çalışan anne olup da çocuğuna annesi bakanlar

Ynt: çalışan anne olup da çocuğuna annesi bakanlar

06/10/2010 07:00:00

Ooo kolay olur o zaman:)

06/10/2010 07:01:00

İnşallah... teşekkürler;)

06/10/2010 07:35:00

turkuaz, sizin durumunuz ozelmis saatler yonunden. ama sizin civarda bebek bakan kreslerin olmamasi dikkatimi cekti. ben ankaradayim, tamam sayilari cok degil ama her semtte en az 2-3 tane bulunabiliyor.

ben kendi adima bebekken krese gondermemin nedenlerini ve gozlemledigim faydalarini yazayim.

buyuk kizimi 8.5 aylikken, kucuk kizimi 6 aylikken krese verdim.

anne-kayinvalide farkli sehirdeler. ikisi de bakmak icin gonullulerdi, hatta kendi aralarinda "bir ay sen bir ay ben bakalim" diye ittifak bile kurmuslardi. annem emekli ilkokul ogretmeni, cocuk egitiminden de anlar yani, onlarla cok iyi anlasir. kayinvalidem pamuk gibi, yakin zamanda 2 torun buyutmus bir kadin. ikisinin de iletisimi kuvvetlidir, cocuklar konusunda alinganlik yapmazlar, onlarin iyiligini gururlarindan onde tutarlar, yani mesela simdi arada sirada bakmaya geldiklerinde cok guzel bakiyorlar, gerilim de yasamiyoruz. bazi puruzlerde onlar geri adim atiyor, bazilarinda ben.. neyse.. ama ben onlarin duzenlerini bozmak istemedim. bilmedikleri bir sehirde bir eve tikilip kalacaklar, tanidik yer ve kisi olmayacakti.

bakici bizim icin hic alternatif olmadi, aklimdan bile gecmedi. sebepler: 1) tv 2) cok uyutma 3) kisilik bozukluklarini kizlarima yansitma.

kreste neler yasiyoruz?
1) tv izlettirirler mi dusuncesi hic yok, cunku tv yok.
2) fazlaca oyuncak var ve evde bulunamayacak oyuncaklar da var (buyuk sisme top havuzu, oda kaydiragi gibi). bebeklerin sIkILmasI mumkun degil. zaten ogrtemenler de bunu bir meslek olarak gorduklerinden isten kaytarma gibi birsye soz konusu degil. surekli de gozetim altindalar. diger ogretmenler gozluyor, kresin sahibi gozluyor, arada emzirmeye gelen anneler var. bu kontrol altinda "ay su bebekleri bir uyutayim da keyfime bakayim" dusuncesi olmuyor haliyle (nasil ki ilkokul ogretmenleri de devlet memuru olarak bu isi yapiyorlar ve cocuklari birakip diger odaya kahve icmeye gidemiyorlarsa).
3) ogretmenler disipline edilmis, senelerdir cocuk buyuttuklerinden ve kres-veliler tarafindan dogrusuna yonlendirildiklerinden artik kisilikleriyle ilgili sorunlari disarda birakarak bebeklerin yanina girmeyi ogrenmisler. bebege bagirma, bebege asiri baglanma, bebegi agzindan opme, bebege hic sarilmama gibi tamamen kendi ic dunyasinda yasadiklarini bebek uzerinde uygulama gibi durumlara girmiyorlar.
4) hijyen ust noktada (kontrol, kontrol, yine kontrol). (dyson marka supurge kullaniyorlar - secmemde cok buyuk etken olmustu, hehe).
5) cingiragindan kaydiragina kresteki her cop chicco marka.

bu liste daha uzar ama aklimda onde duranlar bunlar.

