzülüp sarılıyor. bu durumu nası atlatabilir. yardımcı olabilir misiniz?

02/22/2011 15:14:00

Selam arkadaşlar benim oğlumda 16 aylık biz 8.ayımızda emeklemeye başladık ve 14 aylıkken yürüdük. Tam 12 tane dişimiz çıktı konuşmaya gelince anne, baba ve mama tabiki canı isterse bizde hiç zorlamıyoruz. oyuncaklara gelince yap boz ve puzzle ve kitap çok seviyor ve çok güzel yapıyor  elindekini yere atma bişilere vurma bizimkinde de var sanırım bu 2 yaş senduromu diye düşünüyorum.

günde ortalama 2 saat ve 1 kez uyuyoruz akşamları mutlaka banyo ve saat 9 da yatarız gece bu aralar çok kalkıyor sanırım dişlerimiz gelecek. Çok zor kolik bir bebek olduğu için çok zor günler geçirdim ama şimdiki haline bin kere şükrediyorum Allahıma çok daha iyiyiz yani.. Bilgi ve deneyimlerimizi paylaşalım:)

Hepinize sevgiler arkadaşlar.

04/02/2011 21:49:00

Ecrin 13 ayliken yurumeye basladi.konusmaya ne zaman basladi bilmiyorum dogdugundan beri cenesi hic susmadi :)))

o zamanlar oyuncagini paylasirdi.bi gun ben bi hata yaptim.birine gezmeye gitmistik ecrinle ayni yasta cocuk oyuncagini aldi ecrin aglamaya basladi 'git kendin al aglama 'dedim simdi ise oyuncagini paylasmaz cocuklara vuran kiran bi. Cocuk oldu.ki biz ecrini vurarak sevmeyiz bile. Cocuklar hirpalardi insallah bu gecer

Ne yapmaliyim acaba :S

04/20/2011 15:22:00

çocuklar ellerine aldıkları bir oyuncağı ya da nesneyi kendiliklerinin bir parçası olarak kabul ediyorlar, egolarını onun üzerinden yaşıyorlar,bununüzerine başlı başına bir teori bile var nesne ilişkileri teorisi. Ona sorumluluk vermek için daha erken 2-2,5 yaştan sonra bu tip özerk girişimleri desteklemelisiniz, şimdi ise her koşulda ona yardımcı olmaya çalışın ama kendi başardı zannedeceği bir biçimde.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
12-18 aylık arası bebeği olan anneler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...