çalışan anne olup da çocuğuna annesi bakanlar

<123456>
06/08/2010 13:57:00

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Ynt: çalışan anne olup da çocuğuna annesi bakanlar

06/08/2010 14:08:00

deniz1903,
sanırım içimi okuyup aynen yazmışsın bu kadar olur.annem ben bakacağım diye masaya ellerini vuruyordu kayınvalidem değil o bakacakmış.Evet kırmamak için kasıyorsun ama huyum kurusun patlıyorum ben birikince ...O da beni oğlumla tehdit ediyor.Ama şimdi sağlığını bahane ediyor ya da gerçekten bakamayacak 3 yaşına kadar anlaşmıştık neyse... kreş araştırıyorum ve midem çok ağrıyor maddi açıdan da manevi açıdan da hazır değilim.Ve montessori falan kafam iyice karıştı parasını geçtim,caddede mi,bahçesi var mı,merdivenli mi diye kafayı yiyeceğim.

Senin durumun için yarı zamanlı oyun grubunu önerebilirim,k.validen de geri kalan yarıya bakar böylece birlikte tatil yaparsınız,bu arada annen yazlığa götüremez mi geçen sene bana soran olmamıştı direkt 1 hafta bensiz gittiler diğer hafta izin aldım.Sonra birlikte döndük.Senin süre uzun galiba ama kreşe başlarsa yarım kalması hoş olmaz tatil planınızdan sonra başlaması uygun, ben demiyorum konuştuğum 6 kreş de böyle dedi.Ara vermesin dedi.Off ya offf seni nasıl da anlıyorum ama doğru çözümü ben bulamadım sana nasıl teselli vereyim.

sevgiler

Nilberk

06/08/2010 14:28:00

aynen ya aynen sabahtan beri nurturiaya bile giremedim kreş bakıyorum not alıyorum bir girdim baktım sol tarafa aaa ben ne zaman sordum bu soruyu oldum,bu kadar olur.Bu sorunun senin de sorunun olmasına üzüldüm ama yanlız olmamak güzel...

haklısın,eğitimden geçtim ama herşeye takılıyorum ve sürekli midem ağrıyor eşim de her konuda olduğu gibi bu konuda da rahat!

hay Allah yazlık harbi uzak ne bileyim ya biz İzmirliler yazlık deyince 30-45 dk diye düşünüyoruz:)

Eylüle kayıt alıyorlar erken kayıt fiyat düşüyor ama 525 den başlıyor ya da ben abartılı yerlere bakıyorum

yarın joyfullla görüşeceğiz oraya da bakalım aklım kalmasın şimdi orası kimbilir kaç lira....
ayyy daraldımmmm

06/08/2010 14:39:00

Deniz,
Eylüle kadar annem tamam dedi.Haziran 19 gidip,28 haziran burdayız yazlık bir haftalık tuttuk yurtdışından kardeşimin gelişini ayarladık.Ara vermeyecek.Ama kafama yatan bir yer olursa ağustosta da başlar.Önce iyice araştırıyorum.Kararlı değilim mecburum :(

06/08/2010 14:46:00

deniz, ankarada fiyatlar semtten semte cok degisiyor maalesef :(
sen bulamadin mi gercekten, hangi kreslere baktin?

06/08/2010 14:53:00

hilal,
sağol iyi dileklerin için...ben alttan almayı sonsuza kadar becerebilsem, çenemi tutabilsem daha da bakardı:( eminim sağlık bahane...
ama konu oğlum olunca sabrım taşma noktasına gelince konuşuyorum.k.validem değil ki yaaa,hiç mi fikir belirtemiyeceğim.tersi olunca ya sabır ya sabır sonra konuşunca al kendin bak aman yaaa

06/09/2010 07:38:00

Ne yalan söyliyim, çocuğuna annesi/kayınvalidesi bakanlara hep özendim. Bizim iki taraf da başka şehirde. Babam çalışmayı bırakmayı pek düşünmüyor. Kayınpeder de yeni yeni bırakma aşamasında. Yakın bir vadede istanbul'a gelebileceklerini düşünmüyorum. Yardım istiyorsak bizim şehir değiştirmemiz gerekir, o da şu an için zor gözüküyor. Belki ilerde... 

Ama ara ara geliyorlar, gelince bizde kalıyorlar. Bakıcı ile anane/dedenin farkı bana en fazla duygu farkı gibi geliyor. Mesela bir şeyi beğenmediğinde bakıcı ablaya da zart diye söyleyemiyorsun.  Uygun zamanı bekliyorsun, onu kırmayacak, incitmeyecek ama mesajı iletecek yolları arıyorsun. Ben yapı itibariyle direkt bir insanımdır, lafı dolandırıp, ima etmek filan uzak bana. Ama yine de doğrudan söylesen bile hani bazen olur ya... gibi gibi yumuşatmak gerekiyor. Mesela annem olsa böyle yumuşatır mıydım, her seferinde düşünebilir miydim bu kadar, yoksa anneme daha mı çok alınırdım, neden yapıyor mu derdim diye düşündüm de, sanki anne olunca sınırlar bulanık ya, daha zor olurdu gibi hissettim. Hem onun, hem benim açımdan. Yanlış anlaşılmasın, annem baksa çok ama çok sevinirdim, o  ayrı. Ama günlük hayat onun için de bizim için de duygusal anlamda zor olurdu. Anne kız ilişkisinin getirdikleri var, etkileri var. Zor iş gerçekten.