ve kresin etkileri:
1) bebeklerim mutluydu. bakimlari iyiydi. karinlari doyuyordu.
2) sevgiyle kucaklaniyorlardi. ogretmenlerin arkami dondukten sonra ters birsey yapmadiklarini biliyordum (yine sonsuz kontrol noktalari).
3) konusmalari, dis dunyayla tepkilesmeleri, insanlarla iletisimleri erken oldu.
4) bebek olsalar da bazi faaliyetlerde bulunuyorlar, evde aklima gelmeyecek seylerle ilgileniyorlar. kreste bu ise profesyonelce yaklastiklarindan bebek gelisimiyle ilgili benim arastirmaya ayirdigim vakitten daha cok vakitleri oluyor ve benden hep bir adim onde gidiyorlar.
5) gelisimlerini takip eden gozler bana yine profesyonelce onlar hakkinda gozlemlerini aktariyorlar. bu ise 3 yasindan sonra degil daha bebekken basladigimiz icin onlarin gelisiminde dogru yonlerine kanalize olmakta erken yol aldik.

aklima gelirse yine birseyler eklerim.

06/10/2010 07:43:00

pamukelma,
çok güzel yazmışsın,özetlemişsin.
bizim bakıcımız vardı ve cidden iyi bir bakıcı idi. Ama benim yanlış yönlendirmelerim yüzünden-iştahsız bir bebekti ve çok baskı yaptık yemesi için,---kadıncağız da bizim zorumuzla o da zorla yedirmeyi denedi. yiğit yeme sorunlu bir çocuk oldu. Kreş e gitseydi hiç bir sıkıntımız olmazdı,oradki öğretmenler,sahibi doğru yönlendirme yapardı.

06/10/2010 07:45:00

pamukelma, bu kreş bebek evi gibi birşeymiydi? hangi semtte ve adı ne öğrenebilirmiyim?
Bir de daha çok minikken gittiklerine göre, sen de yanlarında mı kalıyordun? Çünkü araştırdığım tüm bebek evleri benim de yanında bulunmam gerektiğini söylediler. E o zaman niye kreşe vereyimki çocuğu???

06/10/2010 07:54:00

ezgi ben söyliyim:)) alican kreş,öveçler 4.cadde de,dikmen e de yakın sayılır. benim oğlan da oraya gidiyor ama Yiğit 21 aylıkken başlamıştı.
pamukelma cım alican dı di mi?yanlış hatırlamıyorumdur.

06/10/2010 08:14:00

canim evet buyugun basladigi ve 2 yasina kadar devam ettigi kres alican idi. sonra tasindik. kucuk yenimahallede bir kreste basladi, simdi ikisi oraya gidiyorlar.
ezgi, buralar bildigin kresler. her yas gruplari var. dogumdan itibaren aliyorlar. bazi kreslerin bebek alma izinleri var.
bu arada, hic mi sorun olmuyor, oluyor evet, ama karsindaki insan seni anlayabilecek ve bu sorunu cozmeye yonelik adimlar atabilecek birisi oluyor. bakici ile bunlarin ustesinden daha zor geliniyor diye biliyorum. cekinmeden her aklima takilani soyluyorum.
hastalik donemlerinde de annem-kayinvalidem geliyor. hem tecrit edilerek iyilesiyorlar hem de anne-kayinvalide torun hasreti gidermis oluyor.

06/10/2010 11:00:00

keske imkan olsa da kendimiz bakabilsek, en guzeli o.
bak seni biraz daha cesaretlendireyim: bizim kresin servisi de 7:20 gibi aliyor cocuklari. onlar zaten kendileri yarim saat oncesinden uyanmis oluyorlar. niye kiyilamiyor ki erken kalkmalarina? erken yatip erken kalkmaktan daha sagliklisi yok. (melatonin hormonu diyorum, senin de bilgin vardir babandan dolayi ve cook gecmis olsun. gece yaklasik 22den sonra salgilanan bir hormon, o saatte zifiri karanlikta uyuyor olmamiz lazim).
ve hastalik konusu: evet ilk basta agir hastaliklar geciriyorlar ama onu illa yasayacaklar, 3 yasinda krese baslasalar da, hic krese gitmeyip ilkokula basladiklarinda da. ustelik anne sutu alirken bunu daha kolay atlatiyorlar ve daha guzel bagisiklik kazaniyorlar. biz ilk basladiklarinda ciddi hastalandik ama sonraki yillarda daha hafif gecirdiler.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...