Anadolu Pedagojisi'nin ozu -Yavaslamak

04/29/2012 17:49:00

nsanin hayatta degistirebilecegi yegane kisinin kendisi oldugu dusuncesine odaklanip kendimizi degistirebilirsek bizdeki huzurun cevremizi dusundurmesi, etkilemesi, ozendirmesi muhtemeldir bunu kullanmayi denemeliyiz.

Yavaslama konusunda metronomdan muhakkak faydalanmaliyiz. Cunku yavaslayinca o otobusten inen ayaklarda yavasliyor, genclige guvenip mi kosturuyoruz, yasli teyze onumuzde inemeyince vesaitten teyzem ne isin vardi sokakta otur evinde mi diyoruz. Mesela otobusten inerken empati kuralim, yasli teyze ile ilgili. Hani herseyi hizli yapiyoruz ya, sadece beynimizi hizli kullanalim bizi yavas tutacak fikirleri, dusunceleri bulmak icin.

O miymik, beceriksiz yavas insanlarin nasil icimi sIktigini dusunuyorum ve hatta yapmisimdir ellerindeki isi alip, uzerine de 3-5 cumle kurup bitirmisimdir o is ne ise...ve huzura ermisimdir kendimce. Karsiliginda beklentim degildir ama birde ovgu almisimdir. Belki bu duruma o kadar alismisligim var ki ovgu anlamsiz benim icin, bu benim her zaman yaptigim basit birseyler, neden ovuyorlar ki anlamamisimdir. Ama hic bir zaman dusunmedim gercekten dusunmedim kendim huzura ererken, karsidakinin huzurundan caldigimi, ona yaptigim hareketle ya da kurdugum o 3-5 cumle ile kendini ne kadar yetersiz hissettirdigimi....(.kul hakki kelimesi ne derin anlamli, ne zor odenesi birsey ! )
Anadolu pedagojisi sadece evladimizi degil cevremizi de hissettiriyor bize...ve ben metronom kullanip yavaslamaya basladiktan sonra bir tanecik kardesim olan ablamla bile iliskilerim degisti. 38 yasindayim degerli grup arkadaslarim ablacigim bana cok duskundur ve beni cok sever, benimle sunu paylasti. "Ben senin yaninda kendimi cok yeteneksiz hissediyorum ve strese giriyorum birsey yaparken" hani dumur oldum deriz ya ! Iste o andi benim icin kafasindan asagi kaynar kazanin gecmesi ani....aglastik birlikte...dusunun bir insani cok seviyorsunuz her aninizi onunla birlikte gecirebilirsiniz, o sizden cok uzakta oturuyor, cok ozluyorsunuz fakat bir arada iken karsimizdaki en sevdiginiz sizden sizin hissiyatinizden habersiz, yillardir boyle bu...ve ben sinirsiz bir sevgiyi kullanan taraf, O sevgi ile karsimda surekli ozveride bulunan kisi ve ben ona hissettirdiklerinden habersiz ...
Hani anadolu pedagojisi ile gec tanisan arkadaslar evladima neler ettim diyorsunuz ya vicdaninizi biraz rahatlatir belki elimde duzeltilmesi gerekli 38 yillik bir kardeslik var. Hadi ilk 8 yili bilincsiz diyelim 30 yil 30 dile bile kolay degil zira 30 yasim bana cok agir gelmis cok yaslandigimi dusunmustum!

Adem bey bana metronom tavsiye ettiginde sunu ilave etti belki gercek Esra cok yavas birisi, belki de siz cok yeteneksiz birisiniz ....neyle karsilasacagimi bilmemek korkutucu olmakla birlikte, bir an o miymik insanlarin icimi daraltigi geldi aklima ve derin bir nefes aldigimi hatirliyorum kendimden daralacagimi dusunerek....

Bunlari sizinle paylastim cunku duzelmemiz lazim uzulmemek, uzmemek icin, hayatin tadina varmak icin,... kendimiz olabilmek icin, bulabilecegimiz ya da elimizde olan nimetlerin farkina varmak icin........ yavaslamaliyiz, yavaslayalim.

Allah'a emanet olunuz.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ANADOLU PEDAGOJİSİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...