Kayınvalide bu alanda bazı açılardan daha kolay, bazı açılardan daha zor. Tamamen kayınvalidenin kişiliğine, çocuk sevgisine, ilgisine, becerisine de bağlı. 

Torun ayrı seviliyor o kesin. Bana artık annane/babaneler daha birey oldu, eskisi gibi değil gibi geliyor. Arada eşimle, nerden çıktı bu bireylik meselesi yahu diye konuşup duruyoruz. :)

06/09/2010 07:44:00

yaaa,valla üzüldüm size,ben hep üzülürdüm keşke annem baksaydı diye. Kalp hastası,bakamayacak kadar da ağır kalp hastası. şimdi sizi dinleyince,iyi ki bakmamaış dedim. Bakıcıya istediğini söylüyorsun,zaten biraz büyüyünce kreşe başlıyor.
Kayınvalidem de hem yaşlı hem kalp hastası,ama o na da hiç bi rşey söyleyemezdim,resmiyiz de biraz,içime at at ,sinir stres dolup patlardım bir gün. Hepinize kolay gelsin diyorum.
Deniz alican yuvayı düşünesene,biz ayda 500tl veriyoruz,gerçi zam zamanı geldi ama. genel olarak da memnunum. 3 yaşından sonra montesserio kreşine verme planım var,750-850 civarı fiyatlar. olmazsa yine alican a devam edeceğiz

06/09/2010 08:07:00

Bizim 1,5 yıl babanne baktı, dedeyle birlikte gelip bize yerleştiler. bu 1,5 yılda çocuk benim çocuğum gibi olmadı. yetiştirmek istediğimden tam ters bi gidişatla yetişti. sadece çocuk değil ev ve evlilik hayatımızda bambaşka bir boyuta ulaştı. sonra bakıcı bulduk benim zorlamam ve ısrarlarımla. yeniden dünyaya geldim sanki.
ben annemin bakmasını da istemezdim. çok nadir k.valideler kısa dönem memleketelerine gittiklerinde annem geldi ist.dan. 3-5 gün baktı. ama biz kabağı kıracaktık. annem çok çabuk küser. niye küstüğüne söylemez. sonra imalı laflar eder. insanın içini gerer. kendi doğruları vardır. aksini söylesen olay çıkarır. en basitinden ege 10 aylık falandı 3 gün bakmaya geldi. çocuğun bi düzeni var anlattım ona. tamam torunun ama çocuk bu, alıştığı düzeni istiyor. sabah kahvaltı ediyor, öğlen de sağdığım sütü içiyor dedim. ben böyle dememişim gibi kalkınca sütü vermiş. sütü içince kahvaltı yapmamış. vs vs. herşey birbirini tetiklemiş. çocuğun düzeni şaşmış. tüm bunları anlattığında sadece keşke sabah sütü vermeseydin, ege öğlen içiyodu dedim. fazlası yok asla. saatlerce surat asıp,kendi anneliğini ve benim anneliğimi sorguladı. bi daha mı tövbe dedim.
Bakıcımızla çok mutluyuz (maşallah) aksilikler olmuyor değil ama en azından konuşuluyor ve bazı şeyler izah edilebiliyor.
Kafasının dikine giden bi babanne (1 yaşına kadar bebeğe bal verilmez dediğimde gözümün içine bakarak parmağıyla bebeğe bal veren bi kadından söz ediyoruz) ve herşeye küsen bi annaneden sonra bakıcı bize nimet gibi geldi.
Allah hiçbirinin eksikliğini göstermesin ama biz kendi yağımızla kavrulmaya devam edelim.

06/09/2010 11:20:00

Demek ki bu anne-kayınvalide durumlarından dertli yalnızca ben değilmişim. Benim sorunumda kayınvalidemden ziyade annemle. Annemle hele şu aralar aramızdaki bağ o kadar ince ve gergin ki her an kopabilir. Annem 3 ay önce kalp ameliyatı oldu kalp kapakçığı değişti. Tabi o dönemde kızıma full zamanlı kayınvalidem baktı. Ameliyattan önceki 15 güne kadar haftalık olarak dönüşümlü şekilde bakıyorlardı ameliyat durumu olunca tüm sorumluluğu kayınvalidem üstlendi ve bu dönemde kızıma da öylesine iyi baktı ki hakkını asla ödeyemem ben herşeyi rahatça söyledim ona o da hep söylediklerime özen gösterdi zaten özen gösterdiği de kızımın genel kontrollerinde bariz şekilde belli oluyordu. Kayınvalidem 63 yaşında ve annemin tersine aynen senin yazdığın gibi hilal evlatlarını sahip olduğu herşeyin önüne koyan bir kadın. Ama onunda tabi yaşı itibariyle dinlenmeye, ara sıra doktora gitmeye vb... özel ihtiyaçları oluyor kendine göre. Ama 3 aydır kendini herşeyden soyutladı ve full zamanlı kızıma baktı ben işteyken haftaiçi. Ama şimdi annem düzeldi, durumu gayet iyi. Geçtiğimiz haftalarda kayınvalidemin halletmesi gereken bazı özel işleri vardı ve annemlerden yardım istedik işte haftada 1-2 gün olsun gelin bakıverin diye, babam emekli ve annemin yanından ayrılmayan bir tip yani deli aşıklar gibi sürekli etrafında döner. Dedik ki hani birlikte gelin ben mamalarını hazırlayayım sen sadece yediriver kucağa alınması gerekirse de babam alsın. Neymiş o bakamazmış daha bir sürü laf etti... Tabi bende altta kalmadım içimdekileri söyledim birbir. Neyse sonra karar aldık eşimle eğer ki hiç kimse bakmayacaksa eşim işini bırakacak full zamalı kızımıza o bakacaktı. Tabi bu durum kayınvalidemin hoşuna gitmedi,  her fedakar anne gibi oğlunun düzenin bozulmasını istemedi kimse bakmazsa ben bakarım kızıma dedi. Sonra annemi aramış bak demiş durum bu işi bırakmayı düşünüyor oğlum, bak bunların düzeni bozulursa yine üzülen biz oluruz. Aslında bir kız annesine yakışır bu laflar kızının düzeni bozulmasın aman eşinden ayrılmasın diye korkacak kişi kız annesi olmalıdır ben bu fikri savunmuyorum ama günümüz toplumundaki dayatmalar genellikle bu yöndedir.
Sonra kayınvalidem sen birini bul bakıcı olarak ben parasını da veririm ki 1 hafta onla siz bakarsınız 1 hafta sonra yine ben bakarım demiş. Kadın kendi haftasında bakacak annemin bakması gereken haftada gelecek kadının parasını da verecek. Oysa o parayı verecek en son kişi kayınvalidem. Annem beni aradı işte birini buldum kayınvaliden vercek parasını bende niye ona verdireyim anne o verecek en son kişi biz veririz dedim. Neyse sonra ailesel başka kavgalar girdi araya gelmedi tabi annnemler bakıcı ile, sonra biz iyice koptuk 20 gün falan hiç aramadm annemi ilk kez bu arada yaptıkları , söyledikleri çok kırdı beni içimde hala yaradır hepsi. Neyse geçen hafta gelmiş bunlar kızımı sevmeye benimle küs olduğu halde mütamadiyen biz evde yokken gelip sevdiler kızımı , evimde benim dedikodumu da eşimin dedikodusunu da yaptı. Kayınvalidemin söylediğine göre durumu çok iyiymiş misafir ağırlamalar, düğünlere gezmelere gitmeler falan , kayınvalidemin canı iyice sıkılmış kendisinin onlar tarafından kullanıldığını, iyi niyetinin suistimal edildiğini hissetmiş ve onlar gittikten sonra arayıp sen gayet iyisin artık yine eskisi gibi dönüşümlü olarak 1 hafta siz 1 hafta ben bakalım demiş, annemler tamam demiş. Bu hafta kızıma annem ve babam bakıyor ama kızım pazartesiden beri çok mutsuz uyanık olduğu saatlerin %80'ninde gülen kızım hiç gülmüyor, çok moralim bozuk...
Ne uzun oldu bee ne dertliymişim:(((

06/09/2010 11:36:00

benim durumum çok farklı galiba
Kızıma 5. ayından itibaren anneannesi bakıyor hem de onların evinde.
Sabah işe giderken kızımızı bırakıyorum akşam babanın gelişi ile evimize gidiyoruz.
Anneannesi 55 yaşında,  benimle neredeyse aynı kıloda, benden daha dinamik her sabah yürüyüşünü/platesini yapan süper anane durumunda ...
Görüş + düşünce olarak kesinlikle bizim çocuklugumuzda uyguladıgı Diktatorluk  yok ( biz çok çektik annemizden ergenlik donemlerinde :) , daha yumuşak, daha ılımlı. ben annemin bakmasından çok memnunum hatta aksini düşünemezdim hatta bana Ayşegül 2. yapacaksan şu anda sağlığım yerinde elini çabuk tut bile diyor.
anlaşamadığımız noktalar oluyor ama bazen onun dediğini ben kabul ediyorum bazen de benim dediğimi o. hatta kimi zaman o benden daha katı olabiliyor mesela çikolata verme konusunda ben daha esnek. Empati kurabildiğinde, iletişime açık olundugunda sorunları çözebiliyoruz. Tabi şu da önemli annemin karakteri böyle, çocuk delisi, arkadaslarımın cocuklarına bile getirin ben bakarım diyor. Allah başımızdan annelerimizi eksik etmesin ..

<123456>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